Шест неща, които задължително трябва да направим, ако имаме връзка с насилник

  • Сподели:
Шест неща, които задължително трябва да направим, ако имаме връзка с насилник

Понякога дори без да предполагаме се озоваваме в капана на страха, породен от психологическите атаки и нападки на човека, когото сме избрали да бъде наш спътник. Близо 57 % от хората по целия свят са ставали обект на насилие на служебното си място, навън или пък в своята любовна връзка. Това проучване обхваща хора, които са имали подобни проблеми, както и такива, които познават жертви на насилие. 

Животът с насилник е изключително потискащ, обременяващ и отнемащ енергията ни, а когато живеем в подобен ад ние задължително мечтаем и търсим пътя към свободата и щастието, въпреки че страхът така е обладал съзнанието ни, че е успял да ни скове на едно място. 
Има няколко основни стъпки, които трябва да предприемем, когато се чувстваме застрашени и когато искаме да напуснем насилника, с когото споделяме един покрив.

1. На първо място, е добре да разграничите истината от изкривяването и манипулацията
Всъщност повечето насилници се опитват да вменят във вас чувство за вина, чрез което да могат да ви държат под контрол. Но ако успеете да разграничите истината, която е свързана с това, което виждате, чувате и изживявате с онова, което се опитва насилникът да ви втълпи, че е действителност, като например, че ви обича и държи на вас или пък, че прави всички лоши неща за ваше добро - ще можете да вземете контрола над живота си. За да се случи това, трябва да се изолирате от думите му и да се постараете да видите реалността, защото това е единственият начин да се събудите от дългия сън и да направите първата стъпка към промяната.

2. Запитайте се какви са най-честите емоции, които ви завладяват; дали те са свързани с болка, отчаяние и стрес или по-скоро са моменти на удоволствие, радост и свобода. Ако са първите три изброени, не чакайте, а просто вземете живота си в ръце, като направите всичко възможно да се отдалечите и да изтриете този човек от живота си.

3. Не се страхувайте да потърсите помощ
Ако изпитвате силен страх да се справите сами в тази неприятна ситуация, се обърнете към своите близки, приятели и дори към психотерапевт, който би могъл да ви насочи към различни начини, чрез които да се отървете от насилника и да продължите живота си напред спокойни и щастливи.

4. Дайте си втори шанс за щастие
Понякога жертвите на насилие предпочитат да се затворят в себе си и да изживяват случващо се, защото смятат, че това е тяхната съдба, което е непростимо. Съдбата на всеки човек е в неговите ръце и когато се чувстваме нещастни, от нас зависи дали ще имаме волята да променим нещо в живота си или ще продължаваме да стискаме зъби и да очакваме, че ще стане някакво чудо. Вместо да чакаме чудо обаче е по-добре да си дадем втори шанс да бъдем щастливи, като обърнем гръб на насилника и отрежем всички пътища към него.

5. Влезте в ума му
В психологическата манипулация на насилника, той яростно се опитва да ви убеди, че вие не си спомняте дадени събития, че не разбирате какво се случва около вас, както и че неправилно тълкувате собственото си поведение и действия, като по този начин този човек се стреми да създаде безброй много съмнения в умъ ви, което ще ви направи уязвими, страхливи и най-вече объркани. 

6. Бягайте надалеч
Ако веднъж сте успели да се отървете от този човек, спрете да мислите повече за него и не отваряйте, нито прозорец, нито врата към него. Колкото по-надалеч бъде от вас този човек, толкова по-щастливи ще бъдете. Затова, дори и да ви е жал и да изпитвате някаква вина за случилото се, никога не давайте втори шанс на човек, който вече ви е демонстрирал своите психически отклонения под формата на насилие.