Изложба показва София през 70-те

  • Сподели:
Изложба показва София през 70-те

DOT Sofia има удоволствието да представи своята първа изложба, която ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район “Възраждане” и най-вече Женският пазар.

Изложбата включва архивни фотографии от миналия век именно на Женския пазар - най-старият столичен пазар, заснети от Панайот Бърнев и предоставени от Българския визуален архив. Курирана от Тихомир Стоянов и съкурирана от Веселина Сариева, селекцията предлага уникален поглед към архитектурния, социалния и психологическия облик на живота в този район през 70-те години на XX век.

Фотографиите ни водят на разходка из София през 1975 година, когато камерата на Панайот Бърнев е запечатала моменти от строящата се тогава Централна гара. Оттам преминаваме през Лъвов мост и пазар "Георги Кирков” - името на Женския пазар тогава, за да стигнем до ул. "Пиротска". Бърнев успява да улови тези моменти в непреднамерен и репортажен стил. Като фотограф, той оставя след себе си над 7000 филма, голяма част от които документират живота в София.

снимки: Панайот Бърнев

Уловените моменти в изложбата “Спирка София ’70” показват разнообразни аспекти от живота на обикновените хора, сърцето и пулсът на всеки град, представяйки социалната динамика на времето. Храната и пазаруването на Женския пазар са заснети с автентичност и внимание към детайла. Кадрите разкриват и кварталния живот, изпълнен с човешки истории и взаимодействия.

В изложбата ще бъде представен и дигитализиран любителски филмов материал от 70-те години,  предоставен от Кино Клуб Супер 8, който допълва фотографиите и оживява човешките спомени от миналото.

Изложбата “Спирка София ’70” е второто публично представяне на част от архива на Панайот Бърнев, дарен на фондация "БВА" от дъщеря му Милена Иванова. Архивът е изцяло дигитализиран от екипа на "БВА", което позволява да запазим и споделим ценни моменти от нашата история.

Панайот Бърнев е роден в Свищов, но от детските си години живее в центъра на София. Средното си образование завършва в Първа мъжка гимназия, след което записва математика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". През студентските си години се влюбва във фотографията, което определя посоката на неговата кариера. Творчеството му обхваща периода от 1950 до 1990 г. Голямата част от неговите снимки изобразяват начина на живот и архитектурата на София, включително развитието на района около Централна гара, Женския пазар, срутването на бившата Столична библиотека, ремонта на площад “Славейков" и други.

DOT Sofia Art Collection е частна колекция, посветена на съвременното българско изкуство, включваща емблематични творби на утвърдени и изгряващи творци. С над 200 произведения, колекцията е вдъхновена от хумора, меланхоличната дълбочина на българската душа и ежедневните теми в България и по света. Творбите изследват възможността за съпричастност и радост от съвместното съществуване в свят на социални, етнически, политически и етически амплитуди и контрасти. “Спирка София” е фотографски и архивен проект на DOT Sofia Art Collection, свързан с документирането на Женски пазар. Културният календар на DOT Sofia включва различни събития със Sarieva/Gallery, отворени за любителите на изкуството и тези, които искат да научат нещо ново.

Българският визуален архив (БВА) е фондация, създадена от Тихомир Стоянов и Йохана Траянова през 2019 г. с основна мисия да съхранява и споделя визуалното наследство на България от 20-ти век чрез фотографски и филмови материали. БВА предоставя визуално съдържание за историци, изследователи, артисти, както и за следващите поколения. Фондацията се стреми да обедини частни архиви, държавни институции и други организации с идеята за създаване на общност. През 2023 г. Българският визуален архив получава дарение от дъщерята на Панайот Бърнев, включващо неговия богат архив.

Киноклуб Супер 8 е организация, целяща да изгради първия архив в България, посветен на любителски филми, заснети на формати 8 мм, супер 8, 9.5 мм и 16 мм в периода до 1989 г. Голяма част от тези филми са създадени от любители-кинематографисти и представляват неизследвано и непоказвано до момента културно наследство: домашният филм от средата на 40-те до края на 80-те години. Тези произведения са кинодокумент за времето, бита и живота на българите в средата на ХХ век. Още по-важно е, че освен свидетелство за живота от най-съвременната ни история, тези филми често съдържат в себе си висока културна и естетическа стойност.

DOT Sofia в сътрудничество с Българският визуален архив и Киноклуб Супер 8 дават възможност да видите София такава, каквато е била, но и да се замислите за промяната и непреходността на градския живот.