5 храни, които се грижат за здравето на мозъка

Здравословната диета може да изиграе важна роля в борбата със сериозните заболявания, като изследванията показват, че консумацията на определен вид храни може да повлияе благоприятно на мозъчната функция, като подобри паметта ни и ни предпази от много болести.
Мозъкът е контролният център на тялото, който никога не трябва да се пренебрегва, тъй като фактори, като стрес и психически натоварвания, могат бързо да нарушат мозъчната функция и да повлияят на паметта и концентрацията ни.
Колкото повече рафинирани въглехидрати, преработени храни и захар консумираме, толкова по-податлив на увреждания става мозъкът ни. Като научните изследвания показват, че диетата, която е богата на полифеноли и на естествените съставки открити в растенията, помага за поддържането на мозъчните функции.
Ето и кои са тези специални храни, които поддържат здравето на мозъка и ни помагат да бъдем по-концентрирани, спокойни и мотивирани.
1. Кафе
Някои хора наистина не могат да се събудят и да започнат деня, преди да са изпили своята сутрешна доза ароматно кафе. Има ясни доказателства, че кофеинът има дългосрочни ползи за мозъка, тъй като кофеинът е мозъчен стимулант, който блокира рецепторите за аденозин, което пък може да предотврати потока на други химикали в мозъка свързани с умствената дейност.
2. Ядки
Ядките имат изключително много ползи за здравето ни, тъй като са пълни с фибри, протеини, витамини и здравословни мазнини. Ядките могат да намалят смъртността с 20%, както и имат огромни ползи за човешкия мозък.
Високата концентрация на омега-3 мазнини в орехите може да подобри когнитивните функции и да предотврати развитието на Алцхаймер, инсулт и някои сърдечни заболявания. Бадемите и лешници също са полезни за здравето на мозъка особено в по-напреднала възраст, поради концентрацията на витамин Е. Медицинските изследвания свързват витамин Е с много ползи за човешкия мозък, като например - подобрения в паметта и вербалните умения.
3. Горски плодове
Според много проучвания консумацията на ягоди, боровинки и други горски плодове може да предотврати болест на Алцхаймер, тъй като се смята, че високите нива на антиоксиданти открити в горските плодове, защитават клетките в мозъка от вредните свободни радикали.
4. Мазна риба
Мозъкът е съставен от 60% мазнини, като половината от тях са от тип омега-3. Поддържането пък на омега-3 мазнини помага на мозъка да развива нови клетки, като това може да помогне за забавяне на процеса на умствен упадък в напреднала възраст. Противовъзпалителните ефекти на рибеното масло също са свързани с подобрения в симптомите на депресия.
5. Зелен чай
Високите нива на полифеноли и антиоксиданти в зеления чай намаляват риска от болести, като Алцхаймер и Паркинсон, тъй като аминокиселината L -танин в напитката е свързана с повишена невротрансмитерна активност, което може да помогне за намаляване на тревожността.
Малките промени в диетата ви могат да доведат до големи подобрения в здравето на мозъка. Консумация на правилните храни може да повиши бдителността, да подобри паметта и концентрацията.