Конфесия и секулация - сблъсък или съжителство?

  • Сподели:
Конфесия и секулация - сблъсък или съжителство?

Конфесията и секулацията показват две различни гледни точки за ролята на религията в обществото и отношенията между държава и църква. Имащи силата на противоположни понятия, те са неразривно свързани в съвременния свят. 
Конфесията представлява принадлежност към определена религиозна общност, която се отличава от другите по догми, ритуали и организация. Вярата е идентичност, определяне, мисъл за божественото, преплитащо се с идеите за съществуването на човека и за тленното, в унисон с действителността.

Членовете на една конфесия споделят общи религиозни убеждения и ценности. Конфесиите обикновено имат ясно изразена структура и йерархия. Афилирането към определена конфесия е важна част от самоопределянето на индивида. Католицизмът, протестанството, православието, ислямът, юдаизмът, будизмът са примери за големи конфесии.

Секулацията означава отделяне на религията от държавата и обществения живот. В секуларната държава няма официална определена религия, а религиозните вярвания са личен въпрос на всеки гражданин. Целите й са да има свобода на вероизповеданията. Всяко лице има право да изповядва религия по свой избор или да бъде без религия. Никоя религия не трябва да има привилегии пред другите. Държавата не налага или благоприятства определена религия. Франция, САЩ и други западноевропейски държави са примери за секуларни държави.

Връзките и различияте между конфесия и секулация са противоположни, но взаимозависими. Конфесията и секулацията са като две страни на една и съща монета. Секулацията създава условия за съществуването на различни конфесии, но същевременно ограничава тяхното влияние върху държавната политика.
В исторически план, често е имало конфликти между религия и държава, особено когато една конфесия е била с преобладаващо влияние.
В съвременния свят се наблюдава тенденция към мирно и взаимноизгодно съжителство между конфесиите, в рамките на секуларните държави.
Секуларизацията не е лесен процес и и среща съпротива от религиозните общности. Въпреки дълбоките си католически корени, Франция е една от най-секуларните страни в света. Държавата е строго отделена от църквата, а религиозните символи са забранени в държавните институции.
САЩ е основана на принципа на религиозната свобода, но в същото време има дълбоки религиозни традиции. Наблюдава се сложно взаимодействие между религия и политика.

Турция е пример за държава, която се опитва да изгради светска идентичност, като същевременно запазва ислямските си корени.
България се определя като частично секуларна страна. Дълбоките исторически връзки между българската държава и Източноправославната църква са оставили отпечатък върху националната ни идентичност и култура. У нас имаме конституционно гарантирана свобода на вероизповеданията и официално разделение между църква и държава. Църквата продължава да играе важна роля в обществения ни живот и има влияние върху образованието, морала и празниците.

В секуларните общества религиозните малцинства са по-добре защитени от дискриминация и преследване.
Връзката между конфесия и секулация е сложна и динамична. Тя се променя във времето и варира в зависимост от конкретния исторически и културен контекст. Секуларизацията не е еднозначно положително или отрицателно явление, а по-скоро процес, изискващ балансиране на различни интереси и ценности.
Взаимодействието между политика и религия е една от най-съществените характеристики на човешката история. Двете сфери са се преплитали и влияели една върху друга по безброй начини, често водещи до значителни социални, културни и политически промени.
В исторически контекст, религията се разглежда като основа на държавността. В много древни цивилизации, религията е била неразделна част от държавното управление. Владетелите са били считани за божествени или божии представители, а религиозните вярвания са определяли законите и социалните норми. 

Конфликтите между различни религиозни групи са чести явление в историята. Кръстоносните походи, Реформацията, богомилите у нас и множество други религиозни войни са оставили дълбоки следи в човечеството. Политиците са използвали и използват религията като инструмент за укрепване на собствената си власт, за обединяване на нацията или за оправдаване на своите действия.
В много съвременни общества се наблюдава процес на секуларизация, при който религията губи своето влияние върху обществения живот. От друга страна, в някои региони по света се наблюдава нарастване на религиозния фундаментализъм, водещи до напрежение между различните религиозни групи и между религия и държава. Политиците умело използват религиозните чувства на хората, за постигане на користни цели и това неминуемо води до поляризация на обществото.

В много страни съществуват религиозни малцинства, чиито права са застрашени.
Психологията на взаимоотношенитта между хората е един от фундаментите, върху който са изградени много религии.  Индивидите са социални същества и имат вродена нужда от принадлежност към група. Вярванията в Бог предлагат общност и чувство за принадлежност, което задоволява тази основна човешка потребност. Религиите дават отговори на въпросите за смисъла на живота, за произхода на света и за мястото на човека в него. Вярващите имат усещане за цел и насока, за търсене и предлагане на пътя за съществуването им и за насоки и правила за самия живот, което е важно за психичното и емоционалното им здраве.

Религиите имат описания за явления, които не могат да бъдат научно обяснени, като смъртта, страданието и злото. Това помага на хората да се справят със страха от неизвестното. Предоставя им се морален кодекс, определящ какво е добро и какво не е и се създава социален ред и хармония.
Религиите играят ролята на социален контрол, като създават нормите на поведение и налагат санкции за нарушаването им.
Психологическите механизми, които стоят зад религиозното вярване, включват различни поведения. Хората търсят когнитивно съгласуване между своите вярвания и своите преживявания. Религиозните вярвания помогнат за създаването на смислена и съгласувана картина за света. Когато много членове на обществото вярват в нещо, това увеличава вероятността и други да приемат същото вярване. Конфесните общности създават силни емоционални връзки между своите членове, което укрепва вярата.

Религията е многостранно явление и психологията на взаимоотношенията е само един от многото фактори, влияещи върху вярването. Религиозното преживяване е силно индивидуално и е мотивирано от различни причини и процеси. Подхождането критично към всяко схващане, включително и към религиозните твърдения, е част от борбата между концесията и секулацията.
От динамиката на психологията на взаимоотношенията между хората разбираме, защо религиите са толкова привлекателни. Въпреки това, религията е много по-сложно явление, включващо както рационални, така и емоционални аспекти.
Християнството и мюсюлманството са две от най-големите и най-влиятелните религии в света. Отношенията между тях са сложни, динамични и са се променяли през вековете, били са белязани от сътрудничество и конфликти.
Исторически, и двете религии са авраамически, което означава, че споделят общи корени в юдаизма и признават Авраам за свой пророк. През Средновековието отношенията между християни и мюсюлмани са били белязани от сблъсъци, като например кръстоносните походи и османските завоевания. Въпреки религиозните войни, в много региони по света християни и мюсюлмани са съжителствали успешно векове наред, създавайки богати културни и религиозни традиции. Отношенията между тях в съвременния свят са много разнообразни и зависят от конкретния исторически, цивилизационен и политически контекст. Доста християнски и мюсюлмански организации се занимават с междурелигиозен диалог, търсейки общи ценности и стремейки се да преодолеят различията. За съжаление, на много места по света християни и мюсюлмани продължават да се сблъскват в конфликти, използвани задкулисно за конкретни или дългосрочни политически цели.

Медиите, включително и социалните канали за комуникация умеят избирателно или манипулативно да представят опростени и негативни стереотипи за християни и мюсюлмани и това допринася за напрежението между двете общности.
Основна тема в диалога между християни и мюсюлмани е Бог. И двете религии признават един Бог, но има различия в разбирането за неговата природа и отношенията му с човека. Християните и мюсюлманите приемат много общи пророци, като Авраам, Моисей и Исус. Разликите се отнасят до ролята и значението на тези пророци. И двете религии са важни за обществото, предлагат пътя към спасението, но начините за постигането му не са еднакви. Вярват в живот след смъртта, различията им са и в разбирането, какво се случва след смъртта и в самото отношение между религията и държавата.

Религията устойчиво се използва за социална сплотеност и създаване на чувство за общност. Религиозни лидери и организации играят активна роля в насърчаването на мира и помирението. Заедно с далновидни и мислещи за благото и просперитета на народите си политици, работят за общия прогрес на човечеството. Интересен е примера с папа Франциск, който е върховния понтифекс на Римокатолическата църква и е цивилен глава на Ватикана - независима държава, разположена в град Рим, република Италия.

Като ръководител на Римокатолическата църква, папата е духовния водач на милиони католици по света. Той определя църковната доктрина и е окончателния арбитър по въпросите на вярата и моралността. В качеството си на държавен глава на Ватикана, папата има дипломатически имунитет и подписва международни договори и спогодби. Той представлява Ватикана в отношенията с другите държави. Светият Отец олицетворява едновременно конфесията и секулацията и от високото си място призовава за диалог между църквата и държавата, за доброто на света.