10 древни ведически техники за овладяване на ума и желанията

''Медитирайте, живейте честно, бъдете спокойни, работете с майсторство. Както Луната се показва от облаците – блестете!’’ - Буда
Живеем във време, в което умовете ни постоянно са бомбардирани от стимули, а желанията ни непрекъснато подклаждани от социалните медии и модерния начин на живот, именно поради тази причина намирането на баланс в живота ни може да изглежда изключително сложна и дори недостижима задача за нас.
Да се опитваме да търсим подкрепа и обич от външни източници, може да изглежда твърде изтощително, както и да доведе до загуба на време и продуктивност, затова е много важно човек да може да контролира мислите и желанията си, ако иска да се почувства в пълна хармония със себе си.
Древните ведически техники предлагат вечни техники, които са изненадващо подходящи и ефективни за тези предизвикателства. Затова нека да научим и как тези техники могат да ни помогнат да овладеем умовете и желанията си, както и да се радваме на един по-пълноценен и центриран живот.
1. Медитация – (Дхяна)
Редовната медитация, както е описано във Ведите включва фокусиране на ума и изолиране на светските мисли. Ползата от тази техника е, че тя ни помага да пречистим ума си, да намалим стреса и да подобрим самосъзнанието си, позволявайки ни да открием по-балансиран подход към желанията ни.
2. Контрол над дишането – (Пранаяма)
Ведите подчертават важността на контрола на дишането като препоръчват ‘’Нади Шодхама’’, което е техника на дишане през ноздрите, която ни позволява да регулираме жизнената си енергия, да успокоим нервната система и да получим умствена яснота.
3. Физически пози – (Йога асани)
Включването на йога асани ни помага за поддържането на физическото здраве, което пък е тясно свързано с психическото благополучие. Йога асаните балансират ума и тялото ни и ни помагат да засилим контрола над желанията ни.
4. Пеене и мантри
Рецитирането на ведически мантри или ‘’мантруването’’ може да има дълбоко успокояващ ефект върху ума ни, тъй като създава умствен фокус и спокойствие намалявайки интензивността на променливите желания.
5. Аюрведичен начин на живот
Следването на аюрведичен начин на живот, който включва – балансираща диета, подходящ сън и хармония с природата ни позволява да се концентрира върху важните желания, като пресеем тези, които са нездравословни за нас. Тази техника подобрява общото благосъстояние, като по този начин намалява силата на желанията породени от дисбаланс.
6. Изучаване на свещени текстове – (Свадхяя)
Редовното изучаване на свещени текстове и писания за мъдрост и напътствия ни помага да контролираме, както ума, така и желанията си, като ни предлага по-дълбоко вникване в природата на желанието и удовлетворението, насочвайки ни към вътрешен мир.
7. Духовно израстване – (Сатсанг)
‘’Умът, който търси удоволствия - не може да бъде в центъра си!’’
Този вид техника ни осигурява подкрепа от общността, перспектива и споделено обучение при управлението на желанията.
8. Практикуване на откъсване – (Вайрагя)
Тази техника е свързана с култивирането на мислите към светските удоволствия и ни помага при разпознаването на преходния характер на желанията, което води до по-голяма вътрешна свобода.
9. Безкористна служба – (Карма йога)
Карма йогата измества фокуса от егоцентричните желания към алтруистичните действия, носейки ни усещане за удовлетворение и цел.
10. Връзка с природата
Връзката с природата ни създава усещане за спокойствие, като намалява нуждата от външни източници на удовлетворение.
Мъдростта на Ведите не е реликва от миналото, а живо дишащо ръководство, което може да ни помогне да се ориентираме в сложността на съвременния живот. Възприемайки тези техники можем да намерим чувство за контрол над нашите умове и желания, което ще ни отведе до живот, който не само е успешен отвън, но също така е богат и удовлетворяващ отвътре.
‘’Всичко, което сме, е резултат от мислите, които сме имали. Това, което сте, е резултат от това, което мислите!’’ – Буда