6 признака, които издават емоционална интелигентност според психолозите

  • Сподели:
6 признака, които издават емоционална интелигентност според психолозите

Интелигентността сама по себе си включва много черти, като например - способност за разсъждение, силна памет и бързо разрешаване на проблемите. Истинската интелигентност обаче преминава тези граници и включва креативност и гъвкавост при справяне с всички предизвикателства в нашето ежедневие. Високото ниво на емоционална интелигентност е важно не само за личните настройки, но се оказва полезно и в професионалните отношения.
Проучванията показват, че хората със състояния, като аутизъм може да притежават интелигентност, която надхвърля резултатите от стандартните тестове демонстрирайки сложния и многостранен характер на човешките когнитивни способности. 

Ето как да разпознаем, че човекът срещу нас е емоционално интелигентен и подхожда положително към предизвикателствата.

1. Силно чувство за самоконтрол
Интелигентните хора са силно дисциплинирани и способни да се саморегулират в управлението на емоциите, импулсите и поведението си. Самоконтролът е знак, че човек е зрял и подхожда спокойно към всяко чувство на дискомфорт, защото разрешава проблемите с рационалност без да влага излишни емоции в тях. Това чувство за самоконтрол при високоинтелигентните хора ги прави и силно устойчиви на стрес. 

2. Високи нива на емоционална интелигентност
Наред с логическата интелигентност умните хора са склонни да имат по-добро разбиране на емоциите и решенията да се свързват с другите, като показват състрадание и съпричастност, и винаги знаят точната дума, която да кажат, поради високата си емоционална интелигентност. 

3. Приятно отношение и трудолюбие
Интелигентните хора имат положително отношение към всички аспекти от живота си включително личен, социален и професионален живот. Тези хора са отворени за учене, обратна връзка и критика, както и са много трудолюбиви, когато от тях се изисква упорита работа. Освен това те винаги са готови за самоизрастване, защото са склонни да се развиват в различни области без да се интересуват от оценката на другите. Тези хора са склонни да подхождат положително към всички предизвикателства в живота си и да ги възприемат, като причина за растеж и промяна, а не като спънки пред целите си.

4. Любопитни, чувствителни и отворени към нови преживявания
Емоционално интелигентните хора са чувствителни и могат да съпреживеят случващото се в живота на другите, като им дадат опора и подходящи съвети. Тези хора без проблем участват в разговори, които изграждат страстта им и обикновено задават въпроси от типа на – кой, какво, кога, къде и как – защото имат естествено любопитство и жажда за знания. Те са нетърпеливи да научат неща от различни области на живота, включително – хора, култури, животни, история и да опознаят света.

5. Наблюдение
Наблюдателността е едно от важните умения на емоционално интелигентните хора, които обработват голяма информация, забелязвайки дори най-малките детайли. Високо интелигентите хора успяват лесно да идентифицират грешките в несъответствията, които другите пропускат.

6. Непредубеденост
Емоционално интелигентните хора винаги подхождат непредубедено към всяка ситуация, особено ако все още не са се запознали с всички детайли в нея, те предпочитат да не вземат решения и да действат импулсивно. Тези хора са готови да приемат и да разгледат възгледите на другите с непредубеденост; оценявайки различните идеи, те насърчават широкото разбиране за света. Непредубедеността им ги улеснява, тъй като те не се страхуват от промяната и от това да потърсят нова перспектива.