Пътят на един пастир: От Буенос Айрес до вечността

  • Сподели:
Пътят на един пастир: От Буенос Айрес до вечността

Светът скърби: Отиде си папа Франциск, гласът на смирението и надеждата.

С дълбока скръб светът научи за кончината на папа Франциск, 266-ият папа на Римокатолическата църква, който почина на 21 април 2025 г., на 88-годишна възраст в резиденцията си Casa Santa Marta във Ватикана. 

Хорхе Марио Берголио, както е светското му име, е роден на 17 декември 1936 г. в Буенос Айрес, Аржентина, в семейството на италиански емигранти. Никой тогава не е предполагал, че това момче с обикновено потекло ще се издигне до върха на католическата йерархия и ще остави незаличима следа в историята.

Пътят му към свещеничеството започва в семинарията във Вила Девото, а през 1969 г. е ръкоположен за свещеник. Неговият смирен и състрадателен подход към хората бързо го издига в църковната йерархия. През 1992 г. е назначен за епископ, а през 1998 г. – за архиепископ на Буенос Айрес.

На 13 март 2013 г. кардиналите, събрани в Сикстинската капела, го избират за папа. Той приема името Франциск в чест на свети Франциск от Асизи, символ на бедност, смирение и любов към природата.

Понтификатът на папа Франциск се характеризира с неговата простота, близост до хората и ангажираност към социалната справедливост. Той не се поколеба да критикува неравенствата в съвременния свят, да призовава за защита на околната среда и да се застъпва за мигрантите и бежанците. Неговите думи и действия вдъхновиха милиони хора по света, независимо от тяхната религия или произход. Той беше пастир, който се грижеше за своите ближни, но също така и глас на съвестта, който се опитваше да събуди съпричастност и солидарност в един все по-разделен свят.

След смъртта на папа Франциск, според каноничното право, се свиква конклав на кардиналите, за да изберат негов наследник. Този процес е изпълнен с молитва, размисъл и очакване, тъй като Католическата църква се подготвя да посрещне своя нов духовен водач. Конклавът - на който кардиналите се събират в Сикстинската капела във Ватикана, за да изберат наследник - няма да се състои поне 15 дни. 
Тялото на папа Франциск ще почива в базиликата ''Свети Петър'' по време на официалния траур, а след това - за разлика от повечето му предшественици - ще бъде погребан в базиликата ''Santa Maria Maggiore'' в римския квартал Ескилино.

Франциск стана първият папа извън Европа от 1300 години насам, когато беше избран да замени оттеглилия се папа Бенедикт XVI. 

През септември 2024 г. папа Франциск осъществи 12-дневна обиколка из Югоизточна Азия и Океания, която включваше посещения в Индонезия, Папуа Нова Гвинея и Сингапур. 

Папа Франциск ще бъде запомнен със сравнително либералните си нагласи по някои теми, които го направиха едновременно популярен и противоречив.

Той изрази толерантност към разведените, позволи на свещениците да благославят еднополови двойки при определени обстоятелства и постави грижата за околната среда в центъра на своето папство.

През 2023 г. папа Франциск заяви, че транссексуалните хора могат да бъдат кръщавани, стига това да не предизвиква скандал или ''объркване''. Папа Франциск обаче застана твърдо по въпроса за абортите. В текст, подписан от него, който беше публикуван от Ватикана миналата година, прекъсването на бременността беше описано като ''изключително опасна криза на моралното чувство''.

Папа Франциск ще остане в сърцата на милиони хора като символ на надежда, милосърдие и любов. Неговото наследство ще продължи да вдъхновява поколения напред, напомняйки ни за важността на смирението, състраданието и грижата за нашия общ дом.

По-долу са представени някои запомнящи се цитати и изказвания от папа Франциск.

За околната среда

''Земята, нашият дом, започва все повече да прилича на огромна купчина мръсотия... Темпото на потребление, отпадъци и промени в околната среда дотолкова е натоварило капацитета на планетата, че съвременният ни начин на живот, колкото и неустойчив да е той, може само да ускори катастрофите.'' Из голяма папска енциклика - писмо до Църквата, посветено на околната среда и публикувано на 18 юни 2015 г.

''Егоистичната и безгранична жажда за власт и материален просперитет води както до злоупотреба с наличните природни ресурси, така и до изключване на бедните и хората в неравностойно положение'', казва той в коментар пред ООН през септември 2015 г.

''Светът, в който живеем, се срива и може би наближава точката на пречупване'', казва папа Франциск в документ, публикуван на 4 октомври 2023 г. ''Въпреки всички опити за отричане, прикриване, замазване или релативизиране на проблема, признаците на изменението на климата са тук и са все по-очевидни.''

За войната

''Враждебността, екстремизмът и насилието не са породени от религиозно сърце: те са предателство към религията“, казва той по време на посещение в Ур, Ирак, през март 2021 г.

За имиграцията

''В този глобализиран свят ние изпаднахме в глобализация на безразличието'', заяви папа Франциск на проповед на Лампедуза, 8 юли 2013 г. – първото му пътуване извън Рим, посветено на мигрантите, изчезнали в морето.

''Не трябва да се учудваме на броя им, а да ги разглеждаме като личности, да виждаме лицата им и да слушаме историите им“, каза той пред Конгреса на САЩ през септември 2015 г.

''Насилие е да се строят стени и бариери, за да се спрат онези, които търсят място за мир“, казва папа Франциск в писмо до църковна асоциация в Албания през септември 2015 г.

''Лицемерие е да се наречеш християнин и да прогониш бежанец или човек, който търси помощ, някой, който е гладен или жаден, да изхвърлиш някой, който се нуждае от моята помощ“, казва папа Франциск на среща на германски вярващи във Ватикана през октомври 2016 г.

За икономиката и капитализма

''Сериозните финансови и икономически кризи в днешно време подтикнаха човека да търси удовлетворение, щастие и сигурност в потреблението и приходите, които не са пропорционални на принципите на една здрава икономика“, казва папа Франциск на 12 декември 2013 г., в послание за Световния ден на мира.

''Необузданият (икономически) либерализъм само прави силните по-силни, а слабите по-слаби и изключва най-отхвърлените“, казва папа Франциск пред вестник La Repubblica през октомври 2013 г.

''Все по-недопустимо е финансовите пазари да определят съдбата на хората, вместо да обслужват техните нужди, или малцина да извличат огромно богатство от финансови спекулации, докато мнозина са дълбоко обременени от последиците“, заяви той на семинар за етично инвестиране във Ватикана през юни 2014 г.

За правата на ЛГБТК общността

''Ако един човек е гей, търси Бога и има добра воля, кой съм аз, че да го съдя?'' - 29 юли 2013 г., разговор с журналисти в самолета на връщане от Бразилия.

''Хомосексуалните хора имат право да бъдат в семейство. Те са деца на Бога и имат право на семейство. Никой не бива да бъде изхвърлян или да бъде онеправдан заради това“, казва папа Франциск в документален филм, публикуван през октомври 2020 г., призовавайки еднополовите двойки да бъдат защитени от законите за граждански съюзи.
Запитан кое според него е най-важното нещо, което ЛГБТ хората трябва да знаят за Бога, папата отговаря в писмо от май 2022 г.: ''Бог е Баща и не се отрича от никое от децата си. А ''стилът'' на Бог е ''близост, милосърдие и нежност''.''

За жените 

Изключва възможността жени да стават свещеници. ''Папа Йоан Павел II беше ясен и аз няма да се върна назад в това отношение.''

''Борбата за правата на жените е продължаваща борба. Трябва да продължим да се борим за това, защото жените са дар. Бог не е създал човека и след това не му е дал кученце, с което да си играе. Той е създал двама равноправни, мъжа и жената... Общество, което не е способно (да позволи на жените да имат по-големи роли), не върви напред“, казва той пред репортери през ноември 2022 г.

''Забелязал съм, че всеки път, когато на жена се даде отговорна длъжност във Ватикана, нещата се подобряват“, добави той.

За правото на аборт

''Легитимно ли е, правилно ли е да се елиминира човешки живот, за да се разреши даден проблем? Това е човешки живот - това е науката. Моралният въпрос е дали е правилно да се отнема човешки живот, за да се реши даден проблем. Всъщност правилно ли е да се наеме наемен убиец, за да се реши даден проблем?“, казва той пред Ройтерс през юли 2022 г.

За сексуалните посегателства от страна на духовници

''Чувствам се длъжен лично да поема цялото зло, което някои свещеници - доста малко на брой, (макар че) очевидно не е в сравнение с броя на всички свещеници - лично да поискат прошка за вредите, които са нанесли за това, че са злоупотребявали сексуално с деца“, казва той пред Международното католическо бюро за децата на 11 април 2014 г.

''Сексуалната злоупотреба е много грозно престъпление, защото свещеник, който прави това, предава тялото на Господ. Това е като сатанинска меса“, казва Франциск на 27 май 2014 г.

''Пред Бога и Неговия народ изразявам скръбта си за греховете и тежките престъпления на сексуални злоупотреби от страна на духовници, извършени срещу вас. И смирено моля за прошка“, казва той в проповед на 7 юли 2014 г. във Ватикана, обръщайки се към шест жертви на злоупотреби.

''Трябва да се борим срещу всеки отделен случай ... Като свещеник аз трябва да помагам на хората да израстват и да ги спасявам. Ако злоупотребявам, аз ги убивам. Това е ужасно. Нулева толерантност“, заяви той пред Ройтерс през юли 2022 г.



За наркотиците 

''Пристрастяването към наркотиците е зло, а със злото не може да има отстъпки или компромиси“, казва папа Франциск на конференция за правоприлагането в областта на наркотиците в Рим на 20 юни 2014 г.

За нормалността и липсата на суета

В самолета на връщане от Южна Корея на 18 август 2014 г. Франциск заяви, че се е научил да се справя със световната си слава, като е мислил за своите ''грехове и грешки'' и смъртност.

''Да се изобразява папата като някакъв свръхчовек и звезда, ми се струва обидно. Папата е човек, който се смее, плаче, спи спокойно и има приятели като всички останали, нормален човек“, казва той в интервю за италиански вестник от 5 март 2014 г.

За науката

''Големият взрив'', който днес се смята за произход на света, не противоречи на творческата намеса на Бога, напротив, изисква я. Еволюцията в природата не е в противоречие с представата за (божественото) сътворение, защото еволюцията изисква създаването на съществата, които еволюират“, казва той пред Папската академия на науките през октомври 2014 г.

''Когато четем в Битие разказа за сътворението, (има опасност) да си представим, че Бог е магьосник, снабден с вълшебна пръчица, която може да направи всичко. Но Той не е такъв.''