Хашимото - признаци и диагностика
Щитовидната жлеза е жлеза с форма на пеперуда в предната част на шията. Тя е отговорна за отделянето на хормони, които регулират метаболизма и влияят на глада, съня и телесната температура. Нарушенията на щитовидната жлеза могат да увеличат или намалят производството на тези хормони. Това създава проблеми с метаболизма и да причинят промени в теглото и настроението.
Когато щитовидната жлеза работи правилно, мозъкът произвежда тиреостимулиращ хормон (TSH), който сигнализира на щитовидната жлеза, че трябва да започне да освобождава хормони. Вътре в щитовидната жлеза ензимът тироидна пероксидаза (TPO) след това синтезира двата най -важни тиреоидни хормона: трийодтиронин (Т3) и тироксин (Т4). Т3 е активният хормон и Т4 се превръща в различни тъкани в Т3, ако е необходимо. Ако имунната система атакува щитовидната жлеза, както прави това при Хашимото, тогава анти-ТРО антителата и други антитиреоидни антитела ще попречат на създаването на хормони на щитовидната жлеза и ще нарушат деликатната система за обратна връзка между мозъка и щитовидната жлеза.
Основни симптоми на Хашимото
Хашимото се развива бавно и може да остане незабелязано в продължение на няколко месеца или дори години. Симптомите включват умора, чувствителност към студ, запек, бледа кожа, чупливи нокти, косопад, подуване на езика, мускулни болки, депресия и проблеми с паметта. Тъй като симптоми като умора, наддаване на тегло или депресия не са непременно характерни само за разстройството, много хора може да не потърсят лечение. Други може да нямат разпознаваеми симптоми. Ако щитовидната жлеза стане силно подута, се развива видима бучка, наречена гуша.
Каква е разликата между хипотиреоидизъм и хипертиреоидизъм?
Хипотиреоидизъм се отнася до намаляване на хормоните на щитовидната жлеза и функциите на щитовидната жлеза. Хипертиреоидизмът се отнася до увеличаване на производството на хормони на щитовидната жлеза и свръхактивна щитовидна жлеза. Симптомите на хипотиреоидизъм включват умора, запек, чувствителност към студ и/или подпухнало лице. Симптомите на хипертиреоидизъм включват промени в апетита, бърза загуба на тегло, затруднено заспиване, сърцебиене, повишено изпотяване и/или раздразнителност. Най-честата причина за хипотиреоидизъм в развитите страни е тиреоидит на Хашимото. В слабо развитите страни най-честата причина е недостигът на йод. Основната причина за хипертиреоидизъм е автоимунното разстройство болест на Грейвс.
Потенциални причини и свързани със здравето опасения
Хашимото вероятно се причинява от взаимодействие на генетиката и факторите на околната среда. Въпреки че спецификата не е напълно известна, някои изследователи смятат, че болестта на Хашимото може да бъде до голяма степен причинена от инфекции, докато други смятат, че проблемът е излагане на ендокринни разрушители.
Хората с Хашимото са изложени на риск от висок холестерол и други съпътстващи автоимунни заболявания.
ГЕНЕТИКА
Генетиката изглежда е най-големият играч, що се отнася до риска човек да развие Хашимото. Учените работят, за да обяснят как факторите на околната среда могат да взаимодействат с нашите гени, за да предизвикат автоимунни нарушения. Повече от милион генни варианти са идентифицирани благодарение на продължаващите усилия от няколко големи проучвания, като например проекта 1000 генома, който анализира хиляди геноми на хора от цял свят.
ВИСОК ХОЛЕСТЕРОЛ
Въпреки че повечето лекари препоръчват статини за хора с висок холестерол, това не се препоръчва за хора с хипотиреоидизъм, които използват хормонозаместителни лекарства, тъй като тези лекарства обикновено намаляват нивата на холестерола.
АВТОИМУННИ НАРУШЕНИЯ
Хората с други автоимунни заболявания, като целиакия, лупус, диабет тип 1 и ревматоиден артрит, са по-склонни да развият болестта на Хашимото.
Как се диагностицира Хашимото
За да диагностицират болестта на Хашимото, лекарите ще искат да обмислят семейната медицинска история и симптомите. Въпреки че точната причина за Хашимото не е известна, тя има тенденция да се развива в семействата. Освен това, лекарите ще искат да направят потвърдителен кръвен тест, за да определят нивата на TSH, T4, T3 и анти-TPO антитела. Високите нива на TSH и анти-TPO антитела, заедно с ниските нива на тироидните хормони Т3 и Т4 са в съответствие с тези на Хашимото.
Въпреки това, хората, които са диагностицирани рано, могат да покажат само високи нива на антитела в кръвните си тестове. Ако подозирате, че може да имате Хашимото, помолете своя лекар за кръвен тест, за да провери дали антителата на щитовидната жлеза са високи, което обикновено е първият признак. Някои лекари могат да лекуват Хашимото, ако само нивата на TSH са високи, докато други може да искат също да видят доказателства за антитела и нарушени нива на тиреоидни хормони. Нормалните нива на TSH обикновено са около 0,4 до 4,9.