Когнитивните капани, които ни отклоняват от целта и ни карат да взимаме погрешни решения

  • Сподели:
Когнитивните капани, които ни отклоняват от целта и ни карат да взимаме погрешни решения

На всеки човек се налага ежедневно да взима хиляди решения, някои дребни и незначителни, други големи и мащабни - касаещи цялото му бъдеще. Според изследователите средностатистическият възрастен човек взима изумителните 35 000 решения всеки ден. Като в някои случаи голям процент от тях се оказват наистина страхотни, докато друга част впоследствие осъзнаваме, че са напълно погрешни. Това са решенията, които ни карат да погледнем назад и да се зачудим, защо сме направили тези избори, особено онези, които са се оказали неправилни и лоши или впоследствие са довели до чувство за съжаление. 
Най-вероятно и вие ще продължите да взимате лоши решения от време на време, но въпреки това е важно да отбележим, че човек може да контролира хаоса в главата си и да анализира по-задълбочено действията си, преди да е станало късно за промени. 

Дребни решения 
Истината е, че ако трябва да обмисляме и анализираме с часове всяко дребно решение, едва ли ще ни остане време през деня, в което да свършим някаква работа. Ако трябва да прегледаме всяка опция и да притегляме плюсовете и минусите на всеки наш избор, може би ще пропуснем много добри възможности, защото ще сме фокусирани върху това да не сгрешим в решенията си. За щастие обаче има някои удобни трикове, които мозъкът ни може да използва за да избегне този проблем и да спести време. Мозъкът ни разчита на когнитивните преки пътища известни, като ''евристики'' за да взима решения бързо и икономично. 

Лошите решения започват с лоши сравнения
Сравняването е един инструмент, който хората използват, когато взимат решения. Но какво се случва, когато започнем да правим лоши сравнения? Когато взимаме лоши решения често правим прибързани сравнения без да обмисляме възможностите си. За да избегнем взимането на лоши решения, понякога е по-важно да се разчита на логиката и обмисленото разглеждане на възможностите, отколкото да се разчита на незабавната интуиция. 

Склонността ни към оптимизъм може да доведе до лоши избори
Изненадващо е, че хората имат вроден оптимизъм, който може да попречи на взимането на добри решения. Например, когато хората чуят за нещо трагично или неприятно, което е сполетяло техен познат, те често търсят причината за случилото се в това, какво той е направил за да причини този проблем. Тази склонност да се обвиняват жертвите предпазва хората от признаването, че са също толкова податливи на трагедии, колкото и всички останали. 
Тъй като може да сте прекалено оптимистични, относно способностите и перспективите си, е по-вероятно да повярвате, че решенията ви са най-добрите. 

Автоматично мислене
Хората понякога предприемат действия почти на автопилот, без да им обръщат внимание, особено когато изпълняват рутинни задачи, като това автоматично мислене може да спести време и когнитивни ресурси, но може и да доведе до лоши избори. 

Когнитивни състояния
Хората са склонни към систематични когнитивни решения, които влияят на начина, по който обработват и интерпретират информацията. Такива отклонения влияят и на вида преценки и решения, които вземат.

Умора от взимането на решения
Много решения, които хората взимат ежедневно, могат да окажат сериозно влияние върху тях, създавайки стрес, който често води до умора от решенията. Тази умора може да накара хората да избират произволно или да оставят други да избират, когато са изправени пред някаква дилема.
Ограничените ресурси за внимание и когнитивни способности могат да допринесат за лошото взимане на решения. Миналият опит, индивидуалните фактори, предразсъдъците и умората също могат да изиграят важна роля в това да вземем конкретно решение.

Как да се научим да взимаме по-бързи и смислени решения?
- Приоритизирайте важните решения
- Премахнете разсейващите фактори
- Обмислете всички опции
- Починете си и се върнете по-късно към проблема 
- Поискайте външна помощ