''Исках да предложа на Жан Пол Готие колекция, която да го накара да се усмихне'': Людовик дьо Сен Сернен за ревюто си висша мода

  • Сподели:
''Исках да предложа на Жан Пол Готие колекция, която да го накара да се усмихне'': Людовик дьо Сен Сернен за ревюто си висша мода

Парижкият дизайнер е новият гост-дизайнер на френската модна къща.

Жан Пол Готие, известен като ''enfant terrible'' на модата от 80-те години на миналия век, винаги е вървял срещу тенденциите и най-вече срещу условностите. През 1984 г. той кара мъжете да носят поли по време на дефиле за колекцията си ''Une garde-robe pour deux'' и постоянно изпреварва времето си, като изследва теми, възприемани като маргинални. Людовик дьо Сен Сернен познава добре този свят. И с основание: когато се вгледате в работата му, изглежда, че той е бил подложен на същите влияния като френския кутюриер. Людовик пропагандира авангардната мода, което със сигурност се дължи на възхвалата на мъжкото тяло, обсебило дизайнера: ''Колекциите ми са като дневници, които разказват историята на моя житейски опит. Първият ми гардероб беше свързан с откриването на моята сексуалност и на моята куиър общност. Оттогава живея като в сън!'' - споделя дизайнерът в интервю за Vogue France.

След Оливие Рустейн, Глен Мартенс и Николас ди Феличе Людовик дьо Сен Сернен е поканен да предефинира кодовете на френската модна къща за нова колекция висша мода. Централата на Jean Paul Gaultier се превръща в полумрака в един загадъчен морски свят. На модния подиум моделите се движеха един след друг като мистични същества с възхитително странна походка. Морското въображение се сблъска със сексапилния свят на Людовик дьо Сен Сернен, за което свидетелстват корсетите със стотици капси, роклята, украсена с горна част във формата на котва, детайлите подобни на корабни въжета, и прозрачните детайли, които напомнят движенията на водата. Няколко дни преди представянето на колекцията си за Парижката седмица на модата, Людовик говори пред Vogue France за това как е отбелязал наследството на Жан Пол Готие. 

Как премина първата ви среща с Жан Пол Готие?

След като бях одобрен за работата, обядвахме заедно. Беше малко нереален момент. Като по-млад, никога не съм си представял, че един ден ще обядвам насаме с човек като него. Той се оказа невероятно скромен и щедър човек. Каза ми: ''Людовик, имаш картбланш. Обичам това, което правиш, и искам да се изявиш напълно''. Спомена също, че е харесал работата ми за Ann Demeulemeester. Това го убеди, че аз съм правилният човек за това сътрудничество. Беше много трогателен момент.

Какъв е най-ранният ви спомен за Жан Пол Готие?

Вероятно рекламите на парфюми, които гледах по телевизията с онази митична музика, която и до днес ме кара да мечтая. А също и кампаниите в списанията, с техните ултраиконични образи, понякога много женствени, понякога мъжки, но често андрогинни. Тези образи наистина ми направиха впечатление. Голямата му изложба в Grand Palais преди около десет години ме докосна дълбоко. Това беше ретроспекция на цялото му творчество и разбрах мащаба на неговото влияние. 

Разкажете за творческия процес, който стои зад тази колекция?

Веднага щом получих възможността да си сътруднича, започнах да рисувам. Наистина не бързах. Това не е работа, която се прави за пет минути; всяка визия е щателно проектирана, след часове на проучване. Този сезон идеята беше също така да скицирам тоалетите директно върху манекените, които си представях, че ги носят, сякаш за да материализирам визията си. Това беше много приятен процес, много кутюрен, много традиционен в подхода си, но и автентичен.

Подобно на Глен Мартенс или Оливие Рустейн преди вас, вдъхновихте ли се от конкретен период или колекция на Готие?

Всъщност, вместо да се вдъхновявам от конкретен период или колекция, аз се стремях да създам тема. Това, на което се възхищавам в Жан Пол, е способността му да разказва истории чрез своите ревюта. Всяко негово ревю беше потапяне в уникална вселена. За настоящата колекция исках да пресъздам тази разказвателна атмосфера. Избрах темата за корабокрушението. Идеята беше да разкажа историята на измислен герой, който се озовава на кораб, вдъхновена от изображение от кутюрно ревю през 1997 г., на което моделът носи шапка във формата на лодка. Тази тема ми позволи да върна всички икони на Готие - русалката, пирата, моряка - на тази лодка. Лодката се преобръща, давайки път на една необуздана вечер на танци и флирт. Капитанът губи контрол и лодката се озовава на плажа, излизайки направо от пистата. Звучи щуро, но беше начин да отдадем почит на творческия му дух.

При изследването на архивите на Gaultier направихте ли някакви изненадващи открития?

Особено се интересувах от кутюра. Вече бях запознат с готовите му облекла, но кутюрът ми беше по-малко познат. Именно тогава открих невероятното богатство, разнообразие и щедрост на неговите творения. Бродериите например са абсолютно фантастични. Очарователно беше, че използва отново и интерпретира елементи от предишни колекции. Това показва постоянна приемственост и преоткриване. Това, което наистина ме порази, беше възможността да се докосна материалите и да ги видя на живо. Архивите са великолепно запазени.

Какво послание искахте да предадете на Жан Пол Готие?

Исках да му предложа колекция, която да го накара да се усмихне, която да го зарадва, като същевременно остана верен на собствената си работа. Намерението ми беше да изградя мост между нашите два свята, но и да му отдам почит по един много личен начин.

Кое беше най-голямото предизвикателство в това сътрудничество?

Най-голямото предизвикателство беше да жонглирам това сътрудничество с всички други мои текущи проекти. Между моята марка, предстоящите проекти и проектите за тази колаборация трябваше да управлявам графика стриктно. Също така трябваше да поддържам баланса между ДНК-то на собствената ми марка и това на Gaultier, което не винаги беше лесно. Но намирането на баланс беше и вълнуващо предизвикателство и именно това правеше работата толкова богата.

Модата е много повече от облекло: тя е форма на изразяване, начин да разказваш истории и да предизвикваш емоции. Работата с Жан Пол ме накара да осъзная колко важен е всеки детайл. Това не е просто дизайн, а диалог между дизайнера, обществото, културните влияния и тенденциите. Жан Пол винаги е разбирал това, и днес го виждам още по-ясно. Именно това се опитвам да правя със собствената си марка: да вдъхвам емоция и визия във всяка колекция.

Работата с екипа на Gaultier е наистина изключителна. Те са щедри, изключително талантливи и напълно отдадени на осъществяването на тази визия. Това сътрудничество ми позволи да разширя границите си, като същевременно остана верен на това, което ме вълнува: да създавам за всички, по автентичен и радостен начин. Това е духът на Gaultier и за мен е чест да бъда част от него.