8 забележителности, за които никога не сте чували

Всички знаем за известни забележителности като Колизеума, Великата китайска стена или Тадж Махал.
Но има и други впечатляващи шедьоври на архитектурното изкуство, за които дори и най-запалените пътешественици никога не са чували.
Ето осем от тях...

8. Голяма джамия в Джене, Мали
Това е най-голямата сграда от кирпич в света, смятана от много архитекти за най-голямото постижение на Судано-сахелския архитектурен стил, макар и с определено ислямско влияние. Джамията се намира в град Джене, Мали, в алувиалната равнина на река Бани.
Първата джамия на това място е построена през XIII век, но сегашната сграда датира от 1907 г. Освен център на религиозната общност на Джене, джамията е и една от най-известните забележителности на Африка. Заедно с целия град, през 1988 г. тя е обявена от ЮНЕСКО за част от Световното културно и природно наследство.
Снимка: Francois Xavier Marit

Снимка: soloway

Снимка: soloway

7. Чанд Баори, Индия
Чанд Баори се намира в селцето Абанери в източната част на Раджастан, Индия и е един от най-старите стъпаловидни кладенци в щата и най-големият в света.
Кладенецът, който има невероятна квадратна структура, е построена през IX век от крал Чанда от династия Никума с цел да събира и съхранява подпочвените и дъждовни води.
Чанд Баори има 13 етажа с по 3 500 тесни стъпала, подредени в съвършена симетрия, които се спускат към дъното на дълбокия 30,5-метра ров.
Снимка: agrawalshubham

Снимка: aniryortonts

Снимка: explore.patternity

6. Сградата на парламента в Румъния
Палатът на парламента, наричан още Дом на народа преди демократичните промени в страната, се намира в Букурещ, Румъния.
Считана е за втората по големина административна сграда в света, след Пентагона, с внушителните си размери: 270 м дължина, 240 м ширина, 86 м височина и 92 м под земята. Има 12 надземни и 8 подземни нива. Най-големият коридор в сградата е дълъг 150 метра, а най-голямата зала обхваща 2200 м2 и е висока 16 метра. Има 1100 помещения.
Груби оценки (по-точни са невъзможни, защото за построяването на сградата не са водени точни сметки, години наред румънската икономика работи почти само за нея) сочат, че са използвани около 1 милион кубически метра камъни от Трансилвания, 3 500 тона естествен кристал за направата на 480 полилея, 1 409 осветителни тела и огледала; 700 000 тона стомана и бронз за врати, прозорци и др.; 900 000 кубически метра дърво; 200 000 м2 килими (машините за тъкането им са внасяни в залите, защото размерите на килимите са огромни) и т.н.
Снимка: aniryortonts

Снимка: Nico Trinkhaus / sumfinity.com

Снимка: abritandabroad

5. Стари мост в Босна и Херцеговина
Това е мост над река Неретва в старата част на Мостар в Босна и Херцеговина.
Изграден е през 1557–1566 г. от османския архитект от християнски произход Синан (наричан още Коджа Мимар Синан ага), а според някои легенди от Мимар Хайредин. Дълъг е 30 м и се издига на 20 м над Неретва в най-високата си точка. По това време Старият мост е най-големият с такава арка в света. Охранявал се от 2 кули: кулата Хелебия и кулата Тара, наричани още "Пазителите на моста" или "мостари".
На 9 ноември 1993, по време на войната в Босна и Херцеговина, мостът е разрушен. През 1995 г. започва реконструирането му и на 23 юли 2004 г., пред погледите на представители на 60 държави, той е открит официално. Стари мост от 2005 г. е част от списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство.
Символизира връзката между етносите в Херцеговина – хървати и бошняци, както Вишеградския мост в Босна тази между бошняци и сърби.
Снимка: thousandwonders

Снимка: quora

Снимка: thousandwonders

4. Форт Кумбалгарх, Индия
Форт Кумбалгарх, наричан още Великата индийска стена, е разположен на 84 км северно от Удайпура, щата Раджастан, Западна Индия.
Фортът е построен през XV в. от раджа Махарана Кумбха. По целия периметър Кумбалгарх е заобиколен от стена с дължина 36 км, а ширината й варира от 5 до 8 метра, като по нея едновременно могат да се яздят осем коня.
Строежът отнема почти 100 години. Това е втората по дължина непрекъсната отбранителна стена в света след Великата Китайска стена.
Снимка: zonnews

Снимка: chispa1707.livejournal

3. Джамията на шейх Лотфолах, Иран
Намира се в град Исфахан, Иран в източния край на площада Нагш-е Джахан, който е обект от Световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Джамията е сред най-ярките паметници на иранската архитектура по време на Сефевидите - династия, управлявала Иран между 1501 и 1722 г.
Строежът на Джамията на шейх Лотфолах отнема 17 години (1602 - 1619) по заповед на шах Абас I Велики. Архитект е Мохамед Реза Исфахани.
Снимка: agrawalshubham

Снимка: architectureindiaandiran

Снимка: iranama.blogsky

2. Форт Деравар, Пакистан
Форт Деравар е внушителна крепост, построена през 1733 г. Отбранителното съоръжение е изградено от 40 високи бастиона, оформящи квадрат. Те се извисяват на 30 метра, а общата им обиколка е 1500 м.
Крепостта се намира в пустинята Холистан. Пътува се цял ден през пустинята, за да се стигне до Форт Деравар, а за да се влезе вътре е нужно позволение от местния амир (лидер).
Снимка: aniryortonts

Снимка: pakistanhotline

1. Форт "Александър I", Русия
Форт "Император Александър I" е построен в периода от 1838 до 1845 години върху изкуствен остров, намиращ се в крайбрежния залив на Балтийско море край Санкт Петербург и Крондщат - град-крепост.
Първоначално е построен с идеята да пази балтийския воден път, но бързо се превръща в изследователска лаборатория за чумата и други бактериални заболявания. Затова дълго време руснаците го наричат "Чумной".
Снимка: fyodor-photo.livejournal.com

Снимка: wikimapia.org