Крал Салман ибн Абд ал-Азиз Ал Сауд  - монархически връзки и любов

  • Сподели:
Крал Салман ибн Абд ал-Азиз Ал Сауд  - монархически връзки и любов

Саудитска Арабия е абсолютна монархия, разположена в Югозападна Азия и е най-голямата държава на Арабския полуостров, след република Алжир. Граничи с кралство Йордания и република Ирак на север и североизток и емирство Кувейт, емирство Катар и Обединените арабски емирства на изток, султанат Оман на югоизток и република Йемен на юг. Намира се в един от най-важните геополитически региони на света, богат на природни ресурси, особено петрол.

Саудитска Арабия има излаз на Червено море и на Персийския залив. Персийският залив се намира в северозападната част на Индийския океан, между Арабския полуостров на юг и Иран на север и е изключително важен както за икономиката, така и за геополитиката на кралството.
По-голяма част от територията на Саудитска Арабия е заета от пустини и полупустини. Климатът е горещ и сух през по-голямата част от годината,  предимно пустинен и тропически. Характеризира се с изключително високи температури ( през летните месеци достигат 45-50 градуса по Целзий на сянка, а през зимата около 15-25 градуса по Целзий ). Валежите са оскъдни и неравномерно разпределени през годината. Повечето дъждове падат през зимата. Често духат сухи и горещи ветрове, повишаващи още повече температурата и намаляват влажността.

Поради липсата на валежи и високите температури, растителността е оскъдна и се среща предимно в оазисите. Финиковата палма (Phoenix dactylifera) е широко разпространена. Животинският свят включва вълци, хиени, лисици, медоносни язовци, мангусти, гущери, а от домашните животни  - камили, соколи за лов, овце, дългоухи кози, хрътки салуки, магарета и кокошки.
През лятото горещините водят до голямо потребление на енергия за охлаждане. Сградите в страната се проектират, за да осигуряват максимална прохлада през лятото и топлина през зимата. Животът на хората се организира така,  за да бъдат избегнати най-горещите часове на деня.
Населението е около 34 милиона души и е концентрирано основно в крайбрежните райони и големите градове и около 90% изповядват исляма. 
Стилът и начинът на облекло в Саудитска Арабия са силно повлияни от ислямските традиции и обичаи. Правилата са строги, особено за жените. Носят се леки и памучни дрехи, предпазващи хората от жегата.

Елементите на мъжкото арабско облекло са: гандура -  дълга, широка риза, която достига до коленете или глезените. Дишдашата е широка риза, позната в различни стилове и детайли, в зависимост от региона. Кафиех -  квадратна кърпа, която се увива около главата и се закрепва с агал (черно въже). Кафиехът е характерен за бедуините и е популярен в много арабски страни. Агал - черно въже, което се използва за закрепване на кафиеха. Гутра -  въже за кафиеха, но с правоъгълна форма.

Елементите на женското арабско облекло са: абая - дълга, широка роба, покриваща цялото тяло, с изключение на лицето, ръцете и краката. Хиджаб - шал, покриващ косата и шията. Може да бъде с различна дължина и материал. Никабът е лицева маска, покриваща всичко, освен очите. Носи се в по-консервативните общества. Бурката е пълно покриване на тялото, като се оставя тесен процеп за очите. Това е най-скромната форма на женско облекло в ислямския свят. Джилабата е дълга роба с качулка, покриваща цялото тяло и се носи от бедуинските жени. Шейла е голям, лек шал, който се слага върху главата и може да бъде украсен с различни бродерии или мъниста.
Жените в Саудитска Арабия са задължени да носяд абая, в допълнение към нея  и хиджаб. В някои райони на страната носят никаб - лицева маска, покриваща всичко, освен очите.

С отварянето на страната и направените икономически реформи, се либерализират и възгледите за облеклото. В големите градове и туристическите зони се вижда по-голяма свобода в избора на дрехи, но в по-консервативните райони спазването на традиционния начин на обличане  е задължителен. Облеклото е част от културното наследство на арабския свят.
Чужденците, посещаващи Саудитска Арабия трябва да уважават местните обичаи и да се обличат скромно. Жените да покриват раменете и коленете си, а мъжете да избягват къси панталони и потници.

Саудитска Арабия е от една най-големите производители на петрол в света и оказва значително влияние върху международните енергийни пазари. На първо място е в международен мащаб, с притежание на около една пета от петролни запаси или 17% от всички доказани петролни залежи в света. Те са разположени в източната част на страната, в обширни пустини, а регионът е известен като "Петролната провинция", с находището Гавар - най-голямото в света. Под водите на Персийския залив също има значителни петролни залежи, с изключително значение за Саудитска Арабия.

Производството на петрол е силно динамичен процес, влияещ се от множество фактори, като световното търсене, цените на петрола, геополитическите събития и решенията на ОПЕК (организация на страните износителки на петрол). ОПЕК е международна организация, координираща и обединяваща петролната политика на страните членки – Алжир, Ангола,  Конго, Еквадор, Иран, Ирак, Кувейт, Либия, Нигерия, ОАЕ (Обединени арабски емирства), Саудитска Арабия, Венецуела и Габон. 

Производството на суров петрол в Саудитска Арабия през месец септември 2024 година е 8975 BBL/D/1К (8 милиона 975 хиляди барела на ден).
Официалната валута на Саудитска Арабия е саудитския риал, съкратено  SAR (1 USD = 3,75 SAR). Тази котировка означава, че стойността на риала се определя от стойността на долара.
Откриването на петрола промени цялата икономическа ситуация в Саудитска Арабия. Наличието и на други ресурси, като злато, сребро, мед, цинк, олово, желязо, титан, пирит, магнезит, платина и кадмий я поставят на картата на страните, с богати  минерални залежи.
Саудитска Арабия е родината на исляма и тук се намират двете най-свещени места за мюсюлманите – Мека и Медина. Доминиращото течение в исляма е сунизмът. Повечето саудитци са последователи на уахабитското течение в сунизма. Малка част от населението изповядва шиизьм. Ислямът е държавна религия и оказва значително влияние върху политическия живот и законите в страната. Та е неразделна част от културата и традициите на саудитците и играе важна роля в социалните отношения и ежедневието на хората.

В страната има известна религиозна толерантност и съществуват малки общности от християни, индуси и будисти, предимно имигранти. Чуждестранните работници от различни вероизповедания, имат право да практикуват своята религия в частни домове. Публичното изповядване на други религии, различни от исляма, е ограничено и неприемливо.
Историята на Саудитска Арабия е дълга и богата, преплетена с историята на Арабския полуостров и исляма. Страната, каквато я познаваме днес, е сравнително млада, но нейните корени се простират дълбоко в миналото.
Арабският полуостров е бил дом на множество древни цивилизации, оставили тук следи от своята култура и начин на живот. С появата на исляма през 7-ми век от н.е., регионът претърпява радикални промени.

След разпадането на Арабския халифат, Арабския полуостров се парцелира на множество малки държави и племенни конфедерации. Мястото е белязано от постоянни конфликти и борби за власт.
В началото на 18-ти век възниква Първата Саудитска държава, обединяваща голяма част от Арабския полуостров. След нейния крах, настъпва хаос. В началото на XX-ти век, Мохамед ибн Сауд обединява разпръснатите саудитски племена и основава Третата Саудитска държава. През 1932 година е провъзгласено кралство Саудитска Арабия.

Днес, Саудитска Арабия е водеща световна сила, с огромно влияние на международната сцена. Страната се стреми да диверсифицира икономиката си и да намали зависимостта си от добива и продажбата на петрол. Важно е да се знае, че ислямът продължава да бъде основен стълб за обществото и културата на саудитците.
Саудитска Арабия е абсолютна монархия, базирана на ислямските принципи. Цялата изпълнителна, законодателна и съдебна власт е съсредоточена в ръцете на краля. Като държавен глава, кралят е върховен лидер на страната и носи отговорност за всички аспекти на управлението.
Ислямският закон (шариат) е основния източник на законодателство в Саудитска Арабия. Много от правилата и социалните норми се базират на принципите на исляма. Религиозните лидери, особено тези от комисията за издаване на фетви (становище по теологичен или правен въпрос, базирано на източници от ислямското право), играят важна роля в тълкуването на ислямския закон и влияят върху политическите решения.

Политическите партии са забранени в Саудитска Арабия. Властта се предава по наследство, в рамките на семейство Сауд.
Възходът на фамилията Сауд (Āl Saʿūd), на която е кръстена страната Саудитска Арабия, определя линията на развитие. В последните години се наблюдават процеси на модернизация и реформи и са предприети стъпки за диверсификация на икономиката, напредък на туризма и подобряване на положението на жените. Темпото на трансформациите е бавно и много от традиционните ценности и обичаи продължават да доминират върху живота в кралството.

Ролята на жените в политиката на Саудитска Арабия се променя, но процесът е бавен и постепенен. Постигнат е значителен напредък, но все още има много предизвикателтва за преодоляване. Бъдещето на женската равнопоставеност в политическия живот ще зависи от способността на страната да балансира между конфесията и модернизацията.
Рияд е столицата и най-големия град на кралство Саудитска Арабия и по данни от 2022 година, населението му е около 7 милиона души. Историята на града датира векове назад във времето, като първите поселища са възникнали още през 8-ми век от н.е. Арабите са известни със своето гостоприемствво, а жителите на Риад не праввят изключение. Чувството за общност е силно развито сред тях. Мегаполисът се развива бързо и се превръща в един от най-важните градове в Близкия Изток. Високи небостъргачи, луксозни търговски центрове и модерна инфраструктура се наблюдават на фона на традиционната архитектура.

Амбициозният проект NEOM, футуристичният град на Саудитска Арабия ще допринесе още повече за блясъка на региона. Това е мащабен проект, обхващащ огромна територия и включващ изграждането на градове, индустриални зони, летища, пристанища и други инфраструктурни съоръжения.
Кралското семейство Ал Сауд е в основата на политическата система на Саудитска Арабия. От 1932 година насам, то е с ключова роля в управлението на монархията.

Откриването на големи залежи от петрол през 20-те години на XX-ти век, донасят огромно богатство на Саудитска Арабия и спомагат значително да се укрепи властта на кралската фамилия.
 Кралското семейство контролира важни сектори от икономиката, включително петролната индустрия и определя политическия живот, решенията за него и цялостния път на развитие на държавата.

Кралското семейство посредничи в запазването на традиционните ценности и ислямските принципи в социалната сфера.
Главата на държавата и на семейството е крал Ал Сауд, имащ абсолютна власт и взимащ всички важни решения за монархията. Кронпринцът е  наследник на трона и се определя от крал Ал Сауд. Големият брой благородни принцове от кралската фамилия Ал Сауд, заемат високи позиции в правителството, военните, силовите структури, законодателната и изпълнителната власт, както и в държавните предприятия. Кралското семейство е символ на единството и стабилността, но и на консерватизъм и авторитаризма. Бъдещето на Саудитска Арабия е тясно свързано с бъдещето на кралското семейство.
Вътре в кралското семейство често има борби за власт, влияние и величие. Стига се до забравени методи за разправя с неудобните, заличени като неправомерни практики по други части по света. В тази връзка, кралство Саудитска Арабия усеща натиск от страна на международно признатите органи, за правата на човека и демокрацията в страната.

Основател на Саудитска Арабия и династията Ал Сауд се счита Абдул Азиз ибн Сауд (1876-1953). Той обединява триумфално разпръснатите саудитски племена и през 1932 година провъзгласява създаването на кралство Саудитска Арабия. Ръководи монархията 21 години.
Абдул Азиз е изключително харизматичен лидер и военен стратег, умело е манипулирал отделните племенни вождове, интегрирал ги е и успял да изгради доверителни отношения с тях. Използва блестящо религиозните чувства на последователите си и постига сполучливо и стабилно обединение на Арабия. С откриването на завидни петролни залежи, Саудитска Арабия се превръща в много богата държава, а Абдул Азиз става един от най-влиятелните лидери в света.

В арабският свят, полигамията е разрешена и Коранът позволява на мъжете, включително и на крал Абдул Азиз ибн Сауд многоженство. Точният брой на съпругите му е трудно да бъде определен, понеже информацията за личния му живот не е публично достъпна. Според различни източници е имал между 20 и 30 съпруги, обичайна практика сред владетелите в региона. Бракът с жени от различни племена е давал възможност за укрепване на политическите съюзи и  разширяване на влиянието. Счита се, че големия брой съпруги е знак за мъжественост, богатство и престиж, за осигурено потомство и продължаване на рода и династията.

Жените на крал Абдул Азиз са играли съществена роля в укрепването, разширяването и развитието на фамилната среда. Синовете им са заемали високи позиции в държавата и са допринесли за прогреса на монархията.
След смъртта на Абдул Азиз, властта се предава по пряка линия, на синовете му. Всеки следващ крал е негово поколение и това гарантира запазването и продължаването на родовия принцип на управление. Най-популярните с постиженията си синове на Абдул Азиз са:
Сауд ибн Абдул Азиз (1902-1969) е първия крал, след баща си, известен е с консервативните си възгледи. Харизматична личност, по време на неговото управление (1963-1964) Саудитска Арабия преживява период на бързо развитие и модернизация. Той консолидира и укрепва властта на Саудитската династия. Харесва разточителния начин на живот и лукса. Свален е от власт през 1964 година от своя полубрат Фейсал. Това е значимо събитие в историята на Саудитска Арабия и е в резултат от натрупано през годините напрежение и недоволство. Решението за свалянето му е взето с консенсус на членовете на кралското семейство и религиозните лидери, които видяха в политиката му заплаха за стабилността и бъдещето на страната. 
Фейсал ибн Абдул Азиз (1906-1975 ), е считан за един от най-успешните крале на Саудитска Арабия (1964-1975). Той постига значителен икономически растеж и получава международно признание. Известен е и с умерената си политика и стремеж към международно признание. Той е визионер, превръща

Саудитска Арабия от изолирана пустинна държава, в една от най-влиятелните страни в света. Умира при покушение на 25-ти март 1975 година, прострелян в главата от племенника си, принц Файсал бин Мусаид.
Халид ибн Абдул Азиз (1913-1982), като крал проължава далновидната политика на предшествениците си, но страната е изправена пред претизвикателства, свързани с падането на цените на петрола. Едно от най-големите рискове в неговото управление е световната петролна криза, през 1973 година. Крал Халид ибн Абдул Азиз играе важна роля в координацията на действията на ОПЕК и в стабилизирането на световните петролни пазари. Монарх е на Саудитска Арабия от 1975 до 1982 година. 

Фахд ибн Абдул Азиз (1921-2005), е продължител на политиката за диверсификация на икономиката, започната от предшествениците му. През 1990 година Ирак нахлува в Кувейт, което води до война в Персийския залив и под негова егида, Саудитска Арабия има ключово участие в коалицията, освободила Кувейт. Едно от най-важните постижения на крал Фахд е въвеждането на Основния закон на Саудитска Арабия през 1992 година, очертаващ принципите на държавното устройство и правата на гражданите. През 1986 година крал Фахд формално заменя титлата си „Величество“ с „Пазител на двете свети места – Мека и Медина“. Управлява страната от 1982 до 2005 година.
Абдула ибн Абдул Азиз (1924-2015), е инициатор на многобройни програми за подобряване на образованието, здравеопазването и социалните услуги. Неговото управление (2005-2015) е белязано от баланс между запазване на традиционните ценности и адаптиране към новите глобални предизвикателства. Предприема стъпки за подобряване на положението на жените в обществото, като им дава право да гласуват и да се кандидатират за местни избори. Поддържа близки отношения със САЩ и и западните държави.

Днес, кралското семейство Ал Сауд продължава да управлявва Саудитска Арабия успешно. Броят на наследниците принцове и принцеси е доста голям. Това поражда сложна мрежа от роднински връзки и се наблюдават скрити и явни борби за хегемония. Властта е концентрирана в ръцете на няколко ключови фигури.

Крал Салман бин Абдул ал-Азиз бин Абдул Рахман бин Фейсал бин Турки бин Абдула бин Мохамед бин Сауд е роден на 31 декември 1935 година в град Рияд, Саудитска Арабия и е отгледан в двореца Мураба. Той е главнокомандващ на саудитската армия от 23 януари 2015 година и носител на титлата „Пазител на светите места“. Крал Салман и шестте му пълноправни братя съставляват Седморката Судайри.
Бащата на Салман, е основател на кралство Саудитска Арабия, крал Абдул ал-Азиз ибн Сауд, умира през 1953 година.  Той е 25-ия син на крал Абдул и към месец октомври 2024 година е най-възрастния жив негов син. През 1962 година Салман е назначен за губернатор на провинция Рияд от по-големия си полубрат крал Сауд и по-късно става губернатор на Рияд в продължение на 48 години (1963 - 2011). На 5 ноември 2011 година е назначен за министър на отбраната. След смъртта на брат си Наиф, който го предшества в линията на трона, той е назначен на 18-ти юни 2012 година за престолонаследник и вицепремиер и запазва позицията си на министър на отбраната. Принц Салман е най-доверения съветник по време на управлението на крал Фахд.

На 79-годишна възраст, на 23-ти януари 2015 година е провъзгласен за крал, след смъртта на своя полубрат Абдула, починал от пневмония на 90-годишна възраст. Той е и министър-председател на Саудитска Арабия от 2015 година до 2022 година. Преди да бъде коронован, е престолонаследник на Саудитска Арабия от 18-ти юни 2012 година до 23-ти януари 2015 година. 
Крал Салман е третия най-възрастен жив държавен глава, най-стария жив монарх и първия държавен глава на Саудитска Арабия, роден след обединението на Саудитска Арабия. Той има отчетено лично богатство от около 20 милиарда долара, което го прави третата най-богата кралска особа в света.

През месец февруари 2015 година, крал Салман прие принца на Уелс, Чарлс Маунтбатън-Уиндзор, по време на шестдневната му обиколка из Близкия изток. Те проведоха сърдечни разговори, в духа на добрите двустранни отношения между страните си.
През 2015 година Саудитска Арабия, водена от крал Салман се намесва във войната в Йемен, в подкрепа на законното правителство срещу хутите.
Крал Салман обвини Иран, че заплашва глобалните доставки на петрол и корабоплаването и създава нарастващо напрежение в богатия на петрол регион. Той каза че „това, което иранският режим прави, като се намесва в делата на регионалните държави и развива своята ядрена програма, застрашавайки глобалния морски трафик и световните доставки на петрол, е грубо нарушение на договорите и принципите на ООН“.

В началото на 2020 година крал Салман се ангажира да нормализира отношенията на кралство Саудитска Арабия с република Израел.
Под управлението на крал Салман, град Рияд се превърна в един от най-богатите градове в Близкия изток и важно място за търговия,  инфраструктурно строителство, включително училища, университети и спортни стадиони. Крал Салман се фокусира главно върху икономическото подобрение на страната, а не върху политическата промяна.

Крал Салман често е посредник при уреждането на кралски конфликти сред фамилията Ал Сауд, наброяваща от около 4000 принцове.
Майката на крал Салман, принцеса Хуза Бинт Ахмед Бин Мохамед Ал-Судайри (1900-1969) е една от любимите жени на баща му. Крал Салман принадлежи както по майчина, така и по бащина линия на могъщото семейство Судайри, от племето ад-Давасир (Даусари) от Наджд. Седемте братя Судайри  традиционно заемат привилегирована позиция, след смъртта на баща си. От „Седемте Судайри“, Салман е втория по ред.
Салман получава образованието си в „Училището на принцовете“, създадено за синовете на краля. Висшето си образование завършва в Ислямския институт в Мека, където освен вероизповедание изучава основна университетска математика и география. Описван е като ранобудник, умник  и работохолик и с удоволствие гледа футболни мачове.

Първа съпруга на Салман е братовчедка му, принцеса Султана бинт Турки Ал Судайри, дъщеря на неговия вуйчо по майчина линия Турки бин Ахмад Ал Судайри,  бивш губернатор на провинция Асир. Те се женят през 1954 година, когато Салман е на 18 години, а Султана е на 13 или 14 години. Живеят щастливо, в разбирателство и имат шест деца, включително единствената му дъщеря. Съпругата му Султана почина на 30 юли 2011 година. Техни деца са:
Принц Фахд (1955–2001). Принц Салман е само на 19 години, когато става баща, с раждането на първия си син през 1955 година. Принц Фахд е женен за своя братовчедка и е баща на четири деца. Бизнесмен, любител и развъдчик на коне, той почина от сърдечна недостатъчност на 47 години, през юли 2001 година. След смъртта му, майка му, кралица Султана предостави щедра сума в негова памет на благотворителна организация, която след това се преименува на Благотворително дружество на принц Фахд бин Салман, за грижа за пациенти с бъбречни заболявания. Братът на принц Фахд, принц  Абдула Азиз пое патронажа на тази благотворителна организация, след смъртта на майка им.

Принц Султан, роден през 1956 година. Той е първия човек с кралска кръв, първият арабин и първият мюсюлманин, излетял в открития космос на борда на космическата совалка Дискавъри (STS-51-G), през юни 1985 година. Принц Султан бин Салман понастоящем е председател на Саудитската космическа комисия, а преди това е бил председател на Саудитската комисия за туризъм и антики (SCTA), която по-късно е преименувана в Министерство на туризма.
Принц Ахмед (1958–2002), почина от сърдечен удар през месец юли 2002 година,  на 43 години.
Принц Абдула Азиз, роден 1960 година. Той е заместник-министър на петрола от 1995 година, а през 2019 година става министър на енергетиката.
Принц Фейсал, роден 1970 година. Той е губернатор на провинция Медина.
Принцеса Хаса, родена 1974 година, единствената известна дъщеря на крал Салман. На 28-ми май 2021 година тя се омъжи за братовчед си, принц Фахд бин Саад Ал Сауд, в „Royal Sea Place“ в Джеда. Това е втория по големина град в Саудитска Арабия, след столицата Рияд. Разположен е на брега на Червено море, известен с богатата си история и е врата към свещенните градове Мека и Медина.

През 2016 година принцеса Хуса бинт Салман е обвинена, че е наредила на своя телохранител да унизи и нападне водопроводчик, работещ в апартамента й в град Париж. Френските власти й издават международна заповед за арест, заради съучастие. Нейният адвокат категорично отрича обвиненията. Като дъщеря на един от най-влиятелните хора в света, принцеса Хеса е в центъра на вниманието на медиите. Няма официална информация, дали принцесата е осъдена или не?

Втората съпруга на крал Салман е Сара бинт Фейсал Ал Субай, с която той се развежда бързо. От сравнително краткия им брак има един син, принц Сауд (1986).
Третата съпруга на крал Салман е Фахда бинт Фалах Ал Хитлайн, внучка на Ракан бин Хитлайн и правнучка на Дайдан бин Хитлайн, водачи на племето Ал Аджман. От нея има шест сина:
Принц Мохамед, роден през 1985 година, престолонаследник и министър- председател на Саудитска Арабия. Има бакалавърска степен по право от най-стария университет в Саудитска Арабия, "Крал Сауд", Риад. Красавец, с типичен арабски чар, той работи с хъс по 15-16 часа на ден и знае силата на интелекта си, затова го наричат с прякора „МБС“ (инициалите му). През 2008 година се жени за принцеса Сара бинт Машхур и имат три деца. По време на кариерата си е личен съветник на баща си в Министерството на отбраната и в двора на престолонаследника. След възкачването на крал Салман на трона през януари 2015 година е назначен за министър на отбраната и ръководител на кралския двор. По-късно е обявен за престолонаследник и регент. Принц Мохамед бин Салман е една от най-влиятелните фигури в съвременния Близък Изток и ролята му в реформирането на Саудитска Арабия е огромна. Той се стреми да укрепи отношенията със западните държави и да противодейства на влиянието на Иран в региона. Класации го определят, като един от най-богатите аристократи на Арабския полуостров, притежаващ десетки милиарда долари. Принц Мохамед обича хубавия живот, спорта, а футбола му е слабост. Той е собственик на английския футболен клуб „Нюкясъл“. През 2017 година купи "Спасителят на света" на Леонардо да Винчи, на стойност 450 милиона долара.

Принц Турки, роден през 1987 година. От месец февруари 2013 година е  председател на Saudi Research and Marketing Group, заменяйки на поста по-големия си полубрат принц Фейсал.
Принц Халид, роден през 1988 година е заместник-министър на отбраната.
Принц Найеф, принц Бандар и принц Ракан.
Внукът му, принц Ахмед бин Фахд, роден през 1986 година е заместник-губернатор на провинция Аш-Шаркиян (2017 -2023).
Крал Салман се смята за част от умерено консервативното крило на кралското семейство и поддържа близки отношения с духовенството. 
След възкачването му на трона е определен за негов наследник полубрат му,  принц Мукрин ибн Абд ал-Азиз. В разрез с традицията, крал Салман свали своя полубрат, принц Мукрин като престолонаследник на 29-ти април 2015 година и издига племенника си, министъра на вътрешните работи, принц Мохамед бин Наиф за свой престолонаследник.  През месец юни 2017 година, той е игнориран като посочен престолонаследник и вместо него е назначен синът му, принц Мохамед.

Крал Салман е с крехко здраве и на 6-ти октомври 2015 година е приет в отделението за интензивно лечение в специализираната болница „King Faisal“ в Рияд.

През месец септември 2022 година, крал Салман прехвърли длъжността министър-председател, която заемаше дотогава, на своя син, престолонаследника принц Мохамед бин Салман, смятан за фактически владетел на монархията.
В Саудитска Арабия, театрите и киното са забранени от 1980 до 2010 година. Либерализацията настъпи през 2018 година, в съответствие с инициативата на престолонаследника, принц Мохамед бин Салман, да направи Саудитска Арабия по-отворена социално и икономически. Фестивалът на наследството и културата „Jinādiriyyah“ се провежда в близост до град Рияд, с хиляди участници в надбягванея с камили, представяне на изкуства, занаяти и традиционни песни и танци. През 2008 година, археологическият обект, Al-Ḥijr (Madāʾin Ṣāliḥ), древно поселище обитавано до 1-ви век сл. н. е. от набатейците, е определен за обект на световното наследство на ЮНЕСКО.
Към момента, Саудитска Арабия е единствената страна, подала официална кандидатура за домакинство за Световното пъреенство по футбол през 2034 година.

Крал Салман е собственик на вестник „Asharq al-Awsat“ (в превод, „Близкият изток“). Твърди се също, че контролира и „Saudi Research and Marketing Group (SRMG), най-голямата медийна компания в Близкия изток, чрез сина си, принц  Фейсал.
Саудитска Арабия играе важна роля в Арабската лига и се стреми да поддържа стабилност в региона. Отношенията с другите арабски държави -  република Египет, кралство Йодания и страните от Персийския залив са от приоритетни за тях.

САЩ са традиционен съюзник на Саудитска Арабия и отношенията им са базирани на общи интереси в областта на сигурността и енергетиката. По определени въпроси, двете страни изразяват различни мнения, понякога полярни.
Конфликтът между Саудитска Арабия (сунитска държава) и Иран (шиитска държава) е в основата за нестабилността в региона, заради разнопосочната им политика към република Йемен и република Сирия. Крал Салман прекъсна всички отношения с република Иран, включително и самолетните полети.
Саудитска Арабия, като водещ производител на петрол, има значително влияние върху световните енергийни пазари. Нейните връзки с други страни, се определят от сътрудничестввата и конкуренцията в тази област.

Бъдещето на Саудитска Арабия е изпълнено с големи възможности, но и с предизвикателства. Успехът на амбициозните им реформи ще зависят от способността на страната да се адаптира към променящия се свят и да балансира между запазването на традиционните си ценности и модернизацията. Мащабният й план „Визия 2030“, за сумата от 500 милиарда долара е за икономическа и социална трансформация, иницииран от престолонаследника, принц  Мохамед бин Салман и цели да намали зависимостта от добива на петрол и да създаде модерна, диверсифицирана икономика. 

В Саудитска Арабия има специфични правила на поведение, наложени заради религиозната толерантност, скромността и учтивостта. Важно те да се знаят и спазват, особено от чужденците. Например, при покана за гости, се очаква да донесете малък подарък. Респектът към възрастните е задължителен. Молитвата е важна част от ежедневието на мюсюлманите. По време на молитва, всички ежедневни дейности спират. Публичните прояви на обич между мъжете и жените не са приети. Консумацията на алкохол е забранена и може да доведе до сериозни проблеми със закона. Свинското месо е забранено за консумация и не се предлага в ресторантите.

Езикът на тялото е много важен в арабската култура. Препоръчва се избягването на прекалено директен поглед и физически контакт с хора от противоположния пол. Бизнес срещите често започват с дълги разговори за семейството, личния живот и деловия успех. Изисква се търпение и уважение. Преди да се посети Саудитска Арабия, важна е подготовката за възприемане и отбелязване на религиозните празници, характерния начин на обличане,  поведение, хранене и стил на живот.

Познаването на правилата за добрия тон в Саудитска Арабия е демонстрация на уважение към местната култура, избягване на недоразумения и конфликти, приемане на скрити аспекти от саудитските нрави, обичаи и култура и създаване на топли връзки и приятелства.  
Дипломатическите връзки между република България и кралство Саудитска Арабия са установени на 20-ти март 1995 година, чрез официално признаване на суверенитета и независимостта си и поддържане на двустранни отношения в различни сфери.

Българската общност в Саудитска Арабия е малка, но динамична група. Монархията предлага на българските специалисти възможности за професионално развитие и личностно израстване в областта на инженерството, медицината, образованието и бизнеса.