''I Will Always Love You'' или как една балада от 90-те завладя света
С изпълнението си на песента ''I Will Always Love You'', която излиза преди 30 години, Уитни Хюстън създава едно от най-великите вокални изпълнения на цяло поколение.
Записът на ''I Will Always Love You'' на Уитни Хюстън беше не просто хит, а неудържим културен феномен. Излиза през ноември 1992 г. като саундтрак от филма "Бодигард": и печели две награди Грами. В резултат на това песента оглавява класацията Billboard Hot 100 в продължение на 14 последователни седмици - тогава това е рекорд. Тридесет години след излизането си остава най-продаваният сингъл на всички времена от жена изпълнител. Саундтрак албумът към филма "Бодигард", който включва още четири хита на Хюстън, сред които ''I'm Every Woman'' и ''I Have Nothing'', се продава в 45 милиона копия по целия свят.
''I Will Always Love You'' е написана и записана през 1973 г. от Доли Партън, която я замисля като почит и сбогуване с ранния си ментор Портър Уагонър. Прекрасната, сдържана версия на Доли е хит номер едно в класацията Hot Country Songs на САЩ, но тя винаги е била благосклонна към начина, по който Хюстън превръща песента в най-мощната балада. Спомняйки си първия път, когато чува кавъра на Хюстън, Партън казва през 2020 г:
"Това беше едно от най-завладяващите чувства, които някога съм изпитвала, толкова красиво. Нямах представа, че съм написала песен, която може да бъде толкова важна... Тя просто я грабна и я превърна в нещо уникално."
Интерпретацията на Хюстън на песента завладява света, защото съчетава зашеметяваща техническа брилянтност със сърдечен ритъм на нежния текст на Партън. От момента, в който тя запява "so I'll go, but I know I'll think of you every step of the way", е ясно, че Хюстън прави вокално изпълнение с рядко качество.
"Уитни знаеше как да използва пълния диапазон на гласа си, за да се свърже напълно емоционално с песента и да създаде такава драма", казва пред BBC Culture Дами Им, корейско-австралийска певица и авторка на песни, която е повлияна от Хюстън. Вокалният педагог Иви Бърнет смята, че ''I Will Always Love You'' е "шедьовър" заради "изключителната комбинация от това, което Уитни прави вокално, съчетана с перфектната продукция на Дейвид Фостър", ветеран в музикалната индустрия, който преди това е работил със Селин Дион и Арета Франклин.
Сдържаността на Хюстън по време на началната акапелна част на песента е жизненоважна съставка. "Уитни започва песента, задържайки всичките си вокални способности и разчитайки на суровата емоция", казва Бърнет пред BBC Culture. "След това, когато музиката започва, тя запазва това ефирно вокално качество, удряйки перфектно високите ноти, като същевременно остава тиха и сдържа вокалната си сила. Или тя е невероятна актриса - или е изпитала тези чувства в реалния живот. В такъв случай тя ни разказва своята история".
Така или иначе, Бърнет определя изпълнението на ''I Will Always Love You'' от Хюстън като "едно от най-важните вокални изпълнения на нашето поколение". Това не е преувеличение: заедно с ''Hero'' на Марая Кери и ''My Heart Will Go On'' на Селин Дион, то поставя шаблон - и много висока летва - за редица певици, които се опитват да пробият в популярните телевизионни формати за таланти в началото на 2000-те години.
Може да се твърди, че на моменти вокалното изпълнение на Хюстън е било твърде влиятелно. Вокалните треньори Кари и Дейвид Грант, които са работили с участници в британските шоута за таланти Pop Idol и Fame Academy, както и с изпълнители, сред които Деми Ловато и Spice Girls, казват, че най-известните песни на Хюстън са се превърнали в златен стандарт, който рядко е постижим.
"Почти всеки певец, на когото преподавахме или участвахме в прослушванията в продължение на около пет години, искаше да овладее ''I Will Always Love You'', ''The Greatest Love of Al''l или ''I Have Nothing''", казва Кари Грант пред BBC Culture. "Повечето от тях трябваше да опитат нещо по-лесно - много певци са били унищожени в опит да имитират Уитни!"
Пренасяне на R&B в мейнстрийма
''I Will Always Love You'' остава най-продаваният сингъл на Хюстън, но по времето, когато го издава, тя вече се радва на седемгодишен успех, който завладява целия свят. Между 1985 г. и 1987 г. тя печели рекордните седем последователни първи места в Billboard Hot 100 с песни, сред които ''Saving All My Love for You'', ''I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)'' и ''So Emotiona''l.
"Уитни беше знаменосец в редицата от велики R&B певици, от 60-те години с Дион Уоруик и Арета Франклин, до 70-те с Гладис Найт и Пати Лабел", казва Дейвид Грант. "Но това, което тя направи, беше да пренесе R&B на по-голям пазар, отколкото която и да е от тях е имала опит. Без Уитни вероятно нямаше да има масов пазар за Марая Кери, Кристина Агилера, Бионсе или Дженифър Хъдсън."
Успехът на Хюстън като изпълнител, който може да пее поп, соул, рок, R&B и танцова музика, е безпрецедентен по онова време, но не е задължително да е популярен във всички среди. Съобщава се, че през 1989 г. тя е била освиркана от публиката на церемонията по връчването на наградите Soul Train, на която се отличава най-доброто в соул, R&B и хип-хоп музиката. Хюстън разглежда този невероятно неловък момент в интервю за шоуто на Арсенио Хол през 1991 г., казвайки:
"Аз пея така, както Бог е искал да пея, и използвам това, което ми е дал, по най-добрия начин."
В по-голямата си част тези критики отшумяват през следващите десетилетия, когато става ясен целият мащаб на нейното въздействие. След смъртта на Хюстън през февруари 2012 г. Бионсе публикува прочувствен поздрав към изпълнителката, която дълго време я е вдъхновявала. "Аз, както всяка певица, винаги съм искала да бъда като нея. Гласът ѝ беше съвършен. Силен, но успокояващ. Задушевен и класически. Тя е нашата кралица, тя отвори врати и предостави план за всички нас".
На миналогодишните награди "Грами" Лейди Гага споменава името на Хюстън, когато взима трофея за най-добър поп вокален албум. "Тази вечер трябва да благодаря на Уитни Хюстън", казва Гага. "Исках да благодаря на Уитни, защото когато написах Born This Way, си представях, че тя го пее - защото не бях достатъчно сигурна в себе си, за да си представя, че съм суперзвезда."
Повече от десетилетие след смъртта ѝ мястото на Хюстън в историята на музиката е сигурно. През декември носителката на "Бафта" Наоми Аки ще я пресъздаде в "Искам да танцувам с някого" - лъскава холивудска биография по подобие на "Рокетмен" на Елтън Джон и "Бохемска рапсодия" на Queen. Но в същото време типът мощно пеене, който тя демонстрира с ''I Will Always Love You'', по-скоро излезе от мода. "Определението за "певица" стана по-широко", казва Дейвид Грант. "За известно време, ако не можеше да пееш толкова високо или да рифоваш толкова бързо като Уитни или Марая, не отговаряше на изискванията за титлата "велик певец". Но вокалните стилове се развиват на цикли и в този цикъл певците са по-склонни да звучат като Риана или Ейми Уайнхаус."
Няма съмнение, че работата на Хюстън по хитове, сред които ''I Will Always Love You'', остава вдъхновяваща.
"Тя вдигна летвата за всички жени вокалисти с използването на диапазона и динамиката си. Тя ми показа, че във вокално отношение можеш да бъдеш едновременно толкова деликатен и нежен, но и изключително силен, когато се налага.", казва Дами Им.
Справедливо е да се каже, че 30 години след изпълнението си на ''I Will Always Love You'', Хюстън остава златният стандарт на олимпийските изпълнения.