8 мощни натурални антибиотика: най-ефективни заместители на фармацевтичните
В забързания свят, в който живеем, сме свикнали да намираме лесно решение на всеки проблем. В това число попада и лекуването на различни заболявания. При лека настинка, прибягваме до антибиотик, а при болка в тялото използваме същия метод.
Фармацевтичните антибиотици обаче не са най-полезното решение в дългосрочен. Малко хора знаят, че всъщност думата "антибиотик" в превод означава "против живот". Болестите и бактериите са живи организми.
Антибиотиците не винаги различават добрите бактерии от лошите, което довежда до доста проблеми.
Да, те са антиоксиданти, но малко или много са създадени по изкуствен път, който вреди на организма.
Антиоксидант е всяко вещество, което потиска процеса на окисляване в организма, противодейства на разрушаването на намиращите се в него хранителни вещества и отстранява вредните оксиданти в живия организъм.
Но вместо да търсим това вещество в аптеката под формата на таблетки, можем да си го набавим директно от природата.
Натуралните антибиотици могат да бъдат по-добрият вариант за борба с дадена болест, тъй като имат по-малко странични ефекти.
Те са създадени по естествен начин, както всеки жив организъм. Това ги прави лесни за прием и подходящи за дългосрочна употреба, за разлика от синтетичните антибиотици.
Вижте кои са най-ефективните природни средства за борбата с често срещани болести и здравословни проблеми:
Натурален антибиотик #1: Боб
Шушулковият зеленчук е особено полезен и леснодостъпен натурален антибиотик. Той може да бъде открит през цялата година, както в консервиран, така и в сушен вид. Ако решите да прибегнете до него, ще помогнете много за доброто състояние на организма си.
В боба се съдържат фибри, които понижават нивото на холестерол. Бобът също така предотвратява повишаването на кръвната захар след хранене. Това го прави изключително подходящи за хора, страдащи от заболявания като диабет и хипогликемия.
Минералът молибден, който също може да бъде открит в боба, е основен компонент на ензим. Той е отговорен за детоксикацията на сулфити. Друг минерал, наречен манган, участва в състава на ензими, отговарящи за произвеждането на енергията в тялото. Магнезият пък подобрява кръвообращението и позволява на кислорода да преминава безпрепятствено през цялото тяло.
Натурален антибиотик #2: Куркума и мед
Повечето видове мед имат изключителни лечебни свойства, включително и антибиотични.
Всъщност, те са едно от най-ефективните средства в борбата с бактерии, които имат силно съпротивление към фармацевтичните антибиотици.
За куркумата може да се каже същото. Тя е втората основна съставка от рецептата за "Златен мед."
Тя включва 1 чаена лъжичка с прах от куркума, която се добавя към 20-40 грама мед, след което се разбърква. Това е! Едно от най-полезните природни лекарства може да се приготви за по-малко от минута.
Златният мед е полезен за гърлото, храносмилателната система и бъбреците.
Натурален антибиотик #3: Боровинки
В своята родина Америка, където са известни от стотици години, боровинките се използват във всеки хранителен режим, предписан от диетолог. Те са смятани за плодовете с най-мощни антиоксидантни свойства.
Специалистите препоръчват те да бъдат консумирани в суров вид, а не под формата на конфитюр или сироп например.
Също така, могат да бъдат консумирани в сушен вид, което да бъде по-удобно за някои хора.
Редица изследвания доказват, че боровинките имат изключителни антиоксидантни свойства, могат да способстват за подобряване на паметта, за изгаряне на мазнини от тялото и за регулиране на наднорменото тегло.
Освен всичко останало, боровинките са много удобни за съхранение. Могат да бъдат замразени, без това да вреди на антиоксидантите, съдържащи се в тях.
Научен опит доказва тази хипотеза чрез замразяване на боровинки на температура от -17 °C за период от три до шест месеца. Дори след толкова дълго време учените не откриват следи от понижаване на антиоксидантния капацитет на плода.
Натурален антибиотик #4: Чесън
Човечеството използва този зеленчук от незапомнени времена, което доказва, че въпреки неприятния за много хора аромат, който той има, ползите от приема му заличават специфичния мирис. Сред рецептите, предавани от уста на уста през различните векове, има такива, както за хранене, така и за подобряване на здравето. Любопитен факт е, че в миналото чесънът е бил използван за борба с чумата.
Но кои всъщност са елементите, които придават на чесновия лук толкова здравословен характер? Първо, той съдържа силни антибиотични, антивирусни, противогъбични и противомикробни свойства. Второ, този тип луковичен зеленчук защитава от вредни бактерии и улеснява премахването им. Трето, чесънът е богат на естествени антиоксиданти, които разрушават свободните радикали и подсилват имунната система.
Освен всички тези положителни свойства, белите скилидки на чесъна могат "да се похвалят" със съдържанието на химичното съединение алицин, което е богато на органична сяра и е ключовият компонент в борбата с вредните бактерии. Алицинът се извлича чрез смачкването и нарушаването на целостта на скилидките. Именно пресовани и добавени към храната или пък към чая, те са най-полезни за организма.
Натурален антибиотик #5: Кромид лук
Като брат на чесъна, лукът има доста сходни антибактериални свойства. Често използван като естествено лекарство, той е пълен с витамини, антиоксиданти, минерали, желязо и калий. Тези свойства се задържат след термична обработка, така че е полезно кромидът да се използва и като подправка за ястия.
Множеството полезни съставки на лука подсилват имунната система. Някои проучвания дори предполагат, че редовната консумация на лук предпазва от рак, храносмилателни и сърдечни болести. Високото съдържание на антиоксиданта кварцетин подпомага борбата с алергии, мозъчни проблеми и липса на енергия.
Натурален антибиотик #6: Ехинацея
Ехинацеята е още един от природните антибиотици в списъка ни, които са с доказани лечебни свойства от векове, като сведенията за употребата ѝ датират още от времето на многобройните индиански племена. В миналото хората са използвали северноамериканското растение, за да лекуват отворени рани, отравяне на кръвта, дифтерия и други заболявания, причинени от бактерии.
Ехинацеята е изключително полезна, вземайки предвид факта, че лечебни свойства са открити както в стъблото, така и в цветовете и в корените ѝ. Тя предпазва от инфекции и укрепва имунната система, а това доказва защо днес розовото на цвят лечебно растение е използвано предимно в борбата срещу грипа и настинката.
Специалисти твърдят, че профилактичното прилагане на ехинацея може да намали риска от ринит с 58%, а нейното прилагане по време на заболяване намалява два пъти продължителността му.
Американски фармацевти, цитирани от USA Today, заявяват, че ехинацеята не само повишава имунитета, но и в съчетание с витамин С растението е способно да намали риска от заболяване от хрема с 86%.
Натурален антибиотик #7: Годжи бери
Този сладникав на вкус плод се използва в китайската медицина вече повече от 2000 години. Според легендите хималайските монаси са се хранели с него още отпреди хилядолетия, като освен това накисвали плодовете в топла вода, след което ги използвали за медитация с цел подобряване на здравето, тонуса и енергията.
Неслучайно плодът е наричан "тибетското чудо". Той е нискокалоричен, не съдържа мазнини, добър източник е на фибри и има антиоксидантни свойства, които са много ефективни в борбата с различни болести, свалянето на килограми и подобряване на храносмилането. Може да бъде консумиран в сурово, сушено, течно и дори в прахообразно състояние, а витамините и минералите, които се съдържат в него, са причината плодът да бъде окачествен като суперхрана.
Плодовете на годжи бери попадат в научните изследвания и със способността си да подобряват чревното и кардиологичното здраве, както и да заздравяват костната система. Те са редовно добавяни в храната с цел подобряване на енергийните нива в организма.
Годжи берито помага и в борбата с депресията и безпокойството.
Плодът е много ефективен и в битката с болести като диабет, хипертония, заразни болести, настинка и грип.
Натурален антибиотик #8: Масло от риган
Маслото се извлича от листата на дивия риган чрез дестилация, а антибиотичните му качества са неизброими. То убива патогенните бактерии в организма без да нанася каквато и да било вреда на полезните им разновидности.
Има антивирусни и противогъбични свойства, които му позволяват успешно да се сравнява с най-ефективните фармацевтични продукти. Освен това съдържа полезните за човешкия организъм фибри, желязо, витамин Е, манган, омега мастни киселини и триптофан.
Основната противомикробна съставка на маслото от риган е карвакролът. Затова се уверете, че използваното от вас масло има в състава си поне 70% от този компонент.
Как и кога да използваме естествените антибиотици?
Както при всички болести, превенцията е най-доброто лечение. Всички лекарства, били те синтетични или природни, са по-слаби срещу болести, които вече са в тялото. За това е важно да се изгради защитна бариера и естествена отбрана предварително.
Точно заради това естествените антибиотици са по-ефективни от фармацевтичните. Заедно със свойствата, които убиват вредните бактерии, естествените антибиотици съдържат много други полезни съставки.
Редовното приемане на неестествени вещества винаги идва с определени странични ефекти за нашия организъм. Най-често те се изразяват в симптоми като гадене, отпадналост, стомашни болки и нездравословно повишаване на тегло.
Фармацевтите извличат всичките антибиотични свойства и ги концентрират възможно най-много. Точно затова антибиотикът от аптеката може да бъде по-вреден в дългосрочен план. Човешкото тяло не е свикнало с толкова силно концентрирани субстанции. Заедно с множеството странични ефекти и реакции, присъщи на повечето синтетични вещества, лекарствата, които пием могат да ни отслабят.
Вместо тялото ни да се пребори само с болестите, ние ги лекуваме със синтетични лекарства.
Така то няма как да изгради имунитет и да е подготвено за следващата болест, а тя винаги идва.
Не й позволявайте да ви изненада.
Автор: Станимир Михов
За повече подобни материали посетете stanimirmihov.com.