Как да се справим с преяждането и какво влияние има то върху психиката ни

  • Сподели:
Как да се справим с преяждането и какво влияние има то върху психиката ни

Хапването в късните часове на нощта, както и поемането на твърде големи и обилни порции, оказва сериозно влияние върху ритъма на паметта. 
Нашият хроноритъм всъщност има ритъм на самоконтрола и когато човек не е успял да го включи навреме, се получава така, че усещането за насита започва да идва много по-късно в мозъка му, което води до преяждане. 

В много чести случаи, когато искаме да свалим излишни килограми, сме готови да положим неистови усилия да не сложим и трохичка в устата си през деня, но когато слънцето залезе започваме да чуваме в главата си едно тънко гласче, което ни казва да го залъжем с нещо малко и така, преди да сме се усетили, в 2 часа през нощта стоим пред хладилника и дегустираме цялата налична в момента храна, без да осъзнаваме какви щети може да нанесе тя на тялото и психиката ни. Така вместо да следваме един природосъобразен режим, който включва полезни и питателни храни плюс малки засищащи порции, ние продължаваме да се тъпчем като за последно, след което обаче започваме да се сблъскваме с всички последствия от този наш среднощен апетит. Няколко часа, след като сме се натъпкали, започваме да усещаме една силна тежест в стомаха придружена с умора и липса енергия, което се дължи именно на часовата зона, в която сме избрали да се нахраним. 

Според изследователи, главният виновник за това, че преяждаме е хормонът лептин, който играе важна роля в регулирането на приема и разхода на енергия в човешкия организъм. Лептинът е хормон на преяждането. Изследователите са успели да направят няколко проучвания, чрез които са установили, че дори осветлението изиграва много важна роля в това, дали сме гладни или пък се усещаме сити. Изкуствената светлина, която идва от монитори и лампи, въздейства върху енергийния обмен и така тази светлина ни кара да изпитваме силен глад, дори в моментите, в които сме си хапнали преди няколко минути. Когато започнем да се тъпчем в късните часове на деня, позволяваме на излишните калории бързо да се превърнат в мазнини, което от своя страна повлиява отрицателно и върху нашето психическо състояние, тъй като на следващия ден се чувстваме много по-уморени и бавни. 

Съвети, които ще ни помогнат да избегнем преяжданията
Храненето с високовъглехидратни и висококалорични храни късно вечер не само, че увеличава теглото ни, но и замъглява паметта ни, затова ако искаме да се чувстваме в кондикция и да се концентрираме по-бързо трябва да избегнем среднощните хранения. Консумирането на храна в ранните часове на деня намалява индекса на телесна маса и ускорява обмяната на веществата, което ни помага да се отървем от поетите токсини и да се почувстваме много по-енергични, силни и здрави.

Ако времето между основните хранения е твърде голямо рискувате кръвната ви захар да падне, което от своя страна ще намали метаболизма ви. Ако желаете да свалите ненужните килограми и да се чувствате изпълнени с енергия, просто не бива да допускате това да се случва в ежедневието ви. Можете да си позволите малка закуска между храненията, която ще задържи храносмилателната ви система и обмяната на веществата в синхрон и работещи на пълен капацитет. 

Когато се научите да спазвате определена схема на хранете ще можете да постигнете чудеса и ще забравите за среднощните преяждания, както и различните последващи стомашни неразположения.