Всички ние сме деца на природата , но вече пораснали забравяме корените си и се впускаме в забързания живот. Крием се от дъжда с чадъри, отиваме на разходка с колата, тичаме на пътеки във фитнеса...
Така неусетно научаваме по този начин да живеят и децата покрай нас – от все още безгрижни, искащи само да тичат на воля , да правят снежни човеци и да влизат в локвите от дъжда, скачайки смело с двата крака, ние ги превръщаме в потребители на всичко изкуствено и лесно!
Връщането към природата, надделяването на естествената среда над бетонната джунгла, в която живеем и уважението към Планетата са нашумели теми за дискусии и спорове. Но не думите са важни, а даваме ли личен пример?
Ако се чудите как да запалите най-малките с интересни занимания, с които едновременно да се забавляват и да развият зеленото мислене, ето няколко идеи :
1. Картини от листа
Подготовката за това занимание включва разходка в парка или планината и събиране на най-различни паднали листа , от които след това децата могат да направят форми на хора, животни или на всичко, което им хрумне.
Снимка: lushome.com
Картините от листа са изключително занимателни , а и всичко, което е необходимо е малко въображение.
Снимка: lushome.com
Снимка: playfullearning.net
Първо подберете материалите, след това ги подгответе, украсете ги и бързо навън да ги пуснете в движение . А защо да не направите състезание от цяла армия от кораби?
Снимка: instructables.com
2. Лодка от непотребни опаковки Тази дейност е полезна за креативното мислене . Използвайки употребена кутия от сок, сламка, пластмасово шише от минерална вода, малко въображение за декорацията и сте готови да пуснете цветната, ръчно направена лодка да плава в близката река.
Снимка: instructables.com
3. Къща от кал Със сигурност това ще стане любимото занимание на всяко дете. Материалите (калта ) се взимат от земята, след което пак остават там. Без никакво замърсяване, калната игра истински радва малките строители.
Във формички за лед се подреждат тухлички от кал , така че да се оформят добре, оставят се да изсъхнат на слънце за няколко дни и строежът може да започне.
Снимка: blog.imaginechildhood.com
Снимка: blog.imaginechildhood.com
Не забравяйте да оставите врати, прозорци и да украсите с цветя!
Снимка: blog.imaginechildhood.com
4. Посадете растение Ако нямате градина, където да засадите дърво, храст или красиво цвете, засадете заедно семена у дома. Нека детето да участва във всеки един етап, като най-важното е само да избере това, за което ще полага грижи.
Още по-добре, ако засадите любимия му зеленчук в малки саксии на балкона. Така плодовете на труда му могат да бъдат набрани от собствената еко градинка на малчугана и след това вкусно "похапнати" от цялото семейство.
Снимка: imgarcade.com
Може да използвате картонена кутия от сок или мляко, пластмасова туба, шише от кетчуп, руло от тоалетна хартия, кенче от безалкохолно или просто кората на грейпфрут.
Снимка: happyhooligans.ca
5. Направете хранилка за птици Отново може да използвате непотребни опаковки, които заедно да украсите и да оставите на открито, пълни с храна за птици .
Снимка: happyhooligans.ca
След това остава просто да се наблюдавате с удоволствие птиците , които идват на вашата хранилка .
Снимка: happyhooligans.ca
Не забравяйте следващия път, когато любознателните им ръце заровят пръсти в калта или ви донесат червей , не се карайте. Нека детето само да открие зеления свят извън четирите стени!
Снимка: 1stfun.com
Снимка: howwemontessori.com
Снимка: howwemontessori.com
6. Фотоалбум на диви растения Дайте фотоапарат в детските ръце и отидете на разходка на открито. Нека детето да заснеме всяко растение, което хареса, след което към всяка снимка заедно да добавите име и описание.
Така при всяка разходка ще търсите нещо, което да добавите към колекцията от снимки, а научаването на интересни факти е гарантирано!
Снимка: howtophoto.com
Ако ви е харесала тази статия, ще се радваме да я споделите!