Кътче свобода на върха
На мястото на все повече градинки и незастроени пространства скорострелно изникват високи жилищни или офис сгради. Бетон, бетон, бетон... Все по-малко място за дворове, люлки и катерушки в градските пейзажи - факт, който неизбежно приемаме като част от нормалния живот.
За щастие, стремежът към устойчивия начин на живот отново идва на помощ и носи със себе си решение на проблема, което между другото е и доста привлекателно. А именно „зелените покриви“, известни още като “green roofs”, “green roofing“ и “living roofs“. Ако не сте чували за тази концепция или пък смятате, че е плод на съвремието, бързам да ви изненадам, че първите подобни „оживени“ покриви датират още от четвъртото хилядолетие до около 600 г.пр.Хр. в Месопотамия. За разлика от древността, когато представлявали градини върху пирамидални структури, в съвремието това са покриви на сгради, които са изцяло или частично покрити със зеленина.
В днешно време, използвани с идеята да се борят срещу замърсяването и вредните емисии, „зелените покриви“ се превръщат и в идеалното място за отмора по време на работния ден, кратка разходка с гледка от орлов поглед или просто тихо и красиво място, където да поседите далеч от задръстванията. А защо не и пространство за земеделие?
Загрижеността за околната среда отново ни се отплаща, този път със свежо кътче, разчупващо монотонността сред покривите, придаващо цвят и носещо чувство за свобода. В по-раздвижените варианти на този тип покриви дори имате възможност да си поседнете до езерце, огрявани от слънцето над вас, както е и при естествени условия. Накратко, това са паркове в небето.
Без да нарушават инфраструктурата, тези живи покриви осигуряват прекрасно и същевременно полезно пространство. Извън приятните емоции и психическото разтоварване, конкретни предимства на това решение са:
- намаляване на по-високата температура в градските райони (причинена от пренаселване и гъсто строителство);
- осигуряване на по-добра изолация на сградата;
- създаване на местообитания за представители на животинския свят;
- усвояване на дъждовна вода и филтрирането й.
Добрините не спират до тук. „Зелените покриви“ намаляват и консумацията на енергия, тъй като значително намаляват загубата на топлина. Идеално, естествено предимство, от което с удоволствие бихте се възползвали, особено през зимата, нали? Неслучайно, в Норвегия тази идея е широко разпространена и то от векове! Щадящият ефект както за природата, така и за джоба ни продължава и през лятото. Изследвания сочат, че озеленените покриви намаляват нуждата от климатик през лятото със 75%.
Друг така полезен ефект е свойството на „живите покриви“ да пречистват въглеродния диоксид и други вредни газове, причиняващи множество болести при човека, включително астма. А що се отнася до собствениците на сградата и хората, населяващи етажите й, продължителността на живот на покрива се удължава. Да, точно така! Изненадващо, но вероятността за течове и ремонти намалява!
Само си представете гледката - всички скучни покриви по света да се превърнат в градини. Не се учудвайте колко скоро ще се случи. В Токио, например, 20% от новото строителство трябва задължително да включва озеленени покриви. А вие бихте ли прекарали обедната си почивка боси върху зеления килим, обсипан с цветчета?