Как отношенията с баща ви влияят на отношенията с мъжа ви

  • Сподели:
Как отношенията с баща ви влияят на отношенията с мъжа ви

Или как (и защо) подсъзнателно избираме партньор, който прилича на баща ни.
Научаваме се как трябва да изглеждат отношенията между мъжа и жената, когато сме деца, наблюдавайки родителите си. Но не само това формира нашето по-нататъшно щастливо или не толкова щастливо бъдеще. Връзката между баща и дъщеря е основата, върху която се изгражда представата ѝ за самата нея и за ролята на мъжете в живота ѝ. 

Таткото е първият мъж
Той е този, който формира представата ѝ за себе си и за нейната женственост. Всички ние сме социални същества и осъзнаваме себе си само във взаимодействие с другите. Осъзнаваме какви сме чрез това, което другите казват за нас, чрез последствията от нашите действия. Социалният свят е като огледало, в което виждаме собственото си отражение. Дъщерите на чувствителни и любящи бащи имат по-висока самооценка в бъдеще от тези, които са израснали със студен и резервиран родител. Първите имат повече шансове да изградят връзка с мъж, който ще се грижи, защитава, възпитава и обгрижва. Вторите несъзнателно ще избират строги и донякъде агресивни мъже, защото обичта и грижата ще им се струват подозрителни и незаслужени.

Какво може да направи един баща
Дъщерите, които са имали възможност да осъзнаят своята красота и женственост чрез бащината любов, имат представа за своите граници в зряла възраст и са по-щастливи във връзките си. Чрез взаимодействието с баща си момичето развива представа за това как са структурирани отношенията с мъжете и в бъдеще така ще ги изгражда. Ако бащата е разказвал на дъщеря си за нейната красота, чар, уникалност, възхищавал се е на успехите ѝ, подкрепял е неуспехите ѝ, защитавал я е и се е грижил за нея, тези качества се изграждат вътре в личността на жената. Момичето осъзнава какво е и за какво е достойно, има ли право да бъде третирано по този начин. Този принцип е заложен в нейната представа за света. Такава жена никога няма да свърже живота си с тиранин: вътрешният образ на бащата няма да позволи това.

Според теорията на Юнг на 3-5-годишна възраст момичето започва да се съревновава с майка си за вниманието и любовта на баща си. На тази възраст тя се научава да "харесва" мъжа, да му иска подаръци, да печели вниманието му и да се състезава. Всички тези качества и умения тя ще прилага впоследствие в собствения си живот. Малката жена в нея се учи да взаимодейства със света на мъжете в лицето на баща си. Ако бащата е несигурен човек, тревожен, страхуващ се за бъдещето на дъщеря си, то най-вероятно отношението, което той посява, като семе, ще бъде следното ─ "Трябва да бъдеш послушна, да се омъжиш, а останалото не е твоя работа". Хиперпротективните бащи не позволяват на дъщерите си да поемат инициативата и да избират и не подкрепят "играта", в която дъщерята се учи да харесва. Те сами вземат решението, без да се интересуват от мнението на дъщеря си. Резултатът от такова възпитание са инфантилни жени, които не умеят да вземат решения и да поемат отговорност за собствения си живот. Когато мъжете имат трудни отношения със собствената си майка и като следствие с жена си, те не знаят как да взаимодействат с жените. Те започват да възпитават дъщеря си по мъжки: поставят й цели, които тя трябва да постигне, хвалят я за успехите й и се разочароват, когато тя се провали. Любовта става условна и за да я заслужи, момичето трябва постоянно да постига и да показва резултати. Жените, които са израснали с такива бащи, не знаят как да приемат помощ, ухажване, грижа. Те са целеустремени, строги, властни, често са самотни или избират за партньори слаби и зависими мъже.

Ако бащината фигура липсва
Не са рядкост случаите, когато момичетата израстват без бащи. Има случаи, когато има баща, но той или не участва във възпитанието на дъщерята, или физически отсъства (не живее със семейството). Общуването с него е изградено на принципа "да разбере как вървят нещата". Но и в двата случая дъщерите могат да се научат да общуват със света на мъжете: фигурата на заместващия баща е брат или сестра, дядо, вуйчо (брат на мама), кръстник, доведения баща, семеен приятел, учител, треньор и т.н. В психологията такава фигура се нарича "бащина фигура" или значим възрастен. Разбира се, този човек не може напълно да запълни празнината във възпитанието на момичето, но въпреки това той формира отношенията ѝ с мъжете в бъдеще. Този вид възпитание ще окаже своето влияние върху формирането на бъдещата представа за отношенията между мъжа и жената, но това не означава, че такива момичета няма да бъдат щастливи в личния си живот. 

Автор: Виктория Спивак
Семеен психолог, консултант

Гледайте най-новия ни подкаст ''Красивата част от живота''.