Чувствате се постоянно уморени – ето и нашите съвети как да възстановите жизнените си сили
Животът ни става все по-динамичен и напрегнат, което от своя страна провокира редици неприятни усещания в нас, като например стрес, преумора, липса на мотивация и внезапни паник атаки. Не спираме да състезаваме с времето, с възможностите ни и с купищата задачи, които трябва да изпълним в срок.
Опитваме се да учим нови неща, да складираме в ума си нова информация и така постепенно започваме да прегряваме, като симптомите на отпадналост и постоянно главоболие не спират да ни напомнят, че сме достигнали предела на силите си. Колкото и да се стараем да даваме 100% от себе си и да бъдем все по-активни и дейни, постепенно умората започва да ни подсказва, че се нуждаем от почивка и презареждане на силите, ако искаме да продължим напред преди да сме прегрели.
Недостатъчният сън, стресът и липсата на достатъчно почивка са тези фактори, които усложняват процеса на стабилизиране и ни карат да се чувстваме все по-изтощени и нещастни. Всъщност системата за самовъзстановяване в човешкото тяло работи на един прост принцип и той се състои в себеобновяването и пречистване на енергията ни преди да сме блокирали напълно.
Психическото претоварване настъпва тогава, когато не сме успели да си дадем нужната почивка и да презаредим тялото си с нужната енергия.
Така биологичният ритъм на мозъка ни е успял да излезе от строя и именно тогава са започнали да се появяват и част от сигналите, които издават, че умът и тялото ни са претоварени и че е дошъл моментът да си набавим нужната почивка. Симптомите при преумора са свързани с повишена раздразнителност, нервно вегетативни смущения, сърцебиене, изпотяване, замаяност, безпокойство, сухота в устата, треперене, безсъние и нервни изблици. Всички тези симптоми всъщност ни подсказват, че имаме някакъв проблем, който трябва да изчистим, а за да бъдем продуктивни и здрави, трябва задължително да наблегнем на един по-рационален режим на живот, който се състои в редуващи се процеси на работа и почивка.
В целия свят присъства тази цикличност, като най-простият пример, който може да ви дадем е с ''деня и нощта''. Денят свършва за да може нощта да дойде на негово място, както и четирите годишни сезона, които се променят и внасят нужното разнообразие в природа и заобикалящия ни свят. Всъщност без цикличност и разнообразие ще се превърнем в едни роботи, които извършват едно и също повторяемо действие, докато не изгорят, без да си дават пауза между различните цикли.
Обикновено неизвестността е най-видимата причина, която кара човек да пренапрегне допълнително нервната си система до краен предел. За да можем обаче да се справим с всички тези неприятни емоции, които влияят отрицателно на нашия ум и тялото ни, трябва да си създадем лечебен балансиращ режим, който да спазваме и с който ще можем да потушим неприятните симптоми на преумората. На първо място, за да може човек да възстанови жизнените си сили той трябва да подобри съня си, а за да се случи всичко това, е нужно да си определим точен час, в който всяка вечер да си ляга и заспива.
Режимът ще ни помогне да влезнем в час и да стопим нервното напрежение, но освен съня задължително трябва да обърнем внимание и на храната, която консумираме и която също е способна да повиши нивата на стрес в тялото ни.
Намерете си хоби, с което да се прочистите от стреса. Всъщност според специалисти човешкият мозък си почива тогава, когато се занимаваме с нещо приятно, нещо което ни носи вътрешно удовлетворение.
Един час дневно отделете за съзерцание и бездействие и като казваме бездействие, имаме предвид - почивка. Просто отидете сред природата, настанете се удобно и съзерцавайте красивата гледка, от която можете бързо да възстановите жизнените си сили и да се почувствате значително по-щастливи.