Жените или мъжете са по-често хващани в лъжи?

Каквото и да си говорим истината е, че и при двата пола се наблюдават индивиди, които лъжат повече и такива, които предпочитат да останат верни на себе си. Въпреки това лъжата е едно универсално човешко поведение, което обхваща и двата пола, затова е много трудно да кажем, дали жените или мъжете лъжат повече. Обикновено честотата на хващане в лъжа се влияе от различни фактори, включително - вид на лъжата, контекста в който е казана, както и обществените възприятия. Сега ще разгледаме сложността на този така интригуващ въпрос.
Преди обаче да се потопим в това кой е хващан по-често да лъже, е важно да разберем, кои са най-честите мъжки лъжи и кои са най-използваните женски такива.
Мъжки лъжи
Изследванията показват, че мъжете са по-склонни да лъжат за себе си, особено в контексти, в които искат да изглеждат по-компетентни, успешни и привлекателни. Като обикновено тези лъжи включват преувеличения или откровени измислици за техните постижения, способности и статус. В конкретна среда, например на работното място или при срещи, мъжете могат да ''украсят'' истината, за да подобрят имиджа си.
Женски лъжи
Жените пък от друга страна са склонни да лъжат по-често за да защитят чувствата на другите или да поддържат социалната хармония. Като тези ''бели лъжи'' могат да включват - комплименти към някого, който не харесват или пък да са насочени към омаловажаване на собствените им постижения, просто за да не засегнат някой и да не го накарат да се почувства зле. Женските лъжи често са фокусирани върху поддържането на социални връзки и върху изграждането на силни взаимоотношения с другите хора.
Стереотипи и социални възприятия
Културните и социалните очаквания играят важна роля в това как лъжите се възприемат и разкриват. Половите стереотипи пък често влияят върху това, дали някой ще бъде откровен или заподозрян в лъжи.
Честността при мъжете
Мъжете понякога се възприемат, като по-склонни да лъжат в конкретни или обусловени от статуса ситуации, като това възприятие може да доведе до голямо внимание към техните твърдения и достоверността на думите им. Мъжките лъжи по-често биват разкрити, отколкото женските. Според психолозите голям процент от мъжете могат да бъдат хванати в лъжи, защото не успяват да си спомнят предишните ''неистини'', които са изрекли и така бързо навлизат в обяснителен режим, който от своя страна издава факта, че са спестили някои истини. Мъжете не могат да бъдат чак толкова последователни в лъжите си и именно това е причината по-често да бъдат хващани от жените в неискреност.
Честността при жените
Жените традиционно възприемани, като по-грижовни и склонни към взаимоотношения, може да са по-малко подозрителни, когато става въпрос за лъжи. Въпреки това при тях се наблюдава един по-голям обем от ‘’бели лъжи’’ и такива, които са съсредоточени върху това да запазят мира у дома, на работното място или в социалния си кръг.
Мъжете или жените са по-често хващани в лъжа?
Отговорът на този въпрос не е еднозначен, но няколко фактора могат да повлияят на вероятността мъжете и жените да бъдат хванати в лъжа.
Някои проучвания показват, че жените може да са много по-добри в разкриването на лъжи, поради по-високата емоционална интелигентност, като това може да означава, че в социални среди жените могат да хващат по-често другите хора в лъжи, включително и други жени, защото са по-настроени към фините сигнали. Както мъжете, така и жените лъжат по различни причини и в различни ситуации и вероятността да бъдат хванати и при двата пола е почти една и съща, въпреки че според специалистите мъжете (по-голямата част от тях) - не умеят да лавират толкова добре, колкото жените.
Вместо да се фокусираме върху това кой лъже или бива хванат в лъжа, е по-полезно да разберем мотивите зад лъжите и контекстите, в които те се случват. В края на краищата лъжата е човешко поведение и нейното разкриване е повлияно от сложната динамика на човешкото взаимодействие.