Прераждане в царството на Нептун
Случвало ли ви се така да се заплените от гледка - творение на природата, че да не искате да отделите очи от нея? Потапяли ли сте се на такава дълбочина под водата, че да забравите за съществуването на действителността и ежедневието? В красивите, коралови царства животът изглежда толкова необезпокояван - един свят далеч от земните проблеми над повърхността на водата. Но само така изглежда...
Тези спиращи дъха образувания са толкова важни за океаните и техните обитатели и същевременно толкова чувствителни към човешката намеса и промените в околната среда. За да съм по-точна, представете си това съотношение - кораловите рифове заемат по-малко от 1% от океанското дъно, а са жизненоважни за оцеляването на 25% от морските обитатели. Невероятен баланс в природата, който според учените върви с бързи темпове към своя край.
Днес обаче откриваме, че прогнозите никога досега не са били толкова оптимистични. За да не се лиши света от екологичните, медицинските, туристически и декоративните им ползи, иновативно мислещи хора са намерили ключа към спасяването на кораловите рифове и всички видове, свързани с тях.
Така наречените еко-рифове са изкуствено създадени структури от специална керамика с форма, наподобяваща рогата на елени. Лесно се закрепват под водата, бързо биват колонизирани от водорасли и истински корали и предоставят убежище на малки риби. Така неусетно, те стават част от океана и носят със себе си редица ползи за обитетелите на Нептуновите води.
На първо място, керамичният им състав е абсолютно безвреден в солената вода. Въпреки първоначалния им вид, който ги различава от природните им двойници, след заселването им с флора и фауна те изненадващо заприличват на естествените корали и по прекрасен начин допълват океанския пейзаж.
И все пак, най-важното e, че възраждат увредените екосистеми и то не как да е, а бързо! Какво ще кажете като разберете, че вместо обичайните 50-100 години, необходими за възстановяване, еко-рифовете ги свеждат до 7-15 години? Така наред с всички предимства на еко-рифовете се нареждат и спестяването на така ценното време и ограничени ресурси.
А ако си мислите, че опасността за естествените коралови рифове не ни засяга в настоящето и е само предположение за бъдещето с цел да ни стресне, то тогава погледнете на колко места все по-често се налага поставянето на еко-рифовете:
• Тексас;
• Флорида;
• Фиджи;
• Сингапур;
• Филипините – 626 инсталирани модула;
• Индонезия - 1100 инсталирани модула;
• Бахамите - 50 инсталирани модула;
• Ямайка – 1556 инсталирани модула + 500 планирани;
• Катар – 576 инсталиранни модула + 350 планирани;
• Абу Даби- 50 инсталирани модула.
Ако смятате, че това са просто цифри и далечни места, които нямат пряко отношение към ежедневието ни, ще споделя с вас една мисъл, която се надявам да ви покаже и другата гледна точка. Този цитат наскоро прочетох в писмо, изпратено от индианския вожд Сиатъл до американския президент Франклин Пиърс през далечната 1855 г:
„Земята не принадлежи на Човека, а той принадлежи на нея! Той не е създател на Живота, а е само една брънка от него! Всичко, което прави срещу Природата, го прави срещу себе си..”
Снимки: www.ecoreefs.com