Впечатляващи гравюри върху диня
Карвингът (дълбаене, гравиране) върху плодове е древно традиционно изкуство със спорен произход. Според едни то е създадено в Китай от времето на династиите Тан и Сун, а според други произлиза от Тайланд.
Има легенда, според която, преди повече от 600 години, по време на Кралския фестивал в Тайланд, съществувал обичай да се пускат фенери по реката. През 1364 г. на организаторката Нанг Напомас й дошла идеята да украси фенера си с плодове и зеленчуци, които оформила в различни фигури. Като видял произведението й, крал Фра Руанг останал изумен от огромната водна лилия с кацнали птици около нея.
Тогава той наредил фенерът на Напомас да бъде началото на едно изкуство, което задължително да се изучава. Тази интересна техника на дълбаене върху храна се разпространява и в Китай и Япония, а днес и по целия свят.
В Китай карвингът върху плодове и зеленчуци започва като декорации за специални събития. Различните школи по карвинг в Китай и Тайланд се различват по това, което гравират върху плодовете. Китайската школа изобразяват различни фигури и картини, свързани с техните истории и легенди, докато Тайландската изобравява предимно цветя, особено орхидеи.
В Япония изкуството за оформяне на плодове и зеленчуци чрез изрязване е известно като мукимоно. Има четири основни категории на украса на масата: натурална, оригинална, геометрична и абстрактна. Каква категория ще се избере зависи от събитието, материалите и коонцепцията на дизайнера.
Ето няколко впечатляващи гравюри върху диня: