Амал Клуни разкрива как да започнете деня по най-здравословния възможен начин
Както знаем, морските водорасли отдавна са обещаваща суперхрана. Богати на минерали и фибри, вкусни и нискокалорични, те са в основата на азиатската кухня от хиляди години, особено на японската, но също така и на менюто на много населения, като в някои крайбрежни райони на Канада например. В Европа те се появиха плахо, с вълната на популярност на азиатската кухня, под формата на суши опаковки. Но както предлага Амал Клуни, време е да ги преоткрием и да ги включим трайно в диетата си, може би дори на закуска.
Амал Клуни не дава много интервюта, но веднъж тя говори пред Vogue за хранителните си навици и за италианския готвач Вивиана Фрици, който всеки ден приготвя ястия за нея и съпруга ѝ в дома им в Сонинг. Сред кулинарните ѝ избори са авокадо, закуска от варени яйца и супа от морски водорасли, която може да звучи малко необичайно, но всъщност е много разпространена в Азия.
Рецепта за супа от морски водорасли
Съставки:
20 г от 2 вида водорасли (уакаме, нори, дулсе и др.) 2 стръка целина
За бульона:
2 краставици 6 стръка целина 1 жълта чушка 1 ябълка 1 лайм 2 см пресен джинджифил малко лют червен пипер 1 чаена лъжичка чесън на прах
Поставете киселите краставички в купа, пълна с вода. Пригответе бульона, като поставите целината, ябълката, краставицата и жълтата чушка в сокоизстисквачка, за да извлечете сока, преди да добавите останалите съставки. Нарежете водораслите и стъблата на целината на парчета и ги добавете към бульона.
Защо трябва да включим водораслите в диетата си?
"Морските водорасли имат всичко от хранителна гледна точка: богати са на йод, желязо, калций, колаген, аминокиселини и фибри", казва Карън Къмингс-Палмър, треньор по цялостно здраве и хранене, който разработва програми за индивидуални клиенти и големи корпорации.
Тези морски зеленчуци, с които се хранят морските обитатели, жизненоважни за околната среда и здравето на океаните (те се борят с подкиселяването на водата, предотвратяват крайбрежната ерозия и почистват морето), всъщност са истински суперхрани, полезни за нашето здраве и красота (съдържат много повече протеини, минерали и микроелементи, отколкото зеленчуците). Неслучайно морският мъх е една от съставките в козметичното смути с ягодов глазур за кожа на Хейли Бийбър.
Кога е най-подходящото време за ядене на водорасли?
"Включете морските водорасли в диетата си във време, което ви позволява да ги консумирате редовно", казва Карън Къмингс-Палмър. "Добавяйте люспи от водорасли към смути два или три пъти седмично или си направете здравословна закуска, като смесите листата от водорасли с малко сусамово масло, поръсите ги със сол и ги изпечете в гореща фурна за няколко минути."
Какви са ползите от редовната консумация на водорасли?
Те подобряват състоянието на кожата, нейната текстура и еластичност. "Морските водорасли са богати на колаген, който придава на кожата еластичност, и на витамин С, който подпомага естественото производство на колаген", потвърждава диетологът. Те са богати и на влагозадържащи вещества, които хидратират кожата и подобряват способността ѝ да задържа влага, което ги прави мощен съюзник на красотата.
Те насърчават растежа на косата. "Ползите за красотата от водораслите са цялостни: те насърчават здравето на скалпа и също така могат да помогнат за увеличаване на растежа на косата", казва Карън Къмингс-Палмър. Неотдавнашно проучване потвърди, че хората, които редовно консумират морски водорасли, имат по-висок от нормалния процент на регенерация.
Те подпомагат мозъчните функции. "Морските водорасли са богати на омега 3 - мощно противовъзпалително средство, което е от съществено значение за поддържане на когнитивните функции, и магнезий - минерал, който играе важна роля за намаляване на стреса", обяснява експертът.
Те насърчават здравето на червата. "Богати на полизахариди, които подпомагат развитието на добри бактерии, водораслите са чудесни за здравето на червата и храносмилателната система", казва Карън Къмингс-Палмър. Високото съдържание на фибри и хранителни вещества в тях ни помага да се чувстваме сити за по-дълго време, което ги прави полезен инструмент за контрол на теглото. Накратко, те също могат да ни помогнат да избегнем излишните килограми.
Те са отличен източник на хранителни вещества. "Богати на минерали, витамини и антиоксиданти, независимо дали ще създадете прохладна, лимонова салата с водорасли уакаме, краставици и кумкуати, или ще добавите водорасли нори в тигана си, те са издръжлива и сравнително евтина суперхрана. Тяхната популярност и разпространение расте непрекъснато", заключава диетологът.
Противопоказания
Консумацията на морски водорасли не се препоръчва на хора, страдащи от хипертиреоидизъм, т.е. възпаление на щитовидната жлеза. Високата консумация на морски водорасли може да доведе до натрупване на тежки метали като живак, кадмий и олово.
Най-често срещаните разновидности на ядливи водорасли в кухнята
Нори: едно от най-здравословните и най-известните (това е използваното в сушито), това водорасло съдържа големи количества витамин В12, от който се нуждаят вегетарианците и веганите, както и желязо, фосфор и витамин А. Добавяйте го по желание печено, в омлети, салати или картофено пюре.
Уакаме: Богато на калций, желязо, манган, калий, натрий и витамин В12, това месесто, богато на хранителни вещества и нискокалорично водорасло е идеално за овкусяване на супи и яхнии с мисо. То е вкусно и в салата, с препечени сусамови семена и сусамово масло.
Комбу: месесто и хрупкаво, това богато на йод водорасло се използва в японската кухня за приготвяне на даши бульон. В средиземноморската кухня то може да замени пастата в лазанята или да се поръси върху супи и салати.
Хиджики: много популярно в Япония и по-малко познато у нас, това диворастящо водорасло, богато на витамини и минерали, е вкусно, когато се консумира, както в типична японска рецепта, с едамаме (соя), сотирани моркови и тофу, подправени със соев сос. Внимавайте обаче, хиджики съдържа неорганичен арсен и затова трябва да се консумира в малки дози.
Как да включите водораслите в менюто си?
Водораслите могат да намерят място и в нашата кухня не само в сушито. Използвайте ги, подобно на Амал, в супи мисо или супи с бобови растения като нахут и джинджифил. Поръсете една лъжица люспи от водорасли върху салати и ястия с паста, ориз или киноа. Можете също така да добавите една лъжичка към сутрешните смутита за енергиен заряд. Смесете една чаена лъжичка спирулина на прах в смути от ягоди и банани и хранителната стойност ще бъде огромна.