Мсвати III Дламини, крал на Есватини – монархически връзки и любов
Крал Мсвати III е абсолютен монарх на малкото кралство Есватини, намиращо се в Южна Африка, между ЮАР и Мозамбик, което до 19 април 2018 година носи името Свазиленд. Административната столица на кралство е град Мбабане, а кралската е град Лобамба.
От 1906 година Свазиленд е английски протекторат, през 1968 година се обявява за независима страна, в рамките на Британската общност.
Кралство Есватини е една от най-бедните страни в света, като по-голямата част от 1,37 милиона жителите живеят под прага на бедността, с по-малко от 1 долар на ден. Процентът на болните от СПИН е доста висок, като всеки четвърти възрастен е засегнат от коварната болест.
През 2001 година, крал Мсвати III забранява на възрастните мъже да имат сексуални контакти с млади жени, за срок от 5 години, с цел превенция от СПИН.
Кралство Есватини е известно с девствената си природа, реки, водопади, скални образования („Сибебе“, наричан „голата кула“ е вторият по големина гранитен монолит в света, след „Улуру“ в континента Австралия), с характерните за Африка флора и фауна. В националните паркове „Хлане“, „Мкхая“ и "Милване“ се среща „голямата петорка“ - слон, лъв, бивол, леопард, носорог. Автентичните и неизследвани места са подходящи за търсещи приключения пътешественици.
В Есватини живеят около 1.5 милиона африканци от племената свази, зулу и други, като 90 % са християни (протестанти). Те са предимно земеделци и животновъди, изкарват поминъка си като отглеждат царевица, захарна тръстика, памук, кафе и биволи, кози, овце и кокошки.
Крал Мсвати III управлява еднолично страната си, като законодателната власт е в ръцете на двукамерен парламент. Нарича себе си „лъва“. Той е монарх от 1986 година, съпровождан във властта от майка си Индовузаки (превод от езика на свази, „голямата слоница“), която се приема за духовен пастир на нацията.
За 2008 година, списание „Форбс“ го класира сред 15-те най-богати монарси в света, с лично състояние от 100 милиона щатски долара.
Принц Макосетив Дламини, крал Мсвати III е роден на 19 април 1968 година в град Манзини. Баща му, крал Собхуза II (22 юли 1899 - 21 август 1982) е владетел на Свазиленд от 1899 до 1982 година, т.е. 83 години и е най-дълго управлявалия монарх в света.
Крал Нгване V (1876 - 10 декември 1899), наричан още Бхуну, е крал на Свазиленд от 1895 година до 1899 година, когато умира неочаквано на 23 години. Той е дядо на Мсвати III и баща на крал Собхуза II. Наследява го четиримесечния му син, Собхуза II, който е провъзгласен за владетел на Свазиленд, под регентството на баба си, кралицата майка Лабоцибени Гуамиле Мдлули (1859-1925). Наричат я „жената с изключителни дипломатически способности и сила на характера, опитен и способен противник, една от най-умните владетели в Африка“. През 2006 година в Свазиленд е публикувана пощенска марка с нейния лик.
Тя предава управлението на Свазиленд на 22 декември 1921 година, в ръцете на крал Собхуза II и той става самостоятелен владетел, без нейна протекция.
Крал Собхуза II е бил женен за 70 съпруги, има 210 деца и около хиляда внуци.
Кралицата майка, баба Лабоцибени Гуамиле Мдлули умира на 15 декември 1925 година в село Зомбодзе и е погребана там.
Майката на крал Мсвати III, дамата Нтомби е една от 70-те жени на крал Собхуза II, починала през 1982 година.
Мсвати III посещава училище „Шерборн“ (Sherborne School) в Дорсет, Великобритания от 1983 до 1986 години. През 1977 година в „Шерборн“ е основан международен колеж за обучение на чуждестранни студенти, сред които са бъдещите лидери на страни, членки на Общността на нациите и не само.
След смъртта на баща си крал Собхуза II, принц Мсвати III се превръща в крал на народа на Свази, след таен ритуал по интронизирането му, състоял се на 25 април 1986 година.
Крал Мсвати III е 25-ият владетел от рода на Дламините, кралското семейство на Есватини (Свазиленд). Есватинските крале носят титлата Нгвеняма и управляват съвместно с кралицата майка, която има титлата Ндловукати.
Първият крал от линията на владетелите на Есватини е Нгване III и неговото владичество е от 1745 до 1780 години.
Кралство Есватини е последната абсолютна монархия в Африка. Крал Мсвати III еднолично господства, базирайки се на указ, издаден от баща му през 1973 година, забраняващ политическите партии в страната.
Крал Мсвати III внася на 5 юни 2002 година в парламента свой законопроект, допълващ бащините си рестрикции и забранява всяка политическа дейност и определя наказание до 20 години затвор, за нарушителите на волята му. Членовете на двете камери в парламента се назначават лично от него, министър-председателите също и обикновено са от неговия род.
Принцеса Сиханисо Дламини, най-голямата дъщеря на крал Мсвати III, е назначена за министър на информацията, комуникациите и технологиите в 11-ия правителствен кабинет, през 2018 година.
Официалната резиденция на краля и семейството е дворецът Лозита в Лобамба.
Крал Мсвати III забранява разводите, абортите и носенето на неприлично къси поли и панталонки.
Хомосексуализмът също е забранен и се преследва от закона.
Жените, поданици на кралството нямата право да притежават земя.
Есватинските крале уважават племенните си закони и практикуват полигамия. От краля се очаква да има официален брак с дами от различни етнически групи, за да засили връзките си с техните племена. Съпругите на краля нямат право да произхождат от кръвната линия на Дламини. Това е дълбоко вкоренена традиция в културата на свази, която символизира богатство, плодовитост и социален статус. И е отражение на исторически установените роли на краля, като глава на нацията и неговата връзка със земята и народа. Кралят наследява и съпругите на баща си.
Многоженството в Есватини е национален спорт и крал Мсвати III води класацията. Крал Мсвати III има съпруги, като точният им брой често се променя, официално са 14 съпруги, на всяка от които се осигурява обществен статус, къща, придворни дами, антураж, слуги, коли и други благини. Въведено е кралско правило, една дама, за да стане публична съпруга на владетеля на Есватини, трябва да е забременяла по естествен начин от него, преди сватбата. Това е доказателство, че е способна да му роди наследници. Докато не забременеят, кандидат-съпругите се считат за наложници.
Съпругите на краля носят титлата Емакосикати. Той има навика да ги избира на ежегодния фестивал „Умхланга“ (в превод „танцът на тръстиките“), където девици с голи гърди танцуват традиционни танци.
Около съпругите му се вихрят непрекъснати скандали и те са редовно в центъра на обществения интерес, заради пилеенето на огромни средства, осигуряващи им приказен живот или постъпки, показващи съпружеска им нелоялност към краля.
Първите две жени на Мсвати III са избирани от членовете на националния съвет на страната, като първата съпруга се нарича „ритуална“ и на нея не й е разрешено да има деца.
През 2004 година петата и шестата му съпруги са изгонени в изгнание, заради изневери и оттогава живеят в Лондон.
През април 2018 година, осмата му съпруга, принцеса Сентени Масанго, умира от свръхдоза от наркотици.
Дванадесетата му съпруга, принцеса Нотандо Дубе е била кралица на красотата на Есватини, преди да се омъжи за крал Мсвати III. По време на брака с него започва любовна връзка с министъра на правосъдието на кралството, господин Ндумисо Мамба, с когото краля е приятел от детинство. Мсвати III разбира за аферата им, арестува и гони от държавния пост прелюбодееца, а жена си държи под домашен арест една година и се развежда с нея. По-късно, през 2019 година, тя умира от рак на кожата.
Една от сестрите му, принцеса Мантфомби Дламини (1953-2021), е била главна съпруга на краля на Зулусите, Гудвил Цвелитини каБекузали и леля на сегашния зулуски крал Мисузулу Синкобиле Зулу. Той е изключително влиятелна фигура в южноафриканското общество.
Крал Мсвати е девер на принцеса Зенани Мандела-Дламини, дъщерята на Нелсън Мандела и Уини Мадикизела. Тя се омъжи за брат му, принц Тумбумузи Дламини, който е посланик в Южна Африка.
Крал Мсвати III има признати 40 деца и 10 внуци. Неофициалните са неизвестни.
Води много охолен и бляскав живот. Приет е твърде добре в европейските кралски дворове. Особена почит му се оказва в Лондон, където британското кралско семейство го удостоява с лично внимание и ордени. Той е официален гост на сватбата на принц Уилям с Кейт Мидълтън през 2011 година и на диамантния юбилей на кралица Елизабет II, през 2012 година.
През 2018 година, за 50-ия си рожден ден крал Мсвати III обявява в официална реч, че къса с колониалното наследство на страната си и заменя английското й име Свазиленд, с Есватини (eSwatini), което на диалекта на племето свази означава „страна на свазите“.
Дипломатически отношения между република България и кралство Свазиленд (Есватини) са установени през 1995 година, като няма функциониращо българско посолство в столицата Мбабане. За уреждане на консулски въпроси на български граждани, пребиваващи в кралството, се ползва посолството на република България в град Претория, република Южна Африка. Получаването на входна виза за кралство Есватини става от посолството й в Лондон, Великобритания.