Тина Търнър: десетте най-популярни песни и историите зад тях
Тина Търнър, която почина на 83-годишна възраст, създаде много легендарни песни с печелившата си комбинация от R&B, фънк, рок и поп, изпълнени с характерния ѝ суров вокал.
Търнър беше могъщ изпълнител, който съчетаваше извисяващи се вокали с ослепителна сценична персона. Тя преодоля бурен личен живот, за да се превърне в един от най-продаваните изпълнители на всички времена през 40-те си години.
"Без Тина Търнър нямаше да има Бионсе, нямаше да има Риана, нито Кейти Пери. Нямаше да го има този блестящ пример за толкова много млади изпълнителки и певици, към който да гледат по начина, по който тя беше толкова автентична", казва за влиянието на Търнър Катори Хол, съавтор на шоуто Tina: The Tina Turner Musical от 2018 г.
Родена като Анна Мей Бълок, Търнър е израснала в малкия град Нътбуш, Тенеси, който по-късно споменава в хита "Nutbush City Limits". Семейството ѝ се занимавало с подялба на земя, а баща ѝ бил баптистки свещеник. Като дете Тина пеела в църковния хор, но по нейни думи не била особено надарена.
В крайна сметка родителите на Търнър се развели и тя се установила при майка си и сестра си в Сейнт Луис. Когато била на 16 години, Търнър отишла със сестра си Алин на концерт на "Кралете на ритъма", група от нощен клуб, ръководена от музиканта Айк Търнър. Айк бил впечатлен от гласа на Търнър и скоро тя станала негово протеже и любима. Двамата се оженили през 1962 г. В началото на връзката им Айк я убеждавал да използва сценичното име Тина Търнър и заедно създали Ike & Tina Turner Revue. Първите си песни записала под псевдонима Литъл Ан и едва през 1960 г. дебютирала под името Тина Търнър със сингъла "A Fool in Love". През 60-те години на ХХ век двойката се превърнала в успешен соул-рок кросоувър изпълнител. Най-голямата им песен, "Proud Mary", печели награда "Грами" през 1972 г.
"Гласът на Тина е перфектната комбинация от харизма, чар и сила. Това, на което се възхищавам най-много в нея, е безграничната ѝ енергия, упоритостта, която показва през годините, начинът ѝ да се развива, но да остава вечно млада'', казва Джорджо Армани през 2017 г.
Търнър е носител на отличието на Кенеди център за 2005 г., а през 2018 г. получила наградата за цялостно творчество на наградите "Грами", същата година, когато в Лондон се открил мюзикълът "Тина Търнър". След това, през 2021 г., малко преди да бъде въведена в Залата на славата на рокендрола като солов изпълнител, Търнър разказала историята си изцяло за последен път, участвайки в документалния филм "Тина" на HBO от режисьорите Дан Линдзи и Ти Джей Мартин.
Предлагаме ви подбор от най-популярните и обичани хитове на певицата.
1. River Deep, Mountain High (1966)
Тина открива успеха си с Айк през 1960 г., а един от шедьоврите на поп музиката се появява шест години по-късно, когато продуцентът Фил Спектър иска да работи с нея. Въпреки че песента е записана на дуета, Спектър не иска контролиращия Айк в студиото и Тина е щастлива да работи с някой друг.
Тя с изумление открива, че продуцентът е събрал пълен оркестър и хор, за да създаде прочутата си звукова стена. "Бях просто едно момиче от Тенеси, което се хвана на въдицата на Айк и стана певица", пише тя в автобиографията си. "Никога, никога не бях виждала подобно нещо, освен във филм."
Записът стига до трето място в Обединеното кралство, но се проваля в САЩ. ''Радиодиджеите казаха, че записът не е достатъчно "черен", за да бъде ритъм енд блус, или достатъчно бял, за да бъде "поп"," казва тя.
2. Proud Mary (1971)
След като тази песен става хит на Credence Clearwater Revival през 1969 г., Айк и Тина трансформират неспокойната си кънтри-рок атмосфера в експлозивна и епична фънк ода за свободата. Започвайки със знойното въведение, преди след това да избухне с буйните си вокали, тази песен наистина направи впечатление на американските музикални фенове. Песента достига четвърто място в класацията на Billboard и печели награда Grammy.
Когато през 2005 г. Бионсе отдава почит на Тина на церемонията Kennedy Center Honors, тя избира да изпълни именно тази песен. Три години по-късно двойката се обединява, за да я изпее в дует на наградите "Грами".
3. Nutbush City Limits (1973)
В този текст Тина увековечава родния си град в Тенеси. Оптимистичната мелодия е носталгичен спомен от размирното ѝ детство, през което прекарва известно време в бране на памук. Три години след излизането на тази песен Тина напуска Айк, след като търпи години наред злоупотребите му, оставяйки кариерата си на косъм.
4. Let's Stay Together (1983)
Тина трябваше да започне отначало и да се изгради отново като солов изпълнител. Решаващият момент в това завръщане - което ще доведе до още по-голям успех от преди - идва, когато тя се запознава с двама членове на английската електро-поп група Heaven 17. Мартин Уеър и Глен Грегъри търсели последната певица за албум с кавър версии за проекта си British Electric Foundation, а Тина била без звукозаписен договор. Когато влиза в Abbey Road Studios, там нямало други музиканти. "Къде е групата?", попитала тя, очаквайки оркестър в стил Фил Спектър. Вместо това музиката била създадена от синтезатори. Първо записват ''Ball of Confusion'' на The Temptations, а след това ''Let's Stay Together'' на Ал Грийн - която се превръща в първия ѝ британски топ 10 хит от десетилетие насам.
5. What's Love Got to Do With It (1984)
Тя затвърждава статута си на солова звезда с тази песен, написана от Тери Бритън и Греъм Лайл, която вече е била предложена на сър Клиф Ричард, Дона Съмър и Бъкс Физ. Първоначално Тина смятала, че песента е твърде лека и поп. Но се съгласява да я запише - ако може да я направи по свой начин, "силно, с тежест и сурова емоция". Това се получава - нейното секси, предизвикателно изпълнение, придружено от видеоклип, в който се разхожда по улиците на Ню Йорк в дънково яке и черна кожена пола, дава на Търнър единствения ѝ самостоятелен номер едно в САЩ и печели награда за запис на годината на наградите "Грами". Освен това тя става най-възрастната жена (по онова време), която печели сингъл номер едно в САЩ, на 44-годишна възраст.
6. Private Dancer (1984)
Заглавната песен от най-продавания албум е записана за първи път от Dire Straits, като е написана от фронтмена на групата Марк Нопфлър. Но той решава, че песента не е подходяща за мъжки вокал. По-късно в едно интервю Тина казва, че не е разбрала, че песента е за секс работничка.
"Никога през живота си не ми се е налагало да стигам дотам", пише тя в автобиографията си. "Но мисля, че повечето от нас са били в ситуации, в които е трябвало да се продават, по един или друг начин. Когато се поддадох на Айк, когато си замълчах, за да избегна кавгите, когато останах с него, въпреки че копнеех да си тръгна, за това мислех, когато изпях песента - за тъгата да правиш нещо, което не искаш, ден след ден. Това е много емоционално."
Песента е с участието на Джеф Бек на китара, а видеото, заснето в лондонската бална зала "Риволи", е с хореографията на бившата съдийка от Strictly Come Dancing Арлин Филипс.
7. We Don't Need Another Hero (1985)
Друга песен, написана от Бритън и Лайл и самата Тина - се появява във филма на Мел Гибсън ''Mad Max Beyond Thunderdome''.
Класическа енергийна балада от 80-те години, текстът на песента се вписва в опустошението на постапокалиптичния свят във филма. Търнър се появява в музикалния клип като героинята си леля Ентити, за която казва, че се е свързала с нея, защото е "силна и издръжлива".
"Тя изгуби и преживя толкова много, за да накара мъжете в нейния свят да я уважават. Припознах се в нейните борби, защото ги преживях."
Песента е поредният хит, достигайки до второ място в САЩ и печелейки номинация за "Грами" и награда "Ивор Новело".
8. The Best (1989)
Първоначално тази песен е написана за Бони Тайлър, но през 1988 г. е само малък хит за уелската певица. През следващата година Тина добавя допълнителна вокална сила и нова софт рок продукция - и това се превръща в една от нейните характерни песни и един от определящите химни на десетилетието. Песента често е наричана погрешно ''Simply The Best'' (Просто най-добрата) - реплика от известния ѝ припев. През годините тя е включена в множество реклами, включително в реклама на Pepsi с участието на самата Търнър. Използвана е и за популяризиране на ръгби лигата в Австралия.
9. Steamy Windows (1989)
Тази песен също е включена в албума на Търнър от 1989 г. ''Foreign Affair'', а текстът на знойното блус парче не оставя у слушателите съмнение какво се случва на задната седалка. Това е още едно овластяващо и феминистко парче на Търнър, в което се пее за поемане на инициативата в сексуална среща. По онова време Music Week я описва като "възхитително рискован номер", включващ "палави китарни забежки".
10. GoldenEye (1995)
Темата на Джеймс Бонд е крайъгълен камък за всеки изпълнител. След успеха на номинираната за "Оскар" биографична песен на Тина от 1993 г. ''What's Love Got to Do With It'' (Какво общо има любовта с това), продуцентите на Бонд се обръщат към нея за дебюта на Пиърс Броснан като агент 007.
Самата тема на "Златното око" е написана от Боно и The Edge от U2. Фронтменът ѝ дава своеобразно демо - но по нея има много работа за вършене.
"Той не беше направил истинско демо, някой просто беше нахвърлял музиката", каза тя пред BBC през 2018 г. "Помислих си: как ще сглобя това? Той не ми показваше каква е мелодията му. Трябваше да работя наистина усилено. Тогава разбрах, че мога да изпея всичко, което ми поставят".