Билки за красота, здраве и жизнена сила
"Жизнеността и красотата са дарове от природата за тези, които живеят според нейните закони" - Леонардо да Винчи
Билките са нещо повече от бабини отвари за лечение на обриви и болки в стомаха. Много билки са основни съставки в продуктите на билковата индустрия за красота.
Лавандулата, известна още като Lavandula angustifolia или Lavandula officinalis, е една от най-известните билки, използвани в индустрията за красота заради ползите си от аромат и ароматерапия. Лавандулата се използва като антисептик, аналгетик и дезодорант в гелове за баня, сапуни и лосиони.
Научните доказателства сочат, че лавандулата е полезна при алопеция ареата или петна плешивост. Заедно с маслата от мащерка, розмарин и кедрово дърво, тя помага за над 44 % намаляване на косопада само след 7 месеца лечение.
Антибактериалните и противовъзпалителни свойства на лавандулата я правят идеална за лечение на акне и слънчеви изгаряния. Лавандулата е полезна и за облекчаване на безсъние, безпокойство, главоболие, свързано със стрес, гъбични инфекции като кандидоза, белези, изгаряния и екзема (ряд хронични кожни заболявания с характерен сърбеж, зачервяване, подуване и образуване на мехури).
Маслото от лавандула действа като тонер за кожата и предимството е, че е подходящо за всеки тип кожа.
Алое вера се използва за кожни проблеми като изгаряния, мехури, измръзване, уртикария (алергичен кожен обрив), херпес, възпалителни кожни заболявания, псориазис (хронично имунно-свързано кожно заболяване, характеризиращо се с червена, удебелена кожа със сребърни люспи), освен заболявания на зъбите и венците. Алое е богато на калций, калий, витамин С, витамин Е, цинк. Калият, присъстващ в алоето, помага за детоксикацията на черния дроб и бъбреците. Алое вера намира своето приложение в безброй опаковки за лице, овлажнители, сапуни, гелове за вана, шампоани, балсами, пасти за зъби, кремове за лице и кожа, почистващи препарати, слънцезащитни продукти, гелове за бръснене, бебешки лосиони и кърпички.
• Локалното приложение на алое предотвратява стареенето и бръчките.
• Алое също помага за заздравяването на кожата и за намаляване на белезите. Известно е, че редовното приложение на алое предотвратява образуването на белези и стрии.
• Алое е много популярен заместител на кремовете като овлажнител за суха кожа.
• Това е една от основните ексфолиращи съставки в органичния скраб за кожа.
• Алое намалява пърхота и е добър балсам за по-копринена и мека коса.
• Някои хора го използват за свиване на брадавици.
Невенът има противовъзпалителни, антивирусни и антибактериални свойства, освен че съдържа голямо количество флавоноиди (антиоксиданти), които предпазват тялото от увреждащото въздействие на свободните радикали. Локалното приложение на крем от невен лекува възпаления и инфекции на кожата, изгаряния, опарвания, натъртвания, порязвания, екземи и хемороиди.
Куркумата или Curcuma longa е известна още като „индийското твърдо злато" заради безбройните си ползи за здравето и красотата. Куркумата е противовъзпалително, антиоксидантно, антибактериално, антивирусно, противогъбично и противозаболяващо средство. Куркумата може да се приема през устата или да се прилага върху кожата. Употребите ù за красота са много -
• От древни времена куркумата, смесена с грам брашно, се използва върху кожата на индийските булки и младоженци за безупречен тен.
• Куркумата се прилага локално за лечение на акне, бръчки, суха кожа, мазна кожа, белези, пигментация на кожата.
• Щипка куркума, добавена към рициново масло и нанесена върху скалпа, предотвратява появата на пърхот.
В стари времена куркумата е била използвана за премахване на нежеланото окосмяване от тялото. Тя дава допълнително предимство на мека и гладка кожа. Куркумата е антисептична и се оказва полезна за предотвратяване на кариес.
Нийм или Azadirachta indica е дърво, чиято кора, сок, листа, плодове, семена и клонки се използват за множество медицински и разкрасителни цели. Нийм е известен в Индия още като „Sarva roga nivarini", което означава „този, който може да излекува всички заболявания". Нийм се използва при диабет, хипертония, проказа, язви, кожни заболявания и много други заболявания, свързани със здравето. По природа е мощно противовъзпалително, антивирусно и противогъбично средство, освен употребата му като антималарийно и антипестицидно растение. Нийм се използва в сапуни, пасти за зъби, перилни препарати, опаковки за лице и кремове за кожа за акне и екзема, продукти за коса за изтъняване на косата и като шампоан.
Свещеният босилек или Ocimum basilicum е свещено растение за индусите. Известен е още като „краля на билките". Босилекът е богат източник на витамин А, витамин К, витамин С, калций, магнезий, калий и желязо, освен други антиоксиданти и фитонутриенти. В индустрията за красота намира приложение в:
• Опаковки и кремове за лице против акне.
• Шампоани против въшки и пърхот.
• Ароматерапия и парфюми.
Розмаринът има ботаническото име Rosmarinus officinalis. Розмаринът има противогъбично, антиоксидантно, противовъзпалително, антимикробно и антидиабетно действие. Той има важна роля в превенцията на рака, като подпомага храносмилането и за насърчаване на цялостното здраве. Съобщава се, че екстрактът от листата му намалява теглото и затлъстяването поради диета с високо съдържание на мазнини, освен че предпазва от мастен черен дроб, тъй като инхибира храносмилателната активност на липазата (ензимът, който ускорява хидролизата или образуването на мазнини). Освен тези ползи за здравето, той има и други.
• Розмаринът лекува алопеция с успешен резултат, тъй като според съобщенията стимулира растежа на косата.
• Той действа като балсам за коса, който омекотява косата, за да я направи по-здрава.
• В ароматерапията розмаринът облекчава стреса и подобрява паметта и концентрацията.
• Тонизиращото и овлажняващото свойство на маслото от розмарин се използва за намаляване на фините линии и бръчки и дори за изчистване на акне.
• Маслото от розмарин може да се използва в паста за зъби, тъй като убива лошия дъх.
Лайката е удивително нежна, противовъзпалителна, антисептична, аналгетична и успокояваща билка, използвана широко в кремове за кожа, шампоани, балсами, сапуни и лосиони за тяло. Помага при лечението на екзема и контактен дерматит. Лайка успокоява стомашни разстройства, настинки и грип, мускулни крампи и тревожност.
• Бори се с признаците на стареене и замърсяването на кожата поради своите възстановяващи и хидратиращи качества, освен ролята си в лечението на акне.
• Лайката се използва в продукти за грим, слънцезащитни и почистващи препарати.
• Също така намира приложение в ароматерапията и билковите чайове, като тоник за нерви и общ релаксант, насърчаващ съня и успокояването.
Пшенична трева или Triticum aestivum, е суперхрана с поразителни хранителни и антиоксидантни стойности. Според изследвания, 100 паунда житна трева има хранителна стойност, сравнима с 2500 паунда зеленчуци. Пшеничната трева има антибактериален характер и детоксикира тялото от тежките метали. Полезен е за белите дробове и дишането. Освен това помага за нормализиране на броя на червените кръвни клетки. Пшеничната трева помага за подмладяването на тялото и се бори с вредните последици от възрастта, поради което се нарича „плазмата на младостта". Натоварена е с витамини А, С, В комплекс и Е, супероксид дисмутаза (SOD), хлорофил, мулти-минерали, аминокиселини и ензими. Пшеничната трева е изключително полезна за намаляване на теглото, тъй като потиска апетита, като същевременно повишава основния метаболизъм (енергията, необходима на тялото в покой). Тя е безценна при лечението на нелечими заболявания, вариращи от рак, кожни и очни заболявания, диабет и други ендокринни заболявания, проблеми с бъбреците и черния дроб и сърдечни заболявания.
• Действа като естествен мехлем за кожата срещу акне и екзема.
• Предотвратява опадането на косата и действа като балсам за коса.
Бергамотът или цитрусовата бергамия се използва в много СПА и аюрведични центрове заради своите ароматерапевтични и масажни ползи. Използването му в кремове за кожа, лосиони и опаковки за лице заради охлаждащите и освежаващи свойства е добре известно. Бергамотът има антисептични и противовъзпалителни свойства, които помагат при лечение на кожни проблеми като псориазис, акне, петна, екзема и себорея (мазна кожа). Освен това има невропротективен характер. Въпреки това, има бележка за повишено внимание, когато използвате бергамот поради неговия фотосенсибилизиращ ефект, докато сте изложени на слънце. Бергамотът се използва в ароматерапията и ароматната индустрия.