Не съди книгата по корицата - историята на Човешката библиотека
Човешката библиотека насърчава съпричастността, борейки се със стигмата.
Усилията за разнообразие и приобщаване целят намирането на универсално решение за премахване на пристрастията и предразсъдъците спрямо различните индивиди в обществото. Истината е, че няма ефективно унифицирано решение, тъй като всички нямаме еднакви истории и нито пък възгледите спрямо света са еднотипни. Човешката библиотека оказва влияние, защото нейният подход е съобразен със собствените пристрастия и предразсъдъци на всяко същество.
Човешката библиотека предизвиква стереотипите и предразсъдъците чрез диалог. Вместо традиционните книги, под наем на читателите са именно хора. Основателят, Рони Абъргел казва, че "Човешката библиотека" е създадена, за да има пространство, „където можете да влезете, да вземете назаем човешко същество и да говорите с него по много предизвикателни теми, които в ежедневието си няма от къде да научите.
Тези човешки „книги" са доброволци, които идват от различни среди и имат опит, който са готови да споделят с техните читатели. Точно като традиционните книги, човешките също имат заглавия, описващи преживяванията или личността им: чернокож активист, хронична депресия, преживял трафик на хора, мюсюлмани, латино, транссексуален, етническа жертва, човек с много татуси и пиърсинг по тялото и много други. Понякога индивидуално, а понякога в малки групи, Човешката библиотека създава безопасно пространство, където хората могат да общуват с някой, различен от тях самите.
Когато библиотеката подпомага усилията за корпоративно разнообразие и приспособяване, читателите са служители на организацията, които са насърчавани да задават трудни въпроси за човешките книги - неща, които винаги са искали да знаят, но никога не са имали възможност да попитат. След Covid-19 Human Library продължава своята работа, позволявайки на човешки книги от цял свят да се свързват с читателите.
„Лесно е да мразиш група хора, но е по-трудно да мразиш отделен човек, особено ако този човек се опитва да бъде приятелски настроен, отворен, приветлив и напълно незастрашаващ", казва Бил Карни, доброволческа книга в Човешката библиотека. Заглавието на книгата му е „Черен активист", той е и университетски преподавател и баща.
Силата на срещите било нещото, което веднага резонирало с Карни. „Не съм достатъчно надут, за да повярвам, че 25-минутният разговор с мен ще промени някого. Това, в което имам самочувствие, е да повярвам, че ако мога да насадя и най-малкия когнитивен дисонанс, тогава мозъкът им ще направи останалото вместо мен. И поне ще ги провокира да задават въпроси."
Библиотеката започва да функционира преди двадесет години в Копенхаген, Дания, откъдето произхожда и нейната концепция. Традициите вече са силни и сериозни до такава степен, че Човешката библиотечна организация е активна в над 80 държави.