13 техники против стареене, използвани от козметолозите

  • Сподели:
13 техники против стареене, използвани от козметолозите

Експертите уверяват, че основното в запазването на младостта не са скъпите процедури, а самодисциплината.

Състоянието на кожата до голяма степен зависи от генетиката, но внимателната грижа за това, което природата (и родителите) ни е дала, е ежедневна работа, казва козметологът Елена Ковтунова. Всеки, който го изпълнява съвестно, получава видима възвращаемост след 35-40 години. Но преди това време трябва да научите няколко правила, чието спазване ще гарантира, че отражението в огледалото ще ви радва дълги години.

Кожата обича зехтин
В ранна възраст нашата кожа е способна да задържа много добре влагата. Но след 21 години си струва да помислите за допълнителна хидратация. Най-простото нещо, което може да помогне, са маслата. На първо място за кожата по овлажняващи качества е студено пресованият зехтин, непреработен и произведен от екологично чисти суровини. Зехтинът съдържа много здравословни мастни киселини и идеално овлажнява кожата. Но ако категорично не харесвате зехтин, можете да вземете например прасковено масло. За предпочитане е да го нанасяте вечер, поне 20-30 минути преди лягане, така че маслото да има време да се абсорбира. Ако кожата вече е мазна, тогава маслото трябва да се използва разумно. 

Бебешки кремове
Днес на пазара има огромен избор от хидратиращи кремове, но е трудно да се намери такъе, който е възможно най-чист и не съдържа голям брой добавки, аромати и канцерогени. Можете да обърнете внимание на бебешките продукти: там всичко е просто и стандартите за тяхното производство са по-строги.

Не забравяйте за очите и шията
Кожата е различна навсякъде. Най-тънка и уязвима е кожата на клепачите. Трябва да започнете да се грижите за кожата на периорбиталната област много рано (в идеалния случай след 17-18 години). На второ място е кожата на шията и деколтето. Тя е по-тънка от кожата на лицето и практически е лишена от подкожна мазнина. На шията, подобно на клепачите, трябва да се обърне специално внимание. От 35-годишна възраст (а за тези със суха кожа може и по-рано) шията и зоната на деколтето имат нужда от специални грижи ─ подхранващи кремове и масла.

Използвайте кърпи за лице
За да може кожата да диша, е необходимо да се премахнат кератинизираните частици от епидермиса, тоест люспи, които са изживели живота си, но остават върху кожата ни. Как да се справим с тях? Използвайте ексфолианти или специални кърпи. Можете също така редовно да търсите професионална помощ от козметолог, който има много различни ресурси в своя арсенал, вариращи от пилинг до диамантено микродермабразио.

Пазете се от слънчево изгаряне
Всеки човек има генетично определено количество слънчева светлина, което може да получава през целия си живот, без да уврежда кожата си или здравето си. Обратното броене започва от момента на раждането, така че се опитайте да избегнете фотостареенето - всяко слънчево изгаряне води до него. При излагане на слънце слънцезащитният крем трябва да се нанася върху откритата кожа на всеки 2 часа.

Лягайте си преди 22:00 часа
Трябва да помните за биоритмите на кожата, а тя е най-добре възстановена и почива от 22 до 23 часа. Винаги ще изглеждате по-добре, ако си лягате рано. Научните изследвания показват, че ако си легнете в 22 часа, тогава един час сън ще замени 3 часа почивка, но ако си легнете след 12 часа през нощта, тогава един час сън ще бъде еквивалентен на само 20 минути почивка. Не забравяйте, че тялото се нуждае от поне 7,5-8 часа, за да бъде напълно отпочинало.

Защитете се по време на шофиране
За тези, които постоянно карат кола, лявата страна на лицето често изглежда по-зле от дясната: има по-суха кожа, възрастовите петна се появяват по-често и бенките могат да започнат да растат. Струва си да помислите за подобрена защита на кожата и да използвате интензивен слънцезащитен крем по време на шофиране.

Избягвайте мимиките на лицето, които ви състаряват
Стресът и неприятните емоции се проявяват на лицето чрез бръчки: хоризонтални на челото, вертикални между веждите и увиснали ъгли на устата. Живейте с добри дела и позитивни мисли: добрите емоции, благодарение на хормоните на удоволствието, винаги подобряват състоянието на кожата. Стресът е напълно различен хормонален фон. За тези, които постоянно живеят в стрес, тенът неизбежно става сив, бенките могат да започнат да растат и да се появят папиломи. Редът в емоциите е нещо много важно и полезно за цялото тяло, а и за кожата).

Хранете се здравословно
Това, което ядем, е много важно за кожата ни. Трябва да слушате тялото си, да обръщате внимание на това, което се усвоява по-добре, което кара тялото да се чувства по-леко и по-енергично. Кожата обича зеленчуци и плодове.

Отслабвайте разумно
Прекомерното отслабване води до кожни проблеми, защото кожата се нуждае от мазнини и подкожна мастна тъкан, без които става като печена ябълка. Минималното тегло (както и прекомерното) влошава здравето както на кожата, така и на цялото ни тяло. Търсете своята ''златна среда''!

Разхождайте се повече
Ходете поне 30 минути на ден. Танците, аеробиката и плуването никога няма да навредят.

Забравете за вредните навици
Пушенето и алкохолът в прекомерни количества са бедствие за кожата. 

Поддържайте хормоналния баланс
Както за мъжете, така и още повече за жените, хормоналните нива са важен компонент на здравето на кожата. Женските полови хормони естрогени ─ са цъфтящият вид на кожата. За мъжете тестостеронът е на първо място: колкото по-висок е той, толкова по-мъжествен е характерът (и външният вид) на мъжа. Днес жените често изпитват повишаване на нивата на тестостерон, а мъжете, напротив, намаляване. Промените в хормоналните нива също са заболяване, така че периодичните медицинските прегледи за проверка са задължителни.