Емоционална психология и видове преживявания

  • Сподели:
Емоционална психология и видове преживявания

''Лесно е да се прикрие емоция, която вече не съществува; много по-трудно е да се прикрие емоция в момента, особено ако усещането е силно. Ужасът е по-труден за скриване от притеснението, както яростта е по-трудна за скриване от раздразнението. Колкото по-силна е емоцията, толкова по-вероятно е някои признаци да са видими, въпреки усилените ни опити да я скрием!'' – Пол Екман

Много често емоциите се бъркат с настроения и чувства, но трите термина не са взаимозаменяеми. Емоциите всъщност са начина, по който хората се справят с въпроси и ситуации, които намират за лично значими. Емоционалните преживявания пък от своя страна имат три основни компонента и те са субективно преживяване, физиологичен отговор и експресивен отговор. Едно чувство бива породено от някаква емоция и може да бъде повлияно от различни вярвания, спомени или пък други фактори. 

''Емоциите променят начина, по който виждаме света и интерпретираме действията на другите. Не се стремим да оспорим изпитаните от нас емоции, а се стремим да ги потвърдим!'' – Пол Екман

Настроенията се различават от емоциите, тъй като при тях липсват стимули и нямат отправна точка; например обидите могат да предизвикат емоцията гняв, докато гневното състояние може да се възникне без никаква видима причина.

Субективни преживявания
Абсолютно всички наши емоции биват стартирани от субективни преживявания, наричани още – стимул; тези преживявания се изразяват от всички индивиди по цял свят, независимо от тяхната култура, възпитание и начин на живот. Субективните преживявания в повечето случаи могат да варират от нещо малко и просто, като например виждането на някакъв предмет, до нещо по-голямо, като например загубата на скъп човек. Колкото и интензивно да е преживяването то може в някои случаи да предизвика изключително много емоции в един човек, като тези емоции при всеки човек са напълно различни. Например един човек може да изпитва гняв и съжаление за загубата на близък, докато друг в същият този случай може да изпитва тъга.

Физиологични реакции
Може би ви се е случвало да усетите как сърцето си ви бие бързо в момент, в който изпитвате някакъв страх, всъщност тази физиологична реакция бива в резултат от реакцията на автономната нервна система към емоцията, която преживявате. Тази вегетативната нервна система контролира вашите неволни телесни реакции и регулира желанието ни за борба или пък бягство. Обикновено физиологичните реакции са силни, когато изражението на лицето на човек прилича много на израза на емоцията, която той изпитва в момента. 

Поведенчески реакции
Поведенческите реакции могат да включват различни мимики и реакции на лицето, като например усмивка, гримаса, смях, въздишка, заедно с други реакции в зависимост от личността. Много изражения на лицето са напълно универсални, като например смръщеното лице, което показва тъга. Всъщност социалните норми и индивидуалното възпитание изиграват много важна роля в нашите поведенчески реакции, като например човек може да изрази любовта си по различен начин от другите хора и това обикновено се дължи на неговата култура и начина, по който е бил възпитаван като малък. Поведенческите реакции са много важни за това да можем да сигнализираме на другите хора как се чувстваме, но изследванията доказват, че те също са жизненоважни и за благоденствието на хората.

''Никой анализ на човешките лицеви изрази не би бил пълен без да се има предвид едно от най-честите изражения – усмивката. Тя е уникална сред израженията. Отнема само един мускул, за да покаже наслада, докато другите емоции изискват действие на три до пет мускула!'' – Пол Екман