Важността на прошката във връзката и 4 начина да се отървем от бремето, което носим

Прошката е жизненоважно умение за оцеляването на всяка връзка, затова преди да се впусне в брак, човек трябва да се увери, че всички проблеми са решени, за да не се натрупа излишно негодувание с времето. Негодуванието е коренът на всяко зло, особено когато става въпрос за брак, така, че общуването и прошката са от съществено значение за развитието на една здрава и пълноценна връзка.
Работата по проблемите с прошката преди брака може да бъде трудна, но със сигурност след това - тя вече може да изглежда и невъзможна. Затова е важно, още преди да се оженим да преразгледаме всички стари рани, които биха могли да повлияят на връзката ни в бъдеще. Независимо дали раните са нанесени от партньора ви или от някой друг, тези травми лесно могат да породят огромно напрежение в бъдещата ви връзка.
Ще ви дадем няколко лесни стъпки, които ще ви помогнат да преодолеете травмите си и да започнете процеса на прошка.
1. Култивирайте състрадание
Състраданието често е последното нещо, което искаме да дадем на човек, който ни е наранил, но за да простим и следователно да се освободим от горчивината, трябва да можем да видим известна човечност в онези, които са ни наранили. Ако все пак ви е трудно да видите някакви положителни черти в човека, който ви е засегнал - не забравяйте, че той вероятно носи собствени белези, които влияят на начина, по който взаимодейства с другите хора. Това разбира се, не извинява лошото му поведение, но може да ви позволи да почувствате достатъчно емпатия, за да направите прошката възможна в името на вашия брак.
2. Отделете време за да преодолеете болката
За значителни рани отделете време за преодоляване на болката, като това можете да го направите, както насаме, така и да потърсите подкрепата от свой приятел. Направете това преди да се изправите пред човека, който ви е наранил, защото този подход ще ви позволи да ‘’обезвредите’’ някои от най-запалимите емоции свързани с болката, преди да се свържете отново със същия човек.
3. Вземете си почивка
За относително по-малки проблеми, може би е най-добре първо да отделите известно време да се успокоите. Това ще ви помогне да разберете, че не всяка травма е умишлена, затова е много важно първо да обмислете добре ситуацията, след което да потърсите мнението на човека срещу себе си, преди да взимате каквито и да било решения свързани с връзката ви.
4. Бъдете конкретни относно естеството на травмата
Когато сте наранени е по-добре да избягвате фрази като – ''ти никога не….!'' или ''винаги правиш….!'', защото тези твърдения често са преувеличени и със сигурност ще поставят другия човек в защитна поиция или ще го накарат директно да отхвърли твърденията ви. Вместо това се опитайте да посочите конкретни думи или действия, които са ви наранили, след което споделете с другия човек как неговото поведение ви е накарало да се почувствате, това ще ви помогне да изгладите отношенията помежду си и да изчистите неразбирателствата и грешките.