Паник атаки - 6 симптома, по които да ги разпознаете, както и методи за овладяване на пристъпите

  • Сподели:
Паник атаки - 6 симптома, по които да ги разпознаете, както и методи за овладяване на пристъпите

Ако усещате, че сърцето ви бие тревожно, имате затруднено дишане и не можете да мислите трезво, това всъщност са част от симптомите, които подсказват, че може би сте получили паник атаки. 
Паническата атака е епизод на внезапна тревожност с преувеличен телесен отговор, свързан със заплаха или опасност, независимо дали е реална или предполагаема. Този внезапен прилив на силно безпокойство и страх може да бързо да отключи в нас специфични психически и физически симптоми. 

За много хора паник атаките могат да бъдат еднократно събитие, което през годините да спре да се появява, докато за други могат да бъдат повтарящи се епизоди, които постоянно внасят безпокойство и страх в живота им. Въпреки това обаче е важно да знаем, че паническите атаки могат да бъдат управлявани и са състояние, което подлежи на изчистване

Ето и шестте симптома, които трябва да разпознаем, след което да се научим да ги контролираме, ако искаме да се отървем веднъж завинаги от пристъпите на тревожност.

1. Сърцебиене
Най-често срещаният симптом, свръзан с паник атаките, е усещането, че сърдечният ви ритъм се ускорява прекалено бързо, като в тази момент усещате как сърцето ви започва да бие силно и бързо. В този случай трябва да сте наясно, че сърдечният ви ритъм ще се забави едва тогава, когато паническата атака и симптомите отшумят.

2. Изпотяване
Изпотяването също е един от симптомите, който издава паник атаката и ни кара да се чувстваме неудобно или дори смущаващо, особено ако се намираме на публично място. Въпреки това трябва да знаем, че изпотяването продължава само няколко минути, след което бързо ще изчезне заедно с всички неприятни усещания, отключени от психическата атака.

3. Треперене
Един от първите симптоми, които може да изпитате, когато получите пристъп на паника, е прекомерното и неконтролируемо треперене на крайниците. След като всички останали симптоми на паник атаката отшумят, можете да продължите да треперите, докато се успокоите и възстановите напълно. Въпреки че и този симптом е неудобен и неприятен, е важно да знаем, че той не разкрива никакъв физически проблем.

4. Недостиг на въздух
Много хора хипервентилират или се чувстват така, сякаш се задушават, по време на паник атака. Това състояние може да ви накара да кашляте, да започнете да дишате бързо и учестено или пък да повръщате. Въпреки това е важно да отбележим, че колкото и неудобни да са тези симптоми, те са естествен отговор на прилива на адреналин, който изпитваме в момент на паника, но и те като останалите симптоми, не разкриват никакъв сериозен здравословен проблем. За да се научим да управляваме този симптом трябва първо да стабилизираме дишането си, като нормалната честота на дишане може да се възстанови в рамките между 5 и 30 минути. Когато усетим, че въздухът не ни стига, е важно да разберем, че това е просто симптом на нашето безпокойство, а не на физическото състояние, тъй като реално ние не се задушаваме и всичко това е само в представите ни. 

5. Дискомфорт и болка в гърдите
След затрудненото дишане и сърцебиенето може да изпитате също тревожност и болки в гърдите, когато имате паник атака. Първият път, когато това се случи, е най-страшният, тъй като може да предположите, че получавате инфаркт, без дори да предполагате, че това всъщност е пристъп на тревожност. Въпреки че дискомфортът в гърдите е често срещан симптом на паник атака е важно да потърсим медицинска помощ, ако никога преди не сме имали подобна блока в гърдите, защото този ход може да ни помогне да изключим всички основни сърдечни заболявания. Лекарят от своя страна може да проведе тестове и да ни зададе въпроси за да разбере, дали нашето състояние е свързано със сърцето или се касае за пристъп на тревожност.

6. Гадене
Друга последица от целия този адреналин е гаденето и болките в стомаха, като тези симптоми рязко могат да се влошат точно в пика на паническата атаката, което е през първите 10 минути. В някои от случаите можете да почувствате гадене, дори когато паник атаката е отшумяла, както и чувство на замаяност, нестабилност или усещането, че припадате. Комбинацията от симптоми, като ускорено дишане, хепервентилация и страх от загуба на контрол могат да ни накарат да се почувстваме силно замаяни, така, сякаш всеки момент ще припаднем. 

Други симптоми, които можете да изпитате по време на паник атака включват: чувство на нереалност и откъсване от себе си, както страх от смърт и усещането, че ще ви се случи нещо лошо.
 
Как паник атаките могат да повлияят на живота ни?
Паник атаките могат да бъдат много страшни, особено ако често ги имате; може да откриете, че изпитвате безпокойство между тях, свързано със страха кога точно ще се повторят отново. Очакването на следващата паник атака може да бъде също толкова силно, колкото самата паническа атака, като това състояние може да ви попречи да участвате в дейности, които, според вас, биха могли да предизвикат още паник атаки. За някои хора паническото разстройство може да ограничи живота им и да започнат да избягват някои дейности, като пазаруване, шофиране или дори напускане на къщата в някои случаи. 

Съветът ни към вас, ако и вие се борите с паник атаки
Колкото повече разбирате страха си, толкова по-добре ще можете да го контролирате, затова се опитайте да отбележите в дневник как се чувствате – преди, по време и след паник атаката; можете да отбележите и своите притеснения, мисли и заболявания. Когато се почувствате по-добре, се върнете към дневника и прочете нещата, които сте отбелязали в него, защото това може да ви помогне и да ви подготви за следващата атака.