Д-р Петър Дучев: Личната и професионалната хигиена са двата стълба, на които се крепи здравето в устата на децата
Д-р Дучев, като стоматолог с дългогодишна практика и съосновател и управляващ съдружник в „Дентална Клиника Петър Дучев“, какви са Вашите наблюдения за нивото на оралното здраве при децата в България?
Оралното здраве на децата е доста компрометирано, особено при някои социални групи. Все още се дават твърде много прости захари, под различна форма, които играят твърде опасна роля за детското зъбно здраве. Тук ще спомена един пример: биберони с мед или потопени в сладка вода преди заспиване. Това буквално стопява млечните зъби! За съжаление, подобни навици от миналото все още съществуват. Отделно е и съпротивата на някои родители срещу редовна детска хигиена и флуоризация. Реално можем да доведем нещата дотам, че големият процент деца никога да не разберат какво е да имаш дупка в зъбите, но има някои условия, които трябва да се спазват.
Защо и кога решихте да създадете специална клиника, насочена към най-малките пациенти?
Доста отдавна започнахме да лекуваме деца и с течение на времето нещата се развиха с бързи темпове. Така първоначалното лечение на деца само в събота и неделя се оказа недостатъчно и започнахме да ги приемаме и през останалите дни. Скоро след това разбрахме, че ще ни трябва отделна структура, която да се занимава само с деца. И сега разполагаме с 2 кабинета за детска хигиена, 4 кабинета за лечение и операционна за специализирано лечение под наркоза. Също така работното време на детската клиника е удължено и продължаваме да приемаме деца в събота и неделя.
Работата с деца е изключително деликатна. Какъв е вашият подход към тях?
Подходът ни към тях е изцяло в ръцете на детските ни лекари и асистенти. Моята роля е като собственик и главен лекар да създам, от една страна, клиника, която не прилича на дентална клиника, а от друга - да гарантирам на родителите, че безопасноста и сигурноста са абсолютен приоритет. Могат да се притесняват за всичко по време на лечението, само не и за това, че ще навредим на децата им.
Какви са тенденциите в лечението на детските зъби днес?
Тенденцията е повече от ясна, навременна, минимално инвазивна намеса. Да не се допуска ранно вадене на временни зъби и те да бъдат адекватно лекувани, по възможност с използване на специална изолация-кофердам.
Зъбният кариес все още остава сериозен проблем при децата, като се наблюдава и снижаване на възрастта при децата, страдащи от това заболяване. Каква трябва да бъде денталната хигиена при децата?
Личната и професионалната хигиена са важни. Те са двата стълба, на които се крепи здравето в устата на децата. Само с лична хигиена, без професионално почистване, е невъзможно това здраве да бъде постигнато, както и обратното. Професионалната хигиена, съчетана с флуоризация, трябва да е 4 пъти годишно до третата година след изникването на последния постоянен зъб (7-ми, втори кътник). Само така може да се гарантира, че окончателното “зреене” на емайла в устата е напълно адекватно.
Колко често трябва да ходят децата на профилактика при стоматолог?
Както вече стана дума - 4 пъти годишно за профилактика, почистване и флуоризация. Това се струва много на родителите и често те негодуват защо трябва да е толкова често. Такива са препоръките на Американската и Европейската Асоциации по Детска Дентална Медицина. Това показват най-новите изследвания и по такъв начин се гарантира здравето на детските зъби, както временни и най-вече постоянни!
Какъв съвет бихте дал на родителите и техните деца с цел ограничаване на зъбните заболявания? Сладкото ли е най-големият проблем?
Ами, да, некотролираното приемане на сладки храни, похапвания между основните хранения и най-вече сладко преди лягане. Като се съчетае и с липса на адекватна лична и професионална хигиена, нещата стават плачевни.
Имали ли сте случаи, в които деца категорично отказват да ви съдействат при лечението и как се справяте в подобни ситуации?
В повечето случаи успяваме да се справим с такова поведение и “пробиваме” защитата им. Понякога се налага да сме по настоятелни и търпеливи. Когато не успяваме, на помощ се включват анестезиолозите, операционната и възможността да лекуваме децата под наркоза.
Бихте ли дал повече яснота относно лечението на детските зъби под наркоза. Кога пристъпваме към подобно лечение?
Този въпрос е изключително актуален в последно време. Тук имам няколко неща, които държа да отбележа. Първо - не трябва да се разширяват ненужно показанията за наркоза, ако е възможно да се лекува детето без да е приспано, то по-добре е така. Второ - има ситуации, в които е невъзможно да се лекува без наркоза. Например, 8 кариеса на тригодишно дете. И трето - за лечение под наркоза трябва да съществуват специални условия в клиниката. Тук са операционна, наркозо-дихателен апарат, централно подаван кислород, анестезиологичен екип, множество специални медикаменти и така нататък. Да се лекува под наркоза без тези условия е изключителен риск за живота и здравето на детето. Винаги питайте и се интересувайте с какви условия разполага лечебното завадение и какъв опит имат работещите там.
Как се работи с деца със специални потребности?
Тези деца са наистина специални. С тях комуникацията често е невъзможна и единственият начин да им помогнем е чрез наркоза.