Незабравимият Пенанг
В Пенанг Азия среща Европа. В Пенанг няколко различни култури – малайзийска, китайска, индийска и британска се преплитат и сътворяват едно изумително цяло. В Пенанг всичко е цветно, ароматно и свежо. С няколко думи - Пенанг е едно от онези вълнуващи места, които трябва да посетите поне веднъж в живота си.
Остров Пенанг (Palau Penang) е не само част от огромната Малайзия, но е и отделен нейн щат, управляван от султан Abdul Rahman Abbas. Въпреки че е вторият най-малък щат в страната, Пенанг е събрал на скромната си територия от 1,048 km2 огромно културно богатство от няколко свята. Около 80% от забележителностите, които островът предлага са съсредоточени в столицата му – George Town. Едва ли в една статия могат да се разгледат всички. Затова тук ще видите само онези, които аз слагам в категорията „must see“.
Наследството Перанакан. Перанаканците са специфична общност, концентрирана на териториите на Пенанг, Малака и Сингапур. Произхождат от Китай и пристигат като имигранти в Малайзия по море. В културата им китайските традиции, се преплитат с традиции отМалайзия, Тайланд и Мианмар, които перанаканците с времето адаптират и приемат за свои.Би било жалко да отидете по Пенанг и да не посетите поне един културен паметник на перанаканците. Препоръчвам два.
Pеnang Peranakan Mansion е имение от края на 19 век, притежание на китайския бизнесмен – капитан Cina Chung Keng Kwee. Сградата с уникална архитектура е реставрирана и превърната в музей. Колекцията показва пищния начин на живот на перанаканското общество, както и техните традиции, мода и вярвания. Ще се насладите на изящни позлатени дърворезби, скъпи антики и бижута от сребро, злато и диаманти. Изложени са и много дрехи, като например типичните за перанаканките, наричани Nyonyas, бродирани блузи кебая. Въпреки че това е най-скъпият от всички музеи в GeorgeTown, 10-те лева безспорно си заслужават.
Cheong Fatt Tze Mansion не е толкова впечатляващо място като Pеnang Peranakan Mansion, но трябва да се види. Известно е още като „синьото имение“, поради екстравагантно синия цвят на сградата. Било е притежание на Рокфелера на Изтока - Cheong Fatt Tze. Майстори занаятчии от Китай работят над архитектурния шедьовър повече от седем години. Имението е печелило награда на UNESCO Asia – Pacific, и се нарежда сред 10-те най-велики имения в света според класация на Lonely Planet. Единственият недостатък на визитата в Cheong Fatt Tze Mansion е, че сте задължени да се движите в група с гид. Цялото изживяване се проточва с часове при положение, че реално можете да видите всичко за не повече от 20 мин. Ако се възползвате от суматохата можете да се промъкнете и да разгледате сградата сами.
Little India или още индийски квартал, има в почти всеки по-голям азиатски град. От онези, в които съм била този в Пенанге най-очарователен. Разходете се из улиците му и се потопете в един напълно различен свят, изпълнен с много крещящи цветове, музика и опияняващи аромати на подправки и козметика. В Little India можете да си купите сувенири и екзотични стоки, както и да опитате невероятна индийска кухня.
Сградата на Penang State Museum е почти изцяло разрушена при бомбардировки през Втората Световна война.Музеят е малък, но експозицията проследява много обстойно цялата история на острова - от самото му зараждане, през завладяването му от англичаните, та чак до ден днешен. Показани са както антични предмети, така и различни произведения на изкуството, които са били притежание на знатни англичани, живели по тези земи. Препоръчвам да съчетаете визитата в музея с двете красиви църкви, които са намират от лявата и дясната му страна – St. George’s Church и Cathedral of the Assumption. Европейската атмосфера ще ви се стори като глътка свеж въздух в Азия.
Храмът Teochew Temple е построен през 1855 г., но през 1870 г. е преместен на сегашното си място. Впечатлява не само с уникалната теочевска архитектура, но и с атмосферата, която цари в него. Разглеждането на мястото ще ви отнеме само 15-тина минути и ще ви зареди с позитивна енергия за целия ден.
Goddess of Mercy Temple посреща посетителите с гъст дим от ароматни пръчици и звук на мистични будистки молитви. От векове този храм е свято място за будисткото население на Пенанг. Цели семейства идват, за да отдадат чест на Бога на милосърдието, на когото храмът е посветен.Сцената на възрастен мъж, който учи внучката си как да се моли като истинска будистка, не е нещо чуждо за това място.
Penang Street Art - уличното изкуство на Georgetown придава на града специална атмосфера. Понякога остава невидимо за погледа на туристите, защото се появява епизодично и се превръща в естествена част от пейзажа. Ноако се вгледате по-внимателно ще го видите.
На места улични скулптури се извиват като екзотични лиани по стените. Не ги подминавайте! Старите и доста неприветливи стени на сградите оживяват и с нарисуваните по тях смеещи се и играещи деца, дело на литовският художник Ernest Zacharevic. Нещо подобно на софийската инициатива „Да изрисуваме електрическите стълбове“, но доста по-мащабно.
Ето и нещо за между другото:
„Must stay“ хотели
Noordin Mews Hotel – за романтиците
Eastern & Oriental Penang – за онези, които обичат лукса
„Must eat“ ресторанти
Woodlands (60 LebuhPenang, Penang)- индийски вегетариански ресторант, в който огромна порция първокласна индийска храна струва само 3 лева.
Little Kitchen (179 NoordinStreet, Penang)- традиционна перанаканска кухня Nyonya, наричана още от собственика Baba –Nyonya.
„Must shop“ места
Jalan Penang Street - местни занаятчийски продукти
1st Avenue Mall – марки от цял свя.