Ниската самооценка изгражда сериозни бариери в съзнанието ни
''От всички присъди, които даваме в живота, нито една не е толкова важна, колкото тази, която даваме върху себе си, тъй като тази присъда докосва самия център на нашето съществуване. Нито един значителен аспект от нашето мислене, мотивация, чувства или поведение не е незасегнат от нашата самооценка!'' – Мелъди Бийти
Според психолози, ниската самооценка може да бъде вредна и да ни попречи да преследваме най-големите си мечти, като подсъзнателно изграждаме един нереален тъмен образ, който стопира мотивацията и продуктивността ни.
Когато човек има ниска самооценка неговото желание да се бори и да постига успехи значително намалява, като това поведение от своя страна започва да се отразява на всеки аспект от живота му, като бързо обхваща кариерата му, личния и дори интимния му живот, тъй като хората, които нямат самочувствие по-трудно успяват да намерят партньор и да изградят стабилна връзка.
Колкото по-дълго човек се вглежда в своите недостатъци и смята, че не притежава нужните качества за достигне мечтите си, толкова повече този човек навлиза в психологическите ями на страха и разочарованията. Когато не се чувстваме добре в кожата си и не вярваме във вътрешната си сила, нямаме никакво желание да променим възгледите си и да открием тези неща, които биха възвърнали отново пламъка в живота ни. Така започваме да се лутаме безцелно, докато не спираме да се обвиняваме за всички неправди и трудности в живота си. Най-тежката присъда, която сам човек може да си даде е тази, в която той да омаловажава своите качества и започва да се сравнява с другите хора, като не спира да брои недостатъците си.
''Най-важното нещо за един човек е да знае кой е и какво иска. Трябва да сте способни на интроспекция и самооценка!'' - Луис ван Гаал
Когато все още не сме наясно кои сме и накъде сме се запътили нашето вътрешно усещане за пълнота и равновесие просто започва да изчезва, докато не спираме да се сравняваме с другите и да се фокусираме върху грешките си. Човек може да бъде истински щастлив едва тогава, когато е открил собствената си цена и е разбрал, колко необикновен и изключителен е в действителност, в противен случай този човек ще продължава да се върти в омагьосания кръг на оправданията и празнотата.
''Лошата самооценка не само потиска мисълта, но има склонност и да я изкривява!'' – Натаниъл Брандън
Когато човек не вярва достатъчно в себе си, той вече се е възприел като губещ и е изградил тези мисловни бариери в главата си, които се появяват всеки път, когато пред него се отвори някаква добра възможност за развитие. Тогава тази бариера го стопира да получи това, което иска и да изгради живота на мечтите си.
Любовта към личността ни и към това, което виждаме в огледалото, е от решаващо значение за това как ще се развие животът ни, тъй като няма нито един известен лидер, който да ви сподели, че е постигнал всички свои успехи, докато се е самосъжалявал и докато не е вярвал в себе си – няма такъв със сигурност. Успешните хора градят своите мечтани пирамиди върху мотивацията, доброто самочувствие и хъса, с който са заредени; затова е много важно човек да разполага с тези три основни компонента, ако не иска непрекъснато да се сблъсква със своите мисловни бариери и неоправдани страхове, които да го отказват от мечтите му.
''Самооценката и самокритиката са в основата на невротичните тенденции, които произтичат от липсата на достатъчно доверие в себе си и увереност в смисъла да виждаме какви сме. Можем да си позволим да се откажем от това сурово и грубо невротично качество в себе си и да излезем от ''очарованието на предубедените идеи!'' – Чогям Трунгла