Дворецът Херенхимзее - (не)реализираната мечта на Лудвиг II
Според статистиката, Химзее (на немски Chiemsee) е най-голямото езеро в Бавария и третият по големина сладководен басейн в Германия.
В красивото езеро, образувало се преди повече от 10 000 години от топенето на алпийски глетчер и наричано от немците "Баварското море", има три основни острова - Херенкимзе (Herrenchiemsee), Фрауенкимзе (Frauenchiemsee) и Краутинзел (Krautinsel), които сформират община Химзее.
Ще добавим и факта, че Химзее се намира близо (само на 60 километра на Изток) до Мюнхен - най-аристократичният град на Германия, което прави езерото идеалната дестинация за еднодневни пътешествия през почивните дни.
Но... Приключваме със сухата статистика, защото Химзее е магия, която всеки сам трябва да открие и усети!
Кралят от приказките
Лудвиг II Ото Фридрих Вилхелм Баварски (1845 - 1886) e известен със своите строежи на дворци, затова идните поколения го наричат "Кралят от приказките". Той предпочита уединението и природата, отколкото политиката и светската суета.
Голям любител на изкуствата, Лудвиг II Баварски се превръща в един от най-големите меценати на своето време. През целия си живот той подпомага със средства композитора Рихард Вагнер, лично финансирайки неговата музикална драма "Пръстенът на нибелунгите".
Тънка е границата между лудостта и гениалността. Съвременниците на Лудвиг II го наричат безумец, луд, побъркан... Но от днешна гледна точка, той е мечтател, който не е пестил време, енергия и средства, за да види и най-смелите си идеи реализирани.
Лудвиг II искал да живее в приказка и затова сам си я създава!
Дворецът Херенхимзее
През 1867 и 1874 година Лудвиг II посещава Париж и остава омагьосан от всичко построено по време на Луи XIV, наричан още "Кралят Слънце".
В преследване на поредната си голяма цел, самотният и неразбран крал решава да построи следващия си архитектурен шедьовър - дворецът Херенхимзее.
Така през 1878 г. започва строителството на Херенхимзее, който трябва да е пълно копие на Версайския дворец (или просто Версай) - най-значителният архитектурен паметник на френския абсолютизъм.
Обожанието на Лудвиг към Луи XIV е толкова огромно, безгранично и всеотдайно, че почти го разорява. Дворецът Херенхимзее е най-скъпата мечта на "Краля от приказките". Проектът поглъща баснословната за онова време сума от над 16 милиона марки.
За разлика от средновековния стил на замъка Нойшванщайн - другият архитектурен шедьовър на Лудвиг Баварски, дворецът Херенхимзее блести със своя необарок (нов барок), който отново е пряка препратка към преклонението, което той изпитва към "Кралят Слънце".
От архитектурна гледна точка дворецът Херенхимзее представлява съвършения проект - симетрично организиран комплекс, включващ приказно красиви сгради, невероятен парк, великолепни фонтани...
(Не)Реализираната мечта
Само смъртта може да спре безкористния детски ентусиазъм на Лудвиг Баварски. Преждевременната кончина на краля-мечтател оставя 50 от общо 70-те стаи на двореца недовършени.
Но и това е достатъчно, защото изцяло готова е Залата с огледалата, която не само е пълно копие на тази във Версай, но доказва нещо абсурдно - имитацията може да е по-красива и съвършена от оригнала!
Освен че превъзхожда Версай със своята дължина от 98 метра и 23 арки, Залата с огледалата буди възхищение с магическите си 33 полилеи и 44 свещници, в които може да бъдат запалени над 2000 свещи.
Строителите на двореца Херенхимзее успяват да завършат и кралските покои, включващи спалня, кабинет и баня. Спалнята е решена в синьо - любимият цвят на Лудвиг II. Кралското ложе е позлатено и нарисувано със сцени с Венера и Адонис. Леглото е покрито с уникална кувертюра, ръчно изработена от 30 шивачки в продължение на 7 години.
Освен синия свят (символът на кралете), в двореца властват бордото (символът на императорите) и златистото (символът на боговете), както и образът на кралската лилия (символът на Бурбоните).
Макар и за кратко "Кралят от приказките" успява да се наслади на архитектурното си бижу - през септември 1885 г. Лудвиг прекарва 10 дни в Херенхимзее.
На 10 юни 1886 г. Лудвиг II Баварски е детрониран, а два дни по-късно е намерен удавен заедно с личния му лекар. Две години след трагичната и мистериозна кончина дворецът Херенхимзее е отворен за посещение.
През 1923 г. принц Рупрехт дарява Херенхимзее на правителството на Бавария. На този остров се провежда дискусията за изработването на Конституцията на Федерална република Германия през 1948 г.
Старият дворец
Чудесата на езерото Химзее не свършват с Херенхимзее, известен и като "Новият дворец". Тук се намира и "Старият дворец" - августинският манастир в бароков стил, в който отсяда Лудвиг II, докато се строи двореца.
Разходката с корабче може да продължи и до остров Фрауенинзел, където може да се посети Бенедектинския женски манастир, основан през 782 г.
Ако този разказ ви е заинтригувал и искате изцяло да се потопите в магията на Бавария и оставеното приказно наследство от Лудвиг II, разгледайте горещата топ оферта за екскурзия от Sun Travel:
- Предколедна екскурзия Залцбург, замъкът Херенхимзее, Мюнхен и Виена