Защо крием тъгата?
Това е една от емоциите, които най-малко харесваме и с които като общество се справяме най-зле, но въпреки това СЗО изчислява, че около 280 милиона души по света страдат от депресия.
Говоренето за психичното здраве е на дневен ред. Завладяващо е колко много новини или статии виждаме публикувани в медиите, които отразяват истинска загриженост за цялостното благосъстояние на хората. Обичаме да виждаме знаменитости, влиятелни личности и хора, които показват в социалните мрежи истинското си лице и признават, че не се чувстват добре. Браво, възкликваме ние, и те веднага се превръщат в тенденция, подхранваща новините, които толкова силно подчертават важността на грижата за психиката ни. Но уви, когато се наложи да станем практични, да говорим от първо лице или да назовем онези емоции, които се забиват в главите ни, тогава се превръщаме в Худини и сме в състояние да накараме всяка следа от дискомфорт да изчезне.
"Емоциите са психологически и физиологични реакции, които изпитваме в резултат на вътрешни или външни стимули. Те са от съществено значение за оцеляването ни и ни помагат да реагираме ефективно във всяка ситуация, включително стресова и опасна", обяснява Марта Данес, психолог в звеното за психологическа подкрепа на MAPFRE, която също така предупреждава, че тези реакции не могат да бъдат избрани или премахнати, но могат да бъдат управлявани.
Съществуват емоции, които ни карат да се чувстваме неудобно като общество - нещо, което противоречи на тази склонност да говорим за състоянието на ума си. Живеем в реалност, в която от нас се изисква да сме винаги добре, да приемаме ударите с усмивка и да не се фокусираме прекалено много на тъгата, гнева или страха, а да ги овладеем възможно най-скоро и да се издигнем отново като Феникс. "Правенето на ценностни преценки за емоциите на другите може да се дължи на норми, ценности, убеждения, а в много случаи и на несъзнателни предразсъдъци. Като общество трябва да продължим да работим върху факта, че няма добри или лоши емоции. Емоциите ни позволяват да съобщаваме за нашите нужди, желания и чувства, а следователно и да разбираме другите", обяснява Марта.
Ребека Касерес Алонсо, доктор по психология и здравен психолог и директор на Tribeca Psicólogos, анализира причините, поради които някои емоции са отхвърляни.
"От една страна, съществува тенденцията да се сравняваме с другите и да мислим, че те имат перфектен живот - нещо, което се засилва от социалните мрежи, които се използват като витрина, за да показват само най-добрите моменти от живота ни".
Освен това тя твърди, че живеем в социален момент, в който се възхвалява индивидуалната отговорност: "Изглежда, че всичко зависи от теб, включително и психичното здраве. От това следва, че ако някой не се чувства добре, то е защото не знае как да се справи с определени аспекти на живота, следователно това е негова вина и като такава е срамно да се показва".
Касерес поставя пръст в опасната култура на позитивното мислене и разобличава, че в крайна сметка то е токсично. ''Това е течение на мисълта, което преобладава дори в ежедневието ни, със силни послания, гравирани върху предмети от бита като тефтери, чаши или химикалки. Това ни насърчава да се откъснем от себе си, от емоциите си, от лошите моменти, които имаме, и т.н.".
Ако говорим за нежелани емоции, то тъгата взема връх. Ако се опитваме да прикрием собствената си тъга, отричаме тази на другите с фрази като "не плачи", "хайде, ти си силен" или класическото "не бъди тъжен", още от най-ранна възраст, което ни кара не само да ги свързваме с нещо негативно, но и да чувстваме, че не заслужаваме обичта и вниманието на другите, когато ги изпитваме.
Марта Данес обяснява, че функцията на тази емоция е да ни помогне да се погрижим за това, което е важно, и да приемем процеса на траур. "Тъгата на другите може да ни причини дискомфорт заради чувството на безпомощност, че не можем да облекчим страданието на другия човек, или защото го усещаме в себе си. Да спрем, за да идентифицираме и да си позволим да почувстваме и приемем това, което чувстваме, е първата стъпка към регулирането на емоциите ни.
Касерес размишлява върху културата на благополучието: "Вярваме, че то се изразява в това винаги да сме добре, независимо дали спортуваме, храним се здравословно, ходим на планина или имаме работата на живота си. Дори и всичко да е възможно най-близо до нереално съвършенство, ще има моменти, когато ще сме тъжни, когато ще се чувстваме ядосани, разочаровани. Това е неизбежна реалност. Тя допълва, че бомбардировката на медиите и социалните мрежи, където преобладава стремежът към удоволствие и успех, подтикващ ни да бъдем винаги щастливи, води до разочарование, депресия, тревожност и фалшива вяра, че нереалната реалност е възможна.
Усмихнатата депресия - знакът на нашето време
"Под този термин може да се разбира състояние, при което човек изглежда щастлив външно, но вътрешно изпитва понижено настроение и загуба на интерес или удоволствие от дейности, които преди са му доставяли удоволствие", казва Данес. Сред причините за това са социалният хедонизъм, за който говорихме, ниската фрустрационна толерантност и скуката. "Освен това фактори като високи нива на стрес, социален натиск, социални мрежи, трудности при идентифицирането, изразяването и регулирането на емоциите, ниски нива на самооценка... могат да допринесат за това хората да се преструват на по-добри, отколкото са в действителност.''
Усмихнатата депресия оказва тежко емоционално въздействие върху страдащия от нея, което води до засилване на симптомите му, докато дойде денят, в който той не може да издържа повече и се оказва емоционално претоварен. Деактивирането на автоматичния пилот, животът с цел, признаването, че в живота има добри и лоши моменти, и спирането, за да идентифицираме и да работим върху това, което ни причинява дискомфорт, могат да помогнат за намаляване на тази симптоматика, казва Марта
Въпреки че директорът на Tribeca Psicólogos смята, че тя може да бъде по-опасна от диагностицираната депресия, "това е така, защото симптомите се отричат, маскират и карат човека да води толкова противоречив живот, че той може да има мисли за самоубийство и дори да се опита да се самоубие. Много е важно да се разбере контекстът на човека и защо е стигнал дотам."