Уменията ви за работа в екип са изключително важни за професионалното ви израстване

  • Сподели:
Уменията ви за работа в екип са изключително важни за професионалното ви израстване

Може би се колебаете да се свържете с другите хора от страх, че те ще ви възприемат като нахален, досаден и натрапчив човек, който отнема времето им. Всъщност работата в екип не е свързана с агресивност и завоевания, тя по-скоро рекламира изграждането на полезни взаимоотношения с хора, които не познаваме чак толкова добре и такива, които до този момент не сме срещали в живота си. Затова подходът ни към другите е много важен за бъдещото ни развитие. От него зависи дали колегите и началниците ще ни възприемат като позитивен и стойностен човек или пък като някой, който се опитва да се изолира, докато бездейства, занимавайки се със странични дейности.

Когато другите хора забележат колко отдадени сме на своята работа те ще имат нужния респект и уважение към нас, но ако обичаме да се скатаваме и нервно изчакваме работния ден да приключи, никога няма да успеем да се впишем в колектива и да натрупаме точки пред началниците си.
За всеки ръководител е много важно да има спокоен и най-вече сплотен екип, с когото може да общува, дори и без думи, хора които във всеки труден етап могат да обърнат нещата и да постигнат видими резултати.

Колкото по-старателни и социални сме на работното място, толкова по-голям е шансът за в бъдеще да успеем да се доберем до желаната позиция, но за тази цел трябва да бъдем отдадени на работата си и да не забравяме най-важното, а именно работата в екип.
Работата в екип изисква от нас да опознаем хората, с които работим, тъй като с тях прекарваме огромен процент от времето си. Всъщност всеки човек с когото комуникираме ежедневно един ден може да ни бъде от огромна полза, например в търсенето на нов дом, работа или пък просто за приятелски съвет. 
Като човешки същества ние сме устроени така, че лесно да се свързваме с другите хора, както и да изпитваме силна нужда да общуваме. Ако не се постараем да създадем подобни връзки с другите хора, то най-вероятно ще ни обземат чувства, като депресия, самота и изолация. Целта на нетуъркинга, всъщност е да съживим съществуващите отношения със своите колеги, както и да развием нови, като се запознаем с други хора. Когато имаме добри социални умения шансовете ни да намерим хубава работа и да се впишем в работния колектив са в пъти по-големи, отколкото когато сме срамежливи и затворени в себе си, тъй като хората предпочитат да правят бизнес само с такива хора, които познават добре и на които имат доверие.

Ето и няколко начина, чрез които можете да подборите атмосферата на работното място и да се впишете по-бързо в колектива.
Бъдете положителни и показвайте своите хубави качества пред другите. Ако някой се нуждае от вашия съвет и помощ, не му обръщайте гръб, защото ако го направите рискувате да загубите ценни съюзници. Опитайте се да се утвърдите пред своите началници и колектива като демонстрирате своите силни и страни и им покажете, че сте напълно вещи в сферата си.

Покажете, че можете да работите в екип, като се допитвате до мнението на другите и предлагате своето, когато те се нуждаят от помощ.
Демонстрирайте социалните си умения и им покажете, че не сте сухар, който само чака работния ден да свърши.
Поинтересувайте се от хобитата и интересите на хората, с които споделяте един офис, така ще можете да намерите допирни точки и да завържете някой интересен разговор с тях. Не се правете на всезнаещ и всеможещ, никой не обича самохвалковците.

Постъпвайте колегиално със своите колеги и никога не им забивайте нож в гърба, ако искате да работите в спокойна среда и хората да ви харесват.
Открийте забавни занимания, с които да сплотите екипа през работната почивка. 
Екипната рабата е тази дърпаща сила, която ни помага да се придвижим напред много по-лесно без да се налага да запълваме съзнанието си с натоварващи мисли и емоции. Когато човек се чувства добре с хората, с които работи той е много по-продуктивен, спокоен и разбира се, успешен. Успешната работа в екип винаги е свръзана с отделянето на необходимото време за изграждането на едни много по-здрави и стабилни връзки между хората. Когато успеем да изградим тези силни връзки с хората около себе си от своя страна със сигурност ще получим много нови идеи за бъдещето си развитие, както и ще си създадем полезни контакти, които занапред ще ни помогнат да стартираме собствен бизнес.