Как точно работи копането на криптовалути и каква е ролята на тази дейност в блокчейн мрежите?

  • Сподели:
Как точно работи копането на криптовалути и каква е ролята на тази дейност в блокчейн мрежите?

Meta T: Копането на криптовалути и ефектите върху блокчейна
Meta D: Копането на крипто има значително влияние върху блокчейн мрежите. Разберете повече по темата в нашия подробен анализ.

Много хора се интересуват от криптовалутите и са склонни да инвестират в тях, но не са сигурни как точно работят и какви  са процесите свързани с тях. Копането на криптовалути е доста активна тема при хиляди инвеститори по света, които са вилно заинтересовани от финансовите пазари и тяхното бъдещо развитие. Факт е, че дигиталните пари стават точно толкова популярни, колкото и традиционните валути. В интерес на истината много платформи за хазарт като Спин Сити вече приемат плащания под формата на BTC и други опции.
За да сте наясно с криптото обаче, първо трябва да проучите подробно значението на блокчейна. По дефиниция, това е метод за съхранение на информация в компютърната мрежа, който представлява непрекъснато растящ списък от записи. Те се наричат блокове и са свързани помежду си. В тази статия ще разгледаме как точно функционира копането на криптовалути и какво се случва през това време в блокчейн мрежата. 

Какво представляването копането на криптовалути?

Процесът при който се валидират и записват транзакции в блокейна, като същевременно се генерират нови единици от криптовалутата, се нарича копане на крипто. Използването на изчислителна мощност е основната движеща сила при тази толкова прочута дейност. Така се решават сложни математически задачи, които са необходими за верифициране на транзакциите в Blockchain мрежата, а също и за добавяне на нови блокове, както споменахме по-рано.
При процеса на хеширане се използва и криптографска функция, която взима входни данни и ги превръща в изходна стойност с фиксирана дължина. Целта на миньорите е да намерят т.нар. хеш, който да отговаря на определени критерии. Това, разбира се, се случва след много опити и грешки. След намирането на хеша, миньорът получава и своята награда - крипто койн. Той може да бъде:
●    Bitcoin;
●    Litecoin;
●    Ethereum;
●    Vercoin;
●    GRIN.

Каква е ролята на т.нар. mining е блокчейн мрежите?

Копането е от много важно значение за целостта и сигурността на блокчейна. То също така поддържа децентрализацията на мрежата. Копачи от цял свят участват в процеса, при който се верифицират и валидират въпросните транзакции. Това прави мрежата доста по-устойчива и сигурна, което е и основната причина милиони хора по света да се интересуват активно от дигитални валути и да инвестират милиони в тях.
Чрез верификацията на всяка трансакция и добавянето й в блокчейна, където тя не може да бъде променена, се предотвратяват двойни разходи. Децентрализацията винаги е бил факторът, който привлича ентусиастите. 

Основни предимства и недостатъци на копането на дигитални валути

Всяко нещо обикновено има плюсове и минуси и те присъстват и при копането на дигитални валути. Въпреки потенциалните недостатъци, много хора избират криптото и са склонни да поемат рисковете, с които е възможно да се сблъскат при дейността си. следващите параграфи съдържат актуална и подробна информация за основните плюсове и минуси на т.нар. crypto mining. 

Плюсове на копането на крипто

Едно от основните предимства са възможностите за значителни финансови печалби. Някои миньори си осигуряват значителен пасивен доход, без да правят абсолютно нищо различно през своето ежедневие. Това може да бъде доста доходоносна активност, имайки предвид цените на някои от дигиталните валути. 
Вместо да влагат пари в криптовалути, инвеститорите могат да купят хардуер и инфраструктура за копаене. Така може да се намали риска, ако има пазарни колебания и спад в цените на пазара. Самата дейност по изкопаване на токени също така стимулира развитието на нови технологии и иновации в тази област. 

Минуси свързани с crypto mining 

Високо потребление на енергия е предизвикателство, с което всеки се среща в случай, че е решил да се занимава с crypto mining. Целият процес изисква огромни количества изчислителна мощност, което, следователно води до високи въглеродни емисии, което, от своя страна, допринася за глобалното затопляне и други негативни климатични промени. 
Други минуси от финансова гледна точка са високите цени на машините, с които се копае. В днешно време не винаги е изгодно да се инвестира в това поради факта, че може да отнеме доста време преди инвеститорът да е на печалба. Сметките за ток също ще се покачат значително, което би било огромен проблем за немалък процент от населението.

Какво е бъдещето на копането на криптовалути?

Отговорите на този въпрос са довели до много дискусии и спекулации. Едно от мненията е, че в бъдеще много от компаниите, които произвеждат машини за копаене ще напреднат и значително ще се редуцира количеството енергия, което е нужно да се използва. 
Тъй като пазарът не винаги е стабилен обаче, бъдещето изобщо не е ясно. Много от хората, които искат да инвестират  се отказват поради възможността да не могат да възвърнат инвестициите си. Също така, има вероятност малките миньори да бъдат изтласкани от по-големите играчи на пазара. Ситуацията се усложнява и от фактът, че в някои страни дейността по придобиване на крипто чрез копаене е забранена.

Оказва ли влияние копането на криптовалути върху блокчейн мрежите?

Придобиването на crypto чрез копане оказва значително влияние върху блокчейн мрежите. Самият процес води до огромни промени като добавя нови блокове и записва транзакции. Влияе и върху сигурността, енергийното потребление и т.н. Традиционните Proof of Work мрежи имат ограничен капацитет за обработка на транзакции, което може да доведе до забавяне и повишени такси при висока натовареност.