Защо изпитваме социална тревожност и постоянно се чувстваме несигурни

  • Сподели:
Защо изпитваме социална тревожност и постоянно се чувстваме несигурни

Може би ви се случва на моменти да усещате една силна несигурност, така сякаш не правите нещата правилно и не сте достатъчно добри в своята работа. Именно това е и причината да избягвате да се занимавате с нови дейности, защото се чувствате най-добре в своята комфортна среда.     
Според психолози, най-лошият критик и съдник в живота ни сме самите ние, защото за нас е много трудно да се погледнем от страни и да дадем правилна оценка на това, което виждаме реално в себе си. 

Обикновено повечето хора живеят в огромна заблуда за това как изглеждат в действителност и докато част от тях се подценяват и не могат да открият своите положителни черти, други пък успяват да видят неща в себе си, които реално не съществуват. Животът ни е като един цикъл изпълнен със съмнения и несигурност, които постепенно започват да изтощават ума ни и да ни карат да се чувстваме нещастни. Затова ако искаме да прекъснем този цикъл и да придобием повече самоувереност, трябва да се научим да подкрепяме увереността си и да се виждаме, както със своите отрицателни черти, така и с положителните. 

Преодоляването на несигурността може да отнеме известно време, но със сигурност си заслужава, защото когато човек се чувства изгубен и не може да открие своите красиви качества, той не е готов да се впусне в живота и да търси щастието си. Фокусирането ни върху това, което не сме и върху лошите ни качества ни отнема прекалено много време и вместо да подобрява живота ни то пречи на развитието ни. Затова вместо да се фокусирате и да губите ценно време в нещата, които не ви харесват, поработете върху тях и ги променете, след което продължете напред с повече самоувереност и вяра, че можете да постигнете всичко, за което сте мечтали. 

Спрете да се вслушвате в своя вътрешен критик, който постоянно ви казва, че не изглеждате добре, че не сте силни и че не можете да се справите с породеното предизвикателство, сега е моментът просто да го изключите от ума си и да продължите напред, защото ако го оставите никога няма да придобиете самочувствие и смелост да достигнете мечтите си.

Социалната тревожност е пряко свръзана със страха ни какво ще кажат другите, как ще ни възприемат, дали ще ни харесат. Замисляйки се над тези въпроси ние често забравяме важните неща, като едно от тях е да повярваме в себе си и да спрем да живеем за чуждото мнение. Често изпитвайки този вид тревожност сме способни да ограничим важни контакти, които биха могли да подобрят бъдещето ни. И така, когато се чувстваме несигурни, ние просто предпочитаме да не се впускаме в по-сериозни начинания, вместо това избираме да седнем на скамейката и да гледаме представлението отстрани, като забравяме, че този театър е животът ни.

Пропускайки важни мигове успяваме да доразвием своите тревожни страхове и да се отдалечим от хората, защото чувстваме, че не сме достатъчно добри за тях или пък, че те са няколко стъпала над нас. Всъщност това е едно изключително вредно и токсично мислене, което ни застопорява и не ни позволява да подобрим живота си и да докоснем мечтите си, а единственият начин да се отървем от него е, просто да повярваме в себе си и да си кажем – ''Ние можем, силни сме и притежаваме всички качества, за да се борим и да оцелеем!'' Това е всичко, което ни е нужно, за да променим себе си към по-добро и да изпитаме най-важните емоции, а именно подкрепата и любовта към себе си.