Кои са най-честите мотиви, които подтикват хората да прибягват към лъжи
В днешно време лъжата за някои хора се е превърнала като част от ежедневието им, като най-честите причини според специалистите да посягаме към лъжите се крият в това да не бъдем наказани или пък изолирани от своята социална група. Наред с тези две причини обаче съществуват и няколко други основни фактора, които мотивират лъжеца да не си признава истината и да предпочете да промени голяма част от събитията, вместо да застане зад думите си и да сподели реалността.
Ето и кои са основните фактори, според психолози, които подтикват човек да не бъде искрен с другите хора и често да прибягва към лъжи:
Избягване на наказание
Според специалисти тази причина стои в основата на огромен процент от изречените лъжи и всъщност е най-главната мотивация на хората да прикрият истината, изричайки лъжи. В този случаи хората се опитват да се ''скатаят'' тогава, когато трябва да понесат последиците от своите решения, думи и действия, и така най-бързото средство, чрез което могат да избегнат скандала и конфликтите с другите е, именно изречената лъжа.
За привилегии и награди
Има случаи, в които хората прибягват до лъжи с цел да получат някаква привилегия или пък награда. Всъщност този мотив се нарежда на второ място, тъй като в днешно време е един от най-водещите, затова хората да не бъдат напълно откровени. Понякога хората могат да използват лъжите, като средство за да спечелят по-висока работна позиция, по-атрактивно заплащане или повече награди, затова, че например са натопили някой свой колега или пък не са били откровени докрай. Тогава лъжата се превръща директно в оръжие, с което боравим, за да получим нещата, които искаме. В този случай лъжата не може да бъде оправдана по никакъв начин, нито пък благородна, тя по-скоро се подрежда в графата – болезнена, неспортсменска и ненужна.
За спечелване на възхищението на околните
Често изричането на лъжи увеличава нашата популярност и така то може да варира от малки дребни лъжи за подобряване на разказаната история до създаване на изцяло нова измислена личност.
За да защити някой свой близък
В този случаи лъжата може би донякъде е оправдана и дори благородна, ако се опитваме да предпазим някой приятел или пък роднина от последиците на неговите действия. Обикновено тези лъжи възникват в момент, когато хората се опитват да предпазят свои близки приятели, колеги, семейство и в много редки случаи, непознати хора, към които изпитват съжаление или симпатии.
За да се предпази от физически сблъсъци
В много чести случаи хората спестяват цялата истина, просто за да избегнат физически сблъсъци и това е причината техният страх да ги подвежда и да ги кара да насочват усилията си в това да измислят поредната лъжа, вместо да бъдат честни с другите хора.
За да излезе от неловка ситуация
Понякога можем да бъдем мотивирани да украсим истината, така че тя да изглежда малко по-пикантна или пък не толкова шокираща за околните, както и за да не предизвикаме неловкото мълчание или пък възгласи на хората около себе си.
За да контролира и упражнява власт над другите хора
Много често ''целта оправдава средствата'' и това е причината да прибягваме до лъжи, за да можем да упражняваме контрол над действията на другите хора. Има много примери от миналото, които никак не са положителни и на които определено не трябва да се подражаваме, въпреки това за да достигнат по-високи властови позиции или пък, за да се изкачат по йерархичната стълба, някои хора са готови да се оплетат в една огромна мрежа от лъжи.