Осем неприятни усещания, които показват, че сте на прав път
Имаме нужда от дискомфорт, за да поемем по пътя на качествените промени. Слушайте какво казва тялото ви и използвайте сигналите му. Парадоксално е, но понякога именно неприятните усещания и негативните преживявания могат да внесат необходимите промени към по-добро в живота ни. Разбира се, ако съумеем да се възползваме от ситуацията и правилно да интерпретираме сигналите на тялото и психиката.
Чувство на безнадеждност
Колкото и изненадващо да звучи, усещането за изгубеност разкрива нови хоризонти. Много често това чувство идва при хората, когато са на прага на важни промени. Например, вчерашните студенти, които току-що са получили дипломата си, се чувстват опустошени. Когато човек напусне работа, на която е работил дълги години, или когато една жена се раздели с партньор, с когото е имала много общи неща. В такива моменти изглежда, че оставяйки нещо значимо в миналото, ние губим част от себе си. И в началото не е абсолютно ясно как да се запълни получената празнота. Но точно по това време не бива да се страхувате да се отваряте към нови неща. За да направите това, опитайте се да се позовавате по-малко на миналото и да размишлявате, останете в състояние „тук и сега“. Радвайте се на света: морето, слънцето, вятъра. Нови възможности ще се отворят, когато сте готови. Те ще запълнят пространството в живота ви, което се е освободило. Както пише Стивън Кинг:
''Човек, който усеща вятъра на промяната, трябва да изгради не щит от вятъра, а вятърна мелница.''
Появата на несвързани и неприятни сънища
Непоследователните и плашещи сънища, генерирани от нашето подсъзнание, са пряко свързани с емоциите и чувствата, които изпитваме през деня. Ако се притеснявате от проблеми със съня, опитайте се да се предпазите от силни емоционални преживявания и гледане на филми на ужасите, особено следобед. Прекарвайте по-малко време в гледане на екраните. Не претоварвайте мозъка си вечер, за да спите спокойно. Ако нямате очевидни проблеми, които да водят до неприятни сънища, това означава, че някаква мисъл (или проблем) ви преследва до такава степен, че не можете да се отпуснете дори през нощта. Така че е време да направите нещо по въпроса. Анализирайте сънищата си, намерете модел в тях, помислете какви асоциации имате с тази или онази картина в съня - така ще стигнете до същината на проблема и ще разберете какво точно се опитва да ви каже вашето подсъзнание. Понякога всичко се случва на повърхността и неприятният сън е сигнал от тялото, в което нещо се е объркало и изисква по-голямо внимание.
Леко "разклащане"
Понякога стресът може да бъде полезен. В живота се случват неприятни неща, които ни изкарват от коловоза. Те най-често се случват неочаквано, когато изобщо не сме готови за това. Например, дългоочакваната ваканция е отменена или, докато паркираме, се ударим във висок бордюр. Разбира се, че е неприятно. Основното в тези моменти е да не се гмуркате стремглаво в негативни емоции. Опитайте се да погледнете философски на тези незначителни неприятности: всички събития в живота ни представляват непрекъсната верига от връзки, в които всичко е взаимосвързано. Може дори да е хубаво, че тази година няма да отидете на почивка. Кой знае, може би дъждовният сезон ще дойде по-рано от очакваното и ще трябва да прекарате цялата си ваканция в хотелска стая? Във всеки случай няма да знаем как щяха да се развият събитията, ако всичко се беше случило по различен начин. Следователно, колкото по-скоро приемете новите обстоятелства, след като сте получили леко ''разклащане'', толкова повече шансове имате да извлечете предимства от тази ситуация. По същество всяко бедствие е възможност за промяна. Задайте си въпроса: ''Защо тази ситуация възникна в живота ми сега?''.
Сигнали на тялото под формата на болести
Изведнъж сте се разболели от настинка преди нова работна седмица или сте изкълчили глезена си преди специално събитие? Не е тайна, че всички процеси в нашето тяло са взаимосвързани. Има дори направление в медицината, което изучава влиянието на психологическите фактори върху физическото здраве - психосоматика. Често зад нашите болести стоят неизразени страхове, тайни желания или неудовлетворени нужди. Понякога децата ни започват да боледуват често. Ако детето ви постоянно се заразява с нови инфекции, обърнете внимание на отношенията си с него. Може би му липсва вашата грижа и отношение. А болното дете винаги има нужда от наблюдение. Разбира се, децата не се разболяват нарочно, това е израз на подсъзнателно желание да привлекат вниманието на родителите си. Вслушвайте се в тялото си, не оставайте безразлични към болестите на близките си – те могат да ви кажат много за това, което ви мъчи или за хората около вас.
Нужда от уединение
Само преди няколко дни искахте да прекарате възможно най-много време в компанията на приятели, да общувате с колеги и да посещавате публични събития, но сега предпочитате да прекарвате свободното си време в спокойна среда, сами със себе си? Няма място за притеснение, защото самотата има много предимства. В ежедневието сме заобиколени от голям брой хора. Обществото диктува свои правила на игра и нагласи, които силно ни влияят. Под тяхно влияние нашите собствени дефиниции за „успех” и „щастие” се трансформират. Например, в повечето случаи в наше време показателите, че човек е успешен, се считат за висок социален статус и финансово богатство (понякога към това се добавя задължителното присъствие на достоен партньор). Това ни налага обществото. Освен това го налага толкова упорито, че приемаме това желание за „успех” като подсъзнателна нагласа. Но вътрешно не винаги сме съгласни с това. Това води до състояние на тревожност и дискомфорт. Изглежда, че по стандартите на обществото сме на прав път: изкачваме се по кариерната стълбица, срещаме обещаващ мъж/жена - но няма чувство на удовлетворение. Сякаш нещо се обърква без видима причина. И ние губим интерес към обичайния си живот, възниква желание да бъдем сами. Ако се разпознавате в тази ситуация, значи е време да преосмислите живота си. Само когато сме сами, имаме възможност да направим "пролетно почистване" в главите си и да осъзнаем към какво всъщност искаме да се стремим.
Дискомфорт в близост до любим човек
Когато пламнат романтични чувства, ние сме на седмото небе. Светът играе с нови цветове и всичко това благодарение на факта, че до нас има човек, с когото се чувстваме добре. В отношенията обаче не винаги всичко е толкова просто. Понякога жените имат смесени чувства към партньора си, които не могат да разберат. Например, когато той не е наоколо, изглежда, че между вас има любов и вие с нетърпение очаквате да се срещнете. Но когато тази среща се случи, вие не изпитвате искрена радост. Има известно неудобство и дискомфорт. Страхувате се да признаете пред себе си, че любовта сякаш се изпарява, когато видите партньора си. Всъщност това може да се случи по няколко причини. Първо, ако сте се запознали онлайн и сте разменили тихо топли съобщения и романтични разговори по телефона дълго време, тогава при истинска среща в повечето случаи партньорите се чувстват неловко. Създаденият във вашето въображение образ (който обичате) се сблъсква с реалността. Това е нормално по време на първото „живо“ общуване, но ако впоследствие дискомфортът не изчезне, това е причина да помислите за това. Второ, тези неприятни преживявания могат да се появят напълно неочаквано. Например, когато се появи неудобство известно време, след като всичко е било гладко и прекрасно във връзката. Не разбирате причините за тази промяна. Често се появява раздразнение (от навиците на партньора, външния му вид и т.н.), което в началото се опитвате да не показвате открито. Но след това всичко натрупано вътре се излива под формата на упреци, ирония и критика. Ако току-що сте започнали да живеете заедно, тогава може би това е етапът на „свикване“ един с друг. Но ако дискомфортът в негово присъствие само се влошава с времето, има голяма вероятност това просто да не е вашият човек. Вслушвайте се в чувствата си. Ако се чувствате зле в присъствието на партньора си, не очаквайте чудо и не пропилявайте живота си за човека, с когото сте нещастни. След като се освободите от тези разрушителни връзки и самобичуване, ще се почувствате сякаш сте развързали котвата, която ви пречи да плавате по-нататък.
Съмнение към приятели
Страхотно е, ако имаш добри приятели. Случва се обаче в определен момент от живота да имаме несъзнателно желание да се дистанцираме малко или да намалим комуникацията. Не сме се карали, нямаме и сериозни разногласия, но вътрешно усещаме, че искаме да дадем въздух на приятелското си общуване. Защо се случва това? Когато настъпят промени в живота, ние преоценяваме всичко, което ни заобикаля, включително отношенията с приятели. Може би имате въпроси за това колко сте съвместими с тях или какви са перспективите за по-нататъшна комуникация на новия етап от живота ви. Това е добре. Може да ви трябва време, за да свикнете с новото си аз, преди да помислите каква роля играят старите приятели за вас. Колкото и тъжно да звучи, промяната рядко идва без загуба. Всички хора се появяват в живота ни с причина. Всеки от тях носи някаква мисия, урок за нас. Когато си вземем поука, ние придобиваме необходимия опит – отпада необходимостта от общуване с определен човек. Въпреки факта, че перспективата да оставите избледняващата комуникация с приятел в миналото е тъжна, това показва, че сте на прав път.
Необяснимо раздразнение в отговор на поведението на другите
Срещали ли сте някога човек, който събужда негативни емоции у вас без видима причина? Най-често това, което ни дразни в другите, е това, което отказваме да разпознаем в себе си. Много емоции, потискани в детството, избледняват в сенките. Всичко, което родителите ни някога са ни забранявали, като възрастни започваме да си забраняваме. Ако хората, които са ни отгледали, не са приветствали откритото изразяване на емоции и нужди, тогава, когато пораснем, ние самите осъждаме хората, които се държат без задръжки, демонстрират своята сексуалност и открито изразяват желанията си. Затова помислете какви качества у другите предизвикват у вас негативни емоции. След като осъзнаете това, ще можете да признаете своите неизразени желания.