Как хроничният гняв може да отслаби имунната ни система и да ни разболее

''Никой не е в състояние да предизвика в теб, гняв или стрес. Само ти можеш да го сториш, чрез начина, по който възприемаш света!'' – Уейн Дайър
Сигурна съм, че всички хора разпознаваме гнева, особено когато го видим или почувстваме. Обикновено гневът е емоция характеризираща се с чувство на неудовлетвореност, враждебност или пък раздразнение, които често са предизвикани от несправедливости и заплахи. Случайното избухване от психолозите е прието за нещо нормално, тъй като в малки дози то може да се счита и за здравословна емоция, но когато е хронично, експлозивно и интензивно, това може да окаже сериозно влияние върху вашето физическо и психическо душевно равновесие, а да не говорим и за благополучието на хората, които са в близост до нас.
Проучванията показват, че хроничният гняв и враждебността могат да отслабят имунната система, което от своя страна може да ни направи по-податливи на болести и инфекции.
Каква е връзката между гнева и човешкия имунитет?
Още от самото раждане до последният ни дъх имунната система е ‘’дежурна’’, защитавайки ни от токсини, патогени и други вредни вещества. Всички наши клетки, тъкани и колони от бактерии, които живеят предимно в червата (микробиома) - работят като екип за да идентифицират и след това да неутрализират заплахите за здравето ни. Лошата новина тук обаче е, че с напредването на годините ни защитните сили на имунната ни система значително започват да намаляват, а това несъмнено се отразява негативно на здравето ни.
Как хроничният гняв може да отслаби имунната ни система и да повлияе отрицателно на психиката ни?
Хроничният гняв може да отслаби способността на тялото ни да произвежда антитела, онези изключително важни протеини, които помагат за неутрализирането и елиминирането на патогенните. С други думи въздействието на гнева върху имунитета се простира далеч отвъд клетъчното ниво за да повлияе на множеството аспекти от нашето благополучие и здраве. Например хроничният гняв често се свързва с редица подкопаващи имунитета поведения, като например – недостатъчно сън, лоша диета, заседнал начин на живот – всички те могат допълнително да намалят силата на имунната ни система.
Психическото ни здраве също може да понесе голям удар, особено продължаващия неразрешен гняв, който може да допринесе за развитието на тревожност и депресия свързани с имунната дисфункция.
Как да се отърсим от гнева и да подобрим здравето си?
Има няколко начина, чрез които можем да изолираме гнева и да се почувстваме много по-спокойни и щастливи без да позволяваме на негативните чувства да превземат ума и тялото ни. Например практики, като внимание, медитация и техники за управлявания на стреса могат да ви помогнат да регулирате емоциите си по-ефективно, както и да смекчите вредните ефекти на хроничния гняв върху имунитета. Тези техники ни предлагат практически начини за бавно освобождаване на клапана на налягане, така, че никой да не бъде наранен включително вие. Колкото повече здравословни стратегии добавите към ''кутията'' си с инструменти за управление на гнева, толкова по-добре подготвени ще сте за бъдещето си.
''Гневът, като реакция на нервната система, трае само две секунди, но през тези две секунди човек е в състояние да убие себеподобните си или да избяга, бутайки минувачите или да се справи със себе си и да продължи да се държи нормално!’’ – Лорен Фуше