Как съзависимостта в една връзка разклаща добрите отношения
Понякога жертвайки собствените си нужди в името на любимия човек тази съзависима връзка може бързо да доведе до дисфункционално или дори обидно поведение. За да можем отново да възвърнем баланса в своите взаимоотношения задължително трябва да направим някакви промени свързани с отдадеността и желанието ни да се раздаваме на 100 %, като пренебрегнем собствените си желания.
Моделът на съзависимостта е свръзан с даден вид пристрастяване към връзката и обикновено възниква, когато човек е твърдо убеден, че трябва да спасява партньора си и че е негова работа постоянно да се грижи за всичките му нужди.
Този човек обикновено изгражда своята идентичност около тази цел и без дори да предполага поема саможертвена роля в своята връзка. Има много различни форми на съзависимост във връзките, например когато човек е съзависим в своята връзка, той може да поеме на гърба си цялата отговорност в нея, като например само той се натоварва с всички домакински задължения или пък не успява да защитава себе си, вместо това предпочита да замълчи, когато настъпи даден конфликт, вместо да изкаже гласно мнението си и всичко това с ясната цел да запази одобрението на човека, с когото дели един покрив.
Напълно естествено е да желаем най-доброто за любимите си хора и да им предлагаме подкрепата си винаги, когато те се нуждаят от нея, но когато нашето поведение е като на отшелник и безгласна буква и ние не спираме да даваме приоритет на чуждите нужди, тази връзка може да се превърне в разрушителна.
Човек може да се почувства силно разочарован, стресиран и объркан, ако постоянно пренебрегва нуждите си, докато се нагърбва с тези на своя партньор; това упражнение може да бъде изключително натоварващо и същевременно може да обърка връзката ни, като извади на преден план едни неприятни емоции в нас. В някои от случаите на хора, които практикуват тази съзависимост, спрямо своята половинка те несъзнателно могат да провокират сексуално, физическо или пък психологическо насилие. Когато връзката, в която сме давали всичко от себе си се провали, със сигурност ще изпитаме загуба на самочувствие, тъй като до този момент нашата идентичност е била пряко обвързана с тази на партньора ни.
Склонността ни към вредната съзависимост може да бъде овладяна и заменена от по-здравословни модели на поведение, достатъчно е само да променим лошите си навици и да се насладим на пълноценни отношения, които се базират на самоуважение, респект и подкрепа.
Психолозите смятат, че определен модел на поведение свързан със съзависимостта може да бъде пагубен за една връзка и според тях той включва следните неща.
Идеализация на партньора
Няма нищо лошо в това да се възхищаваме на човека до нас, на неговите добри качества и красиви черти, но когато вдигнем на пиедестал този човек и напълно затворим очите си за неговите пороци и грешки, всъщност сами избираме да поемем по пътя на самоунищожението.
Склонност да си затваряме очите за вредното поведение на партньора ни
Повечето хора действащи, според този вреден модел са склонни да си затворят очите за всички отрицателни черти на своя партньор, като например прекалено арогантното му поведение свързано с обидни реплики и дори насилие, както и пороците му, като зависимост от алкохол, наркотици или пък хазарт. Страшно е, когато започнем да омаловажаваме тези фактори и прехвърляме вината върху себе си. В този случай се нагърбваме с много тежки камъни, които един ден могат да ни разрушат.
Затваряте се в себе си и не споделяте нуждите си, за да не предизвикате враждебна реакция в отсрещната страна
Вместо да бягате и да си затваряте очите за лошите черти от характера на партньора си трябва да заемете позиция и да поставите картите на масата, ако искате да получите уважение от отсрещната страна. Обикновено, когато си мълчим с идеята да не провокираме още по-отрицателни реакции в поведението на другия, погазваме себе си, нуждите и мечтите си и се превръщаме в една никому ненужна пионка, която бива подложена на постоянен тормоз и чийто живот бива изпълнен с дълга поредица от нещастия.