Иван Илчев: "Розата на Балканите"
"Розата на Балканите" от издателство "Колибри"
Изданието е с подзаглавие "Кратка българска история за любопитни читатели" и включва два тома: том I обхваща историята на България до края на XIX век, а том II - историята на България през XX век.
"Десетилетия наред съм изчитал с любопитство многобройни изследвания на нашата история, преди да ми хрумне да напиша тази книга. И защо се захванах с нея? Истории на България дал Господ!
Но все ми се струва, че я няма историята, която българинът - не специалистът историк, а влюбеният в миналото на своя народ - заслужава. Не книга, която ще подхранва у него лъжлива мания за величие.
Нито пък такава, която да се вайка над изтърваните шансове и окаяното ни положение днес. А история интересна, история донякъде поне честна и уравновесена, история, която да се чете като роман.
Искаше ми се да нарисувам картина, по-различна от обичайно поднасяната в научните издирвания. Не съм сигурен колцина от сънародниците ни сега могат да се огледат в историческите проучвания и да кажат: "Това се отнася за мен".
История, която да не съдим с днешните ни мимолетни пристрастия, а която да обглеждаме любовно и с разбиране. Да се отдалечим от нея и да присвием очи, за да опитаме да разберем цялото, което се крие зад донейде хаотичните факти, събития и непредсказуемите действия на отделни личности."
Иван Илчев
За автора:
Проф. дин Иван Илчев е български историк, ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски" в периода 2007 – 2015 г., член-кореспондент на Българската академия на науките от 2012 г.
Бил е гост-професор в Държавния университет на щата Охайо, Калъмбъс и Мерилендския държавен университет, Центъра "Уудроу Уилсън", Вашингтон, САЩ, Университета на Чиба, Япония.
Автор е на книгите: "Докосвания до Америка", 2003; "La rose des Balkans. Histoire de la Bulgarie des origins‚ nos jours", 2002; "По на Запад, най на Запад - Япония. Писма на един гайджин.", 2001; "Родината ми - права или не! Външнополитическата пропаганда на балканските народи, 1821-1923 г.", 1995; "Рекламата през Възраждането", 1995; "България и Антантата през Първата световна война", 1990; "Уинстън Чърчил и Балканите" (с Г. Гунев), 1989.