Какъв е смисълът да си луд и да не се позабавляваш малко? (II част)
В първата част от този материал, посветен на шантавите учени ви представих няколко примера за ексцентрични открития в различни категории. Тези гениални (и не толкова) творчески изобретения са една незначителна част от всички приумици на съвременните научни работници, удостоени с наградите „ИгНобел”.
Като започнах да подбирам най-впечатляващите от тях се сетих за една мисъл на Оскар Уайлд, който казва: „Постоянството е последното убежище на хората, лишени от въображение”. Не знам колко открития ще направят чудаците, поощрени от списание Annals of Improbable Research, но определено въображението им работи на много високи обороти.
През 2011 г. в категорията „Медицина” са отличени Мириам Тук, Люк Уарлоп и Питър Снайдер, които с изследването си доказват, че хората взимат по-добри решения за някои неща, когато изпитват силна нужда от уриниране. Въпросът за това какви видове решения се взимат по-добре в подобно напрегнато състояние засега остава загадка. Мисля си обаче, че едва ли на някой изпит по висша математика ще ни е от особено голяма полза да се стискаме до последната минута.
Няма как да пропуснем и категорията „Математика”. През 2011 г. с престижното отличие „ИгНобел” се сдобиват Д. Мартин (изчислява, че светът ще свърши през 1954 г.), Пат Робъртсън (прогнозира, че светът ще свърши през 1982 г.) Елизабет Клеър (пресмята, че светът ще свърши през 1990 г.), Лий Янг Рим (убеден, че светът ще свърши през 1992 г.) и Харолд Къмпинг (мисли, че светът ще свърши на 21 октомври 2011 г.). Всички тези математици са наградени за това, че са научили хората да бъдат внимателни, когато правят сложни изчисления и пресмятания. В този ред на мисли, очаквам само след няколко дни маите също да намерят място сред гореизброените „пророци”.
През 2009 г. наградата за ветеринарен лекар печелят Катрин Дъглас и Питър Ролинсън, които успяват да покажат, че кравите, които са кръстени дават повече мляко от безименните си „колежки”. С това свое откритие англичаните значително усложняват положението на собствениците на стада, притежаващи няколкостотин единици едър рогат добитък.
Повече от десет години след първото си издание наградите „ИгНобел” привличат все по-голям интерес. Ето че желанието на хората да се забавляват, правейки на пръв поглед безумни експерименти, понякога може да се трансформира в изненадващо полезни открития.
Снимки: http://www.worth1000.com/