Розов октомври: Защо е важна превенцията на рака на гърдата

  • Сподели:
Розов октомври: Защо е важна превенцията на рака на гърдата

Октомври е месецът, в който всяка жена трябва да се вслушва в тялото си. От този импулс преди повече от 30 години се роди кампанията Месец за борба с рака на гърдата, чиято цел е не само да информира обществеността за това животозастрашаващо заболяване, но и да подкрепи жените, засегнати от рак на гърдата. 

Какво причинява рак на гърдата
Този злокачествен рак възниква, когато определени клетки в гърдата започнат да растат необичайно. Впоследствие те се делят по-бързо от здравите, натрупват се в тъканта и образуват бучка, наречена тумор. В случай на рак на гърдата клетките могат да се разпространят (метастазират) през гърдата до лимфни възли или други части на тялото. Смята се, че около 5-10% от случаите на рак на гърдата са наследствени, причинени от анормални или мутирали гени, които се предават от родители на деца. Най-известната генетична аномалия е мутацията на гените BRCA1 и BRCA2, но вниманието на клиничните генетици все повече се фокусира върху гена CHEK2.

Но разбира се има повече рискови фактори за рак на гърдата. Например, жените са много по-склонни да развият заболяването, отколкото мъжете, въпреки че те също могат да развият рак на гърдата. Според диагностичния център Agel тази коварна болест е засегнала почти 70 мъже в Чехия през 2020 г. 

Нарастването на възрастта и семейната история също играят голяма роля. Колебанията в половите хормони се цитират като риск: докато вероятността от развитие на рак на гърдата намалява по време на бременност и кърмене, дългосрочната употреба на хормонална контрацепция може леко да увеличи риска. И на последно (но определено не за пренебрегване) място е начинът на живот: развитието на рак на гърдата се стимулира от затлъстяването, прекомерната консумация на алкохол, ниската физическа активност и лошите хранителни навици (предимно повишен прием на мазнини).

Симптоми на заболяването
Ракът може да засегне гърдите ви по различни начини. Докато някои симптоми са много забележими, други може да са малко по-незабележими. Най-честите предупредителни знаци включват бучка, която може да се усеща като малко грахово зърно,
бучка или удебеляване в, близо до или под гърдата, което продължава по време на менструалния цикъл,
изпускане на кръв или бистра течност от зърното,
промяна в размера или формата на гърдите,
промяна във вида или усещането на кожата на гърдата или зърното (вдлъбнатина, подуване, лющене, възпаление, обезцветяване).

Значението на самоизследването
Въпреки че самоизследването на гърдите не може да замени редовните мамографии, добре е да разберете какво е нормално за вашите гърди. Ако забележите нещо необичайно (бучки, кожни промени или секреция от зърната), можете да се консултирате с вашия лекар навреме. Ако имате редовна менструация, най-доброто време за самоизследване на гърдите е след менструацията, тъй като по това време гърдите не са подути или чувствителни. Ако цикълът ви е нередовен, изберете конкретен ден от месеца, който ще запомните, и тогава прегледайте гърдите си. Самостоятелният преглед трябва да отнеме само няколко минути.

Преди да изпаднете в паника, че сте открили бучка в гърдата си, важно е да осъзнаете един факт: повечето бучки са доброкачествени. Доброкачествените тумори на гърдата (те могат да бъдат фиброаденоми, мастопатия или кисти) са необичайни образувания, които обаче не се разпространяват извън гърдата и не са животозастрашаващи. Въпреки това, някои видове доброкачествени бучки могат да увеличат риска от рак на гърдата при жената. Следователно всяка бучка или промяна в гърдата трябва да се прегледа от медицински специалист за правилна диагноза и възможно лечение.

Въпреки че всяка форма на рак е страшна, за щастие съвременната наука предлага начини за предотвратяване на много от тях навреме. За успешното лечение на рака на гърдата от съществено значение е ранната диагностика, която освен самоизследване включва и редовни ехографски и мамографски прегледи. 

Изследването чрез ултразвук (сонография) се прилага предимно при по-млади жени. Може да открие малки и непалпируеми туморни огнища в съединителната тъкан на гърдата. Този тест е бърз и напълно безболезнен и още повече, че ще разберете резултатите веднага.
При жени над 40 години се използва мамография за изследване на гърдите. Това е рентгеново изследване на гръдната тъкан с помощта на специализирана машина, понякога наричано скрининг за рак на гърдата. Този метод е много ефективен поради физиологичните промени, които започват да се появяват при жените след четиридесет години. Ако по време на прегледа се установят съмнителни образувания в тъканта, за допълнително уточняване се използва и ехография на гърдата.

Знаменитостите се борят със и срещу рака
Точно като всички нас, знаменитостите се борят с редица сериозни заболявания, включително рак на гърдата. Сред тях са актрисата Кристина Апългейт или чешката актриса Шантал Пулен, чиято сестра се поддаде на същата диагноза. Сред смелите жени, спечелили битката с рака на гърдата, има и такива, които са решили да превъзмогнат болестта благодарение на профилактиката. Анджелина Джоли, която загуби майка си, баба и леля си от рак, реши да си направи превантивна двойна мастектомия и реконструкция на гърдите, след като откри, че е носител на генна мутация BRCA1.

Изследванията и осведомеността за рака на гърдата зависят от щедрите дарения. Освен редица внимателни хора от цял ​​свят, известни личности също се включват, за да помогнат. Знаменитости като Тейлър Суифт, Кейт Мос, Карли Клос, Синтия Никсън или Шерил Кроу даряват своето време, усилия и средства в подкрепа на различни видове благотворителни организации, чиято работа помага на болни жени да получат грижите, от които се нуждаят. Елизабет Хърли също е прекарала голяма част от живота си като защитник на осведомеността за рака на гърдата, подкрепяйки няколко благотворителни организации, включително Фондацията за изследване на рака на гърдата (BCRF), с която работи в продължение на почти три десетилетия.