Мария Калас: Загадъчната дива, която преосмисли блясъка на операта

  • Сподели:
Мария Калас: Загадъчната дива, която преосмисли блясъка на операта

Мария Калас е родена на 2 декември 1923 г. в Ню Йорк в семейството на гръцки имигранти. Тя се превръща в един от най-влиятелните оперни сопрани на XX в., известен с изключителната си вокална мощ, драматична интензивност и уникална способност да предава емоции чрез гласа си. Калас обаче не е просто певица; нейната житейска история и личен стил надхвърлят сферата на операта и се превръщат в по-широк културен дискурс. Нейното присъствие доминира през 40-те и 50-те години на ХХ в., когато Калас се превръща в символ на оперния свят, въплъщавайки отличителна комбинация от талант, красота и харизма.

Нейната артистичност и драматични образи не само поставят нови стандарти за вокално майсторство, но и оказват влияние върху естетиката на изпълнението и визуалното представяне на оперните герои. Външният вид и уравновесеността на Мария Калас преосмислят стандартите за красота в света на операта и в по-широк план. Вдъхновена от древногръцката естетика, Калас често олицетворява смесица от класическа женственост и модерна чувствителност. Нейните забележителни черти, сред които пронизващ поглед, плътни устни и безупречен тен, се допълваха от сценично присъствие, което привличаше вниманието.

Не съм ангел - това не е една от моите роли, но и не съм дявол. Аз съм жена и сериозен артист.

Калас приемаше роли, които демонстрираха уникалната ѝ красота, като често се преобразяваше в персонажи, които резонираха с нейния собствен житейски опит. Превъплъщенията ѝ в трагични героини като Тоска и Виолета са не само доказателство за вокалното ѝ майсторство, но и изследване на дълбоката психологическа сложност, която тези героини въплъщават. Навлизайки в емоционалните им дълбини, Калас преосмисля понятието за красота в операта; тя вече не се свежда само до физическия облик, но и до автентичността на израза и емоционалния отзвук.

Въпреки че вече е част от миланската Teatro alla Scala, най-престижната италианска опера, Калас изживява звездна популярност през 1953 г. когато шокира света с драматична и противоречива загуба на 36 килограма. Обществеността скоро започнала да я критикува за нейната слабост, добавяйки към обвиненията, че загубата на тегло е допринесла за влошаване на качеството на гласа ѝ. Но именно заради отслабването ѝ външният ѝ вид се превърна в основна част от имиджа ѝ. За тази трансформация нейният близък приятел Тито Гоби в своята биография от 1980 г. казва: ''Тя беше не само изключително надарена в музиката и актьорството – но беше и красавица. И нейното излъчване внасяше нова магия във всяка роля, която изучаваше''.

Някои казват, че имам красив глас, други смятат, че не е такъв. Това е въпрос на мнение. Всичко, което мога да кажа на тези, които не го харесват, е че не трябва да ме слушат.

Ангажиментът ѝ към външния вид е ясно видим в избора ѝ на дрехи, бижута и специфичен грим. За сцената Калас акцентира върху вече изпъкналите тъмни линии, черни сенки за очи, очна линия в плътно черно, червено червило - поразителен и емблематичен вид, който сега свързваме със съвременни изпълнители като Ейми Уайнхаус и Адел. Освен със силния си грим, Мария Калас е известна и с интересните си модни аксесоари: луксозни диадеми и перуки, които са неизменна част от костюмите на оперните звезди.

Калас често е облечена в творения на най-изтъкнатите дизайнери на своето време, сред които Кристиан Диор, Пиер Балмен и Жан-Пол Готие. Гардеробът ѝ отразява многостранната ѝ личност; той беше хармонична смесица от елегантност, драматизъм и разбиране за това как да завладее публиката си както на сцената, така и извън нея. Характерни за нея бяха вталените рокли, които подчертаваха силуета ѝ, съчетани с луксозни материи и сложни детайли. Калас използваше модата като начин за себеизразяване, разказвайки за това коя е тя и как иска да бъде възприемана. Независимо дали е присъствала на галавечеря или е изпълнявала представление в голям оперен театър, тоалетите ѝ са били смели, като са се опирали както на исторически препратки, така и на съвременен шик. 

Подходът на Мария Калас към красотата и грижата за себе си е едновременно дисциплиниран и многостранен. Като изпълнител, който често е подложен на огромно напрежение, Калас е разработила щателен режим за красота, който включва грижа за кожата, вокални упражнения и контрол над това, с което се храни. Известна с отдадеността си към поддържането на гласа си, тя се придържа към строги ограничения, като често избягва тежки храни, които биха могли да повлияят на вокалните ѝ изпълнения.

Не знам какво ми се случва на сцената, като че ли нещо друго ме превзема.

Влиянието на Мария Калас се простира далеч отвъд музикалните ѝ постижения. Тя се превръща в културна икона, представляваща противоречива, но очарователна пресечна точка на талант и уязвимост. Нейният бурен личен живот, включително връзката ѝ с Аристотел Онасис, завладява въображението на публиката и добавя пластове към нейната личност. Калас е въплъщение на архетипа на ''трагичната дива'', която се бори с изискванията на славата, любовта и самоидентификацията.

''Не съжалявам, само по-добре разбирам коя съм'' - казва Мария, подход, който намери дълбок отзвук сред публиката, проправяйки пътя на бъдещите изпълнители да установят връзки чрез своето изкуство и лични разкази. Способността ѝ да се ориентира между гръцкото си наследство и американското си възпитание е пример за смесица от културни влияния, която обогатява изпълненията ѝ и я свързва с разнообразна публика по целия свят.

Днес, повече от 50 години по-късно, когато гледаме нейните снимки, става ясно, че Мария Калас е не само една от най-добрите певици на века, но и икона на красотата, която продължава да ни вдъхновява.