Ив Тошайн представя ''Чеиз за Марс'' за първи път в България
Откриване на 27 юни, четвъртък, 18.00 часа
Концерт на камерния ансамбъл „Йоан Кукузел – Ангелогласният“, 19.00 часа
Квадрат 500, пл. “Св. Александър Невски”, ул. “19-ти февруари” 1
Куратор: Снежана Кръстева
В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн в Националната галерия е мащабната инсталация „Чеиз“. Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия) по-рано тази година и ще бъде показана за първи път в България в зала 19 на Квадрат 500, където е съхранена антична гробница от IV век. Заглавието “Чеиз за Марс", като под Марс се има предвид Богът на войната, следва неоплатоническата идея за покоряването на войната чрез вяра и любов.
Произведението с размери 5 х 4 м наподобява килим, “изтъкан” от 2 000 стоманени шурикена. Няколко десетки от тях са изправени като “войници”, перпендикулярно на останалите редици. Обединени в стилизирана и бляскава композиция, отдалеч хилядите нинджа звезди изглеждат привлекателно и естетично. Отблизо обаче се забелязват ръчно наточените остриета – режещи ножове, напомнящи кръстове. Инсталацията съчетава противоположни по смисъл елементи – хладно оръжие, традиционно асоцииращо се с война и насилие и кръст като символ на вярата. Творбата, в която всяка звезда е изработена изцяло на ръка, е символичен дар от художничката за Бога на войната Марс, акцентирайки върху разгарящите се в световен мащаб военни конфликти.
В изложбата са включени и две по-ранни видеа, изобразяващи военни паради – „Опозиция“ (2012) и „Бежанци“ (2018). Чрез тях може да се проследи проблематиката, която вълнува Ив Тошайн в значителна част от нейното творчество.
Инсталацията ще засили внушението си по време на откриването на изложбата чрез концерта на камерния ансамбъл "Йоан Кукузел Ангелогласния”, който ще изпълни византийски композиции и източноправославни тропари като символи на мира.
Медиен партньор: БТА / Българска телеграфна агенция.
Гледайте най-новия ни подкаст ''Красивата част от живота''.