Точен ли си?
Случвало ли ви се е да имате уговорка и другият да не я спази? Въпросът по-скоро е риторичен.
Чувството е неприятно. Неоправданите очаквания предизвикат негативни емоции у нас. Това се повтаря всеки път, когато очакванията се разминат с реалността. Всеки път.
Има хора, които в по-голяма степен са развили своя емоционален контрол. При тях негативните емоции са по-спокойни, но въпреки това разминаванията остават лек горчив привкус.
Причината?
Липсата на точност е вид лъжа.
Ако аз обещая да ви се обадя в 17:00 часа и не спазя обещанието си, чисто и просто съм ви излъгал. Хората сме невероятно креативни. За всеки случай ще измислим минимум две социално приемливи обяснения и "основателни" извинителни причини.
Лично аз предпочитам думата "оправдания". Тя попада точно в целта и сваля ненужните маски.
Възхищавам се на хората, които държат на думата си.
Възхищавам се на хората, чиято дума е закон.
Възхищавам се на хората, които са честни, открити и надеждни.
Тези хора се ползват с превъзходна репутация. Тя винаги ги изпреварва и им отваря вратите преди да са почукали. С тях се общува и работи лесно. На тях може да се разчита и всичко върви гладко.
Точен ли съм?
Задайте си този въпрос и бъдете искрени със себе си. Така ще разберете важни неща за вас самите:
– Човек на думата ли сте или майстор на социално приемливите извинения?
– Възприемат ли ви другите като надеждни?
– Тежи ли думата ви?
– Каква е репутацията, която винаги ви изпреварва и пристига преди вас?
– Как се работи с вас? Лесно и приятно? Или…?
– Гласуват ли ви доверие?
Въпросите са мощен инструмент за самопознание. Отговорите на мощните въпроси осигуряват най-важната информация:
Къде се намираме в момента?
Отговорът ни показва нашата стартова точка.
Втората стъпка в процеса е да предприемем конкретни действия и да продължим напред. Независимо от стартовата ни точка, пред нас стои една невероятна възможност. Тя чака да я сграбчим и да станем по-добри.
Последното което препоръчвам е да взимането на твърдо решение (не обикновено решение, а твърдо решение) какъв искам да бъда. Твърдото решение ни вдъхновява и активира силите ни. То ни осигурява необходимото гориво да вървим напред.
След като решим "Какъв искам да бъда?", е време за всекидневна работа. И е още по-добре, ако влагаме сто процента от себе си без да се пестим.
Докато работим ден по ден, е добре внимателно да наблюдаваме как другите започват да променят отношението си към нас и как всичко, към което се стремим, започва да се случва по-леко и по-приятно.
Точен ли си? Надежден ли си? Може ли да се разчита на теб? Думата ти тежи ли? С каква репутация се ползваш? Спазваш ли поетите ангажименти и дадените обещания? Гласуват ли ти доверие? Вдъхновяваш ли другите?
Замислете се и потърсете отговорите в себе си. Попитайте другите и вижте какво ще ви отговорят.
Ако откриете разминаване между представата ви за себе си и тази на другите за вас, чудесно! Разполагате с безценна обратна връзка, благодарение на която да продължите процеса на позитивна промяна.
Точността е важен аспект в отношенията ни – лични, социални и професионални. Нека да използваме силата й и да процъфтяваме.
Заслужаваме го!
Още от Цветан Иванов може да прочетете в Shtastieto.com.