Откриха първия сектор по кенгуру-грижа в България

На 9 юли 2025 г. беше официално открит секторът по кенгуру-грижа към Клиниката по неонатология на СБАЛАГ "Майчин дом". Тържествен водосвет и молитва за здраве на екипа, майките и бебетата отслужи отец Николай от храм „Възкресение Христово“- кв. Челопечене.
Лентата на първия сектор по кенгуру-грижа в България беше символично прерязана от проф. д-р Иван Костов, изпълнителен директор на СБАЛАГ "Майчин дом" и проф. д-р Боряна Слънчева, дългогодишен ръководител на Клиниката по неонатология. На събитието присъстваха още: д-р Веселин Дяволов, заместник-директор по лечебно-диагностичната дейност на СБАЛАГ „Майчин дом“, председателят на Съвета на директорите София Йорданова, доц. д-р Лилия Вакрилова, началник на Клиника по неонатология, д-р Станислава Хитрова, началник на Интензивно отделение към Клиника по неонатология, Лазар Радков от фондация "Лазар Радков", родители на недоносени бебета, партньори и други.
"Секторът за кенгуру-грижа към Интензивно отделение в Клиниката по неонатология е първото такова специализирано звено в България, една дългогодишна мечта, която успяхме да сбъднем. Това е нов стандарт в неонатологията у нас в името на по-добро бъдеще за най-малките ни пациенти и техните семейства. Изказвам искрена благодарност към целия екип на Клиниката по неонатология, който вложи професионализъм, енергия и сърце в реализирането на този проект. Огромна признателност на фондация „Лазар Радков“, на всички доброволци, партньори и дарители за безценната подкрепа", споделя проф. д-р Иван Костов, изпълнителен директор на СБАЛАГ „Майчин дом“. Поздравителен адрес до екипа на Клиниката по неонатология изпрати проф. д-р Христо Мумджиев, председател на Българската асоциация по неоантология.
Проф. д-р Боряна Слънчева, дългогодишен ръководител на Клиниката по неонатология: „С откриването на сектора за кенгуру-грижа правим голяма крачка напред не само в медицинската, но и в емоционалната подкрепа за семействата. Вярвам, че поставяме началото за промяна на неонатологичната помощ в цялата страна. Ще разработваме програми за обучение на родители, които преминават през сектора, за да бъдат уверени, спокойни и да знаят, че са готови да се справят с предизвикателствата в отглеждането на своето недоносено дете у дома. Изказвам благодарност и респект към всички доброволци – хора с различни професии, които отделяха от своето време, за да помогнат за осъществяването на тази сериозна кауза. Наистина има много добри и отдадени хора в България!“
„В последните десетилетия подходът на кенгуру-грижа се прилага все по широко във водещите неонатални интензивни отделения по света. Налице са ясни научни доказателства за ползите от прилагането му, както за недоносените бебета, така и за техните родители. Кенгуру-грижата става неразделна част от фамилно ориентирания подход в отглеждането на рискови новородени, при който семейството, съвместно с медицинския екип, активно участва в лечебния процес. С разкриването на сектор кенгуру-грижа към Интензивно отделение на Клиниката по неонатология вярвам, че постигаме по-високо ниво в грижите за нашите малки пациенти. Да пожелаем на добър час на тази нова инициатива!“, каза доц. д-р Лилия Вакрилова, началник на Клиника по неонатология.
„Ние създаваме реалността, в която живеем, всеки ден чрез нашите избори, чрез това, което правим или не правим, с отговорностите, които поемаме и с тези, от които бягаме. В едно общество всичко се случва най-добре, когато институции, гражданско общество и бизнес работят заедно, ръка за ръка, в една посока и с една цел. Радвам се, че имахме възможността да реализираме този проект съвместно с „Майчин дом“ и с подкрепата на различни бизнеси. Това е първият такъв проект, следват още много.“, коментира Лазар Радков, двигател на инициативата „Капачки за бъдеще“.
ПЪРВИТЕ РОДИТЕЛИ В СЕКТОР КЕНГУРУ-ГРИЖА
Елена Александрова от Хасково е една от първите майки, които ще бъдат настанени в сектора кенгуру-грижа. Заради придружаващо автоимунно заболяване и усложнение на ХЕЛП синдром в началото на април 2025г. се налага да роди по спешност в 27 г.с. Бебето Кремена се ражда едва 810 грама и вече 3-ти месец е в Клиниката по неонатология в СБАЛАГ „Майчин дом“. „Възможността да бъдем настанени в сектора ще ни даде едно голямо спокойствие как да отглеждаме недоносено бебе вкъщи – специалните грижи, които да полагаме, захранването е по-различно… Помощта, която ще получим, ще е безценна“, сподели 34-годишната Елена.
СЕКТОРЪТ РАЗПОЛАГА С 11 СТАИ И ЗАЛА ЗА РЕАНИМАЦИЯ
В сектора кенгуру-грижа родители на недоносените деца под лекарски и акушерски контрол ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на децата с ниско тегло и /или висок риск. Семействата ще имат възможността да бъдат с тях 24 часа в болницата. Секторът разполага с 11 стаи със санитарен възел с опция за единично или двойно настаняване. Стаите са оборудвани с легла/ мебели за родителите и апаратура за бебето. И в тях ще могат да се настаняват по 2 майки с 2 бебета в стая или майката и бащата с бебето в самостоятелна двойна стая.
Секторът кенгуру-грижа разполага и със зала за реанимация за нестабилни бебета с възможност за респираторна терапия и продължителна кислородотерапия. Децата, при които се налага по-интензивно наблюдение или други манипулации, ще се настаняват в тази зала, а майката (бащата) ще могат да остават до бебето в режим кенгуру или до него толкова, колкото желаят, а в останалото време да бъдат в родителските стаи в сектора. Когато състоянието на бебето позволява, то ще може да остава в стаята с майката/ родителите.
Интензивното отделение на Клиниката по неонатология в СБАЛАГ „Майчин дом“ е най-голямото в страната и разполага със съвременна апаратура и иновативни лечебни практики. В болницата се концентрират значителен брой рискови и предтерминни раждания. Докато средният процент на недоносените за страната е около 10%, в „Майчин дом“ той достига 17–20% или средно годишно между 650 и 850 рискови новородени деца. От тях между 60 и 70 са с тегло под 1000 грама, а нередки са и случаите на успешно изписани деца с тегло между 500 и 700 грама. Лечението при тези бебета често продължава с месеци и след критичния период активното участие на родителите има ключова роля за възстановяването и развитието на бебето.
Точно поради тези нужди възниква идеята за създаване на специален сектор за кенгуру-грижа, място, в което родителите да бъдат активно включени в грижите за недоносените си деца. Освен поставяне на бебето в контакт „кожа до кожа“ с майката или бащата, новият сектор предвижда обучение на родителите за хранене, къпане, тоалет, поддържане на хигиена, обличане, подпомагане на дишането, масажи и гимнастика, съобразени с възрастта и здравословното състояние на детето. Родителите ще бъдат обучавани също така да разпознават нормалното поведение и симптомите, изискващи внимание.
Основната цел на новата грижа е да подготви семействата за по-лесен преход от болничната среда към дома. Секторът ще помогне на родителите да изградят увереност, да преодолеят стреса от преждевременното раждане и да се чувстват подготвени да продължат грижите за своето дете у дома.
Какво е кенгуру-грижа
Въведена е за пръв път в Богота, Колумбия през 1978 година по идея на д-р Едгар Рей Санабрия. Причината е била недостатъчна наличност на кувьози, необходими за отглеждане на недоносените и най-вече за поддържане на нормална телесна температура, недостатъчно апаратура, с която да се мониторира, стимулира и контролира дишането. Тъй като колкото по-рано е родено едно бебе, толкова по-несъвършена е терморегулация, по-склонно е към охлаждане със съответните негативни за здравето ефекти, по-неритмично и нестабилно е дишането. Тогава персоналът въвежда един нестандартен метод, заместващ липсващата апаратура, като използват един лесно достъпен „жив кувьоз“ – майчините обятия. Те поставят бебето голо директно върху гърдите на майката кожа до кожа и покриват двойката със завивка.
Резултатът надминава всички очаквания и е изненадващо впечатляващ: не само се постигала оптималната температура 36-37 градуса целзий, но отглежданите така деца имали по-равномерно дишане, правели по-малко дихателни паузи, намалявали нуждите от кислород и апаратно подпомагане дори в сравнение с бебетата, отглеждани с помощта на модерна апаратура. Недоносените се чувствали по-комфортно в близост до майката, в условия наподобяващи тези преди раждането, те като че ли се успокоявали, чувайки майчиното сърце, дишане, глас, които познавали.
Тези резултати се потвърждават от редица разширени многоцентрови проучвания в следващите десетилетия. Те доказват, че кенгуру-грижата или „кожа до кожа“ дава много добри резултати по отношение на ранната адаптация, изхода и късното неврологично развитие на недоносените бебета. Кенгуру-грижата има добър ефект не само за поддържане на телесната температура на недоносеното, но стимулира дишането и неврологичното развитие. Има и благоприятен психологичен ефект – осъществява се максимално близък контакт майка/бебе или родител/ бебе, тъй като той не е запазена марка само за майката, активно може да участва и бащата. Според последни данни към момента в САЩ над 80% от неонатологичните отделения използват този метод. Така кенгуру-подходът, въведен първоначално поради липса на ресурси, се налага при отглеждане на недоносените бебета в интензивните неонатологични отделения по света.